ycipk-3mrtn8

Ikona (w) stylu vintage - Jackie Kennedy

Nigdy nie była jedną z wielu. Zawsze doskonale wiedziała, czego chce od życia i jak to zdobyć. Świetnie wykształcona, wysportowana, o nienagannych manierach i wysublimowanym stylu. Żona prezydenta Kennedy'ego, jego największa broń w kampanii. Poznajcie naszą dzisiejszą ikonę w stylu vintage: Jacqueline Kennedy, kobietę, która zmieniła życie Amerykanek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ikona (w) stylu vintage - Jackie Kennedy
(East News)
ycipk-3mrtn8

Nigdy nie była jedną z wielu. Zawsze doskonale wiedziała, czego chce od życia i jak to zdobyć. Świetnie wykształcona, wysportowana, o nienagannych manierach i wysublimowanym stylu. Żona prezydenta Kennedy'ego, jego największa broń w kampanii. Poznajcie naszą dzisiejszą ikonę w stylu vintage: Jacqueline Kennedy, kobietę, która zmieniła życie Amerykanek.

"Kobietom z mojego pokolenia mówiło się, że nie powinny pracować, jeśli mają rodziny. Ale co w momencie, kiedy dzieci dorosną i wyfruną z gniazda – czy te same kobiety mają siedzieć w domudomu i liczyć uderzające o parapet krople deszczu?". To jedno z wielu przełomowych zdań Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych, która dla żeńskiej części społeczeństwa w latach 60. była nie tylko niedoścignioną ikoną stylu, ale także autorytetem, dzięki któremu miały więcej siły i ambicji. Określanie „żona swojego męża" czy „kura domowa" zmieniło swój charakter o 180 stopni za sprawą urodzonej w Nowym Jorku Jacquline, córki zamożnego brokera giełdowego i królowej hippiki. Świetnie wykształcona i doskonale znająca dobre maniery ulubienica elit stała się wielką inspiracją dla młodych i tych nieco starszych Amerykanek.

(fot. East News)
Podziel się
ycipk-3mrtn8

Dzięki zamiłowaniu do jazdy konnej, wpojonym przez matkę Janet, Jackie już jako jedenastolatka była juniorską mistrzynią kraju w hippice. Prócz tego świetnie tańczyła (od małego uczęszczała na lekcje baletu) i uczyła się kilku języków (co szło jej zaskakująco łatwo, w związku z talentem lingwistycznym). Znajomość języków przydawała jej się w małżeństwie z Johnem Kennedym, kiedy to tłumaczyła wiele rozmów, a nawet książek. Mówiła płynnie po hiszpańsku, francusku i włosku, a umiejętności te zdobyła, dzięki licznym podróżom i rocznym studiom w Paryżu. Okres studiów wspominała z największą nostalgią, twierdząc, że Paryż dał jej prawdziwą wolność i jednocześnie zaspokoił jej głód wiedzy.

W związku z tym, że Jackie nie miała zamiaru zostać stojącą w cieniu męża domową gospodynią, tuż po zakończeniu nauki w George Washington University zaczęła robić reportaże dla "Washington Times-Herald". Była etatowym fotografem dziennika przemierzającym ulice w poszukiwaniu ciekawych tematów. Jednym z jej najsłynniejszych wywiadów był ten przeprowadzony z prezydentem Nixonem, którego w wyborach w latach 60. pokonał jej przyszły mąż John Kennedy.

Zanim poznała Johna, była krótko zaręczona z bankierem i weteranem z II wojny światowej, Johem Hustedem. Kilka miesięcy po odwołaniu ślubu, na jednym z wielu przyjęć wpadła w oko kongresmenowi, który zamierzał objąć fotel prezydenta Stanów Zjednoczonych. I, podobnie jak Jackie w prawie stu procentach przypadków, dopiął swego.

