GwiazdyIm bardziej się boisz, tym bardziej cierpisz

Im bardziej się boisz, tym bardziej cierpisz

Im bardziej się boisz, tym bardziej cierpisz
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

10.03.2010 21:03, aktual.: 11.03.2010 10:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pacjenci, którzy mają wątpliwości dotyczące przepisanych przez lekarza środków, są bardziej podatni na skutki uboczne - informuje pismo "Arthritis Care & Research".

Pacjenci, którzy mają wątpliwości dotyczące przepisanych przez lekarza środków, są bardziej podatni na skutki uboczne - informuje pismo "Arthritis Care & Research".

- Osoby, które są szczególnie przeczulone na punkcie przyjmowanych leków lub oczekują działań niepożądanych są bardziej narażone na ich wystąpienie - twierdzi dr Yvonne Nestoriuc z Uniwersytetu w Marburgu.

Lista działań niepożądanych na ulotce potrafi przerazić. Z badań niemieckich naukowców wynika jednak, że niektórzy pacjenci biorą istniejące wcześniej dolegliwości za działania uboczne nowego leku lub z obawy przed ich wystąpieniem nie stosują się do zaleceń lekarza.

W badaniach wzięło udział 100 osób cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów. Pacjentów poproszono o wypełnienie kwestionariusza dotyczącego obaw związanych ze stosowaniem konkretnych leków. W ciągu sześciu miesięcy obserwacji naukowcy zauważyli, że osoby, które były zaniepokojone potencjalnym działaniem przepisanych im środków, w rzeczywistości częściej doświadczały efektów ubocznych. Głównie były to bóle głowy, dolegliwości ze strony układu pokarmowego i wysypka.

Jednocześnie ci sami pacjenci przyjmowali dostępne bez recepty środki mające owe działania niepożądane złagodzić i zmieniali dawki leków bez konsultacji z lekarzem.

Zdaniem naukowców, zachowaniom takim można byłoby zapobiec, gdyby przed przepisaniem leku lekarze rozmawiali z pacjentami na temat ich obaw i pomagali im rozwiać wątpliwości.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także