Imię, które było hitem w PRL‑u. Dla wielu dziś to obciach

Imię Bożena było bardzo popularne w czasach PRL
Imię Bożena było bardzo popularne w czasach PRL
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | KLIMEK LUKASZ

16.10.2023 11:14, aktual.: 16.10.2023 12:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W czasach PRL-u imię Bożena należało do bardzo popularnych i często nadawanych. Prawie każdy miał taką znajomą, ciocię albo babcię. Niestety, aktualnie to imię jakoś wypadło z łask. Może niesłusznie, bo niesie ze sobą pozytywne znaczenie.

Według danych zamieszczonych w rejestrze PESEL (stan na 31.01.2023) imię Bożena nosi w Polsce 200 589 kobiet. W roku 2022 nadano je 19 razy, a w pierwszej połowie 2023 – tylko 10. To bardzo słaby wynik, który nie może się nawet równać z wcześniejszą popularnością imienia Bożena. Kojarzy się ono z czasami PRL-u bardziej niż jakiekolwiek inne imię, ponieważ ówcześnie było bardzo modne. Obecnie powoli odchodzi w zapomnienie, mimo że nie tylko dobrze brzmi, ale również wiąże się z nim wiele pozytywnych cech charakteru. Może warto dać Bożenie szansę i postawić na swojskie, słowiańskie imię z tradycjami?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Bożena to "boża kobieta". Imię niesie ze sobą dobrą wróżbę

Bożena to żeńskie imię pochodzenia słowiańskiego, które wywodzi się bezpośrednio od słowa "bóg", a cząstka -ena to przyrostek zdrabniający. Bożena to kobieta, która "pochodzi od Boga" lub jest "darem Boga". Imię występowało w wielu wariantach – np. Bożana czy Bożechna – zanim została ustanowiona jego postać, którą znamy obecnie. Imię Bożena pojawia się w tej formie dopiero od XIX wieku. Niewiele osób wie, że istnieje również jego mniej popularny wariant: Bożenna, który w roku 2006 został zaakceptowany przez Radę Języka Polskiego, mimo że wcześniej uchodził za błędny.

Mądra kobieta o wielu talentach – taka jest Bożena

Kobietę obdarzoną tym imieniem wyróżnia radość życia i wielka uczuciowość. Bożeny są bardzo wrażliwe i empatyczne, a w życiu kierują się ustalonymi zasadami, których nigdy nie porzucają. Nie muszą być religijne, choć jak najbardziej mogą, bo w życiu tęsknią za czymś więcej niż tylko sprawy materialne – są bardzo uduchowione. Bożeny to kobiety obdarzone inteligencją i bystrością umysłu, ale również mądrością. Warto zapytać je o radę, bo na wiele spraw potrafią spojrzeć z innej perspektywy, są też bardzo przenikliwe. Bożeny cieszą się życiem, są otwarte na świat i ludzi. Bardzo towarzyskie i rodzinne, chętnie otaczają się serdecznymi osobami – i same właśnie takie są.

Kilka ciekawostek na temat imienia Bożena

Bożeny obchodzą imieniny 13 marca lub 20 czerwca. To imię bardzo uniwersalne, które ma wiele ciekawych zdrobnień, np. Benka, Bina, Bodżenka, Bogna, Bonia, Bonieczka, Bozka, Bośka, Boża, Bożcia, Bożencja, Bożenia. W Polsce to imię nosi wiele sławnych kobiet, w szczególności aktorek: Bożena Dykiel, Bożena Stachura czy Bożena Stryjkówna. Bożena Wagner to polska śpiewaczka operowa, a Bożena Targosz i Bożena Walter to znane polskie dziennikarki. Imię jest również bardzo popularne w Czechach, nosiły je królowe i księżniczki, jak również Božena Laglerová – pierwsza czeska pilotka

Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (177)
Zobacz także