(fot. East News)
Podziel się
ycipk-3mrtn8

Jacquline Kennedy została Pierwszą Damą i z dnia na dzień ważną figurą w domach amerykańskich gospodyń. Na początku zabrała się za przerobienie wystroju Białego Domu – stworzyła Komitet Sztuki, wykorzystując 50 tysięcy dolarów budżetu, oraz sprowadziła do wnętrz pałacu antyki z muzeów i prywatnych kolekcji. W 1962 roku pokazała swoje dzieło na łamach programu telewizyjnego Charles'a Collingwooda z CBS-TV i zaczęła wielką karierę narodowej gwiazdy (nic dziwnego, program obejrzało 56 milionów widzów!). Znała nie tylko ABC savoir-vivre'u, doskonale wyczuwała też trendy wnętrzarskie i modowe. Dla Jackie elegancja była wszystkim. Dzięki zgrabnym kostiumom (specjalnie dla niej szytym ubraniom z kolekcji Diora, Givenchy i Balenciaga) oraz idealnie dobranym dodatkom wykreowała „Jackie look” - prosty w formie, ale idealnie wyważony, o nowoczesnym sznycie, dobry do naśladowania. Podobne w formie sukienki w kształcie litery A, które uwielbiała pani prezydentowa, można było nabyć za małe pieniądze. Podobnie jak kopie
jej dizajnerskich kapeluszy i pudełkowych żakietów. Początkowo jednak, w trakcie trwania kampanii prezydenckiej Kennedy'ego, Jackie bywała przez media krytykowana za kosztowne gusta i miłość do francuskiego couture. Aby zapobiec wizerunkowej katastrofie, ojciec męża, Joseph Kennedy przedstawił jej Olega Cassini, który został jej „nadwornym” stylistą i projektantem. Spod jego ręki wyszło ponad 300 stylizacji Pierwszej Damy.

Najbardziej znanym kostiumem był z pewnością ten w kolorze bladego różu, który miała na sobie w Dallas w 63', w dniu zamachu na swojego męża. Splamiony krwią jest przechowywany do dziś w specjalnym archiwum i będzie dostępny dla szerokiej publiczności dopiero w 2103 roku. Ten strój był faworytem zarówno Jackie jak i jej męża. To on zresztą namówił ją do tego wyboru, twierdząc, że musi pokazać paniom z Dallas, w futrach i diamentach, na czym polega prawdziwa elegancja.

(fot. East News)
Podziel się

Ten różowy zestaw z widocznymi plamami po zbrodni Jackie nosiła przez dłuższy czas po śmierci Johna Kennedy'ego. Miała go również na sobie w dniu zaprzysiężenia nowego prezydenta, Lyndona Johnsona. Zapytana przez nową pierwszą damę o to, czy nie chciałaby zmienić ubrania, Jackie odparła: „Nie, chcę żeby zobaczyli, co zrobili Johnowi”.

ycipk-3mrtn8

Po tragicznym odejściu prezydenta, Jacqueline, matka dwójki dzieci, ponownie wyszła za mąż, tym razem za greckiego magnata, Arystotelesa Onassisa. Towarzyszyła mu aż do ostatnich dni życia, a kiedy po raz drugi została wdową, wróciła do kariery, którą zawiesiła na czas pełnienia obowiązków wobec ojczyzny – została edytorką w wydawnictwie (na koncie ma m.in. autobiografię Michaela Jacksona „Moonwalk”).

Jackie Kennedy Onassis była dla Ameryki niczym powiew świeżości i elegancji po latach II wojny światowej. Była podziwiana, kochana i naśladowana przez miliony. Mawiała, że jest przede wszystkim „kobietą z krwi i kości, potem dopiero pierwszą damą” i że „jej jedyną rutyną jest brak rutyny.” Z pewnością zmieniła oblicze Ameryki i do tej pory ją inspiruje. Już wkrótce zobaczymy kolejny film poświęcony jej postaci, z Natalie Portman w roli głównej.

Mit Jackie Kennedy nigdy się nie zestarzeje.

<!- canonical:"http://kobieta.wp.pl

ycipk-3mrtn8
Podziel się

Weronika Płocha
Filolożka fińska, absolwentka londyńskiego Central Saint Martins, dziennikarka i umysł mocno kreatywny, raczej mało ścisły. Moda to jeden z głównych obszarów jej zainteresowań - zarówno naukowo jak i zawodowo. Ma na swoim koncie prowadzenie portali modowych, współpracę z polską projektantką Justyną Chrabelską i projekty lifestyle'owe dla agencji reklamowych oraz dużych marek.

[

Podziel się
ycipk-3mrtn8

]( http://fashionpost.pl/ )

Podziel się

* Ikona (w) stylu vintage: Mariah Carey*

Kiedy pojawia się publicznie, fani ile sił w płucach wykrzykują jej imię. Zazwyczaj uśmiecha się promiennie, macha do zgromadzonego tłumu i z właściwą tylko sobie gracją rusza ku scenie w niebotycznie wysokich obcasach i kusej, obcisłej sukience.

Podziel się

* Ikona (w) stylu vintage: Isabella Rossellini*

Słynna córka znanej mamy, eks modelka, która została aktorką, wielka miłość Davida Lyncha i (niegdyś) żona Martina Scorsese. Włoszka Isabella Rossellini swoim życiorysem mogłaby obdarować kilka osób, w końcu jest chodzącą legendą.

Polub WP Kobieta
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3mrtn8

ycipk-3mrtn8
ycipk-3mrtn8