Imię zakazane w przeszłości. Dziś bije rekordy popularności

Dziś to jedno z najpopularniejszych imion. Nosi je prawie 600 tys. kobiet w Polsce. W ubiegłym roku otrzymały je 3732 dziewczynki. Ale kiedyś jego nadawanie było zabronione. Dlaczego?

To imię było kiedyś zakazane. W 2022 roku otrzymały je 3732 dziewczynki.
To imię było kiedyś zakazane. W 2022 roku otrzymały je 3732 dziewczynki.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

14.05.2023 | aktual.: 14.05.2023 16:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Imię Maria zajęło jedenaste miejsce w rankingu najpopularniejszych imion nadawanych dzieciom w 2022 roku — według danych Głównego Urzędu Statystycznego. Maria wyprzedziła między innymi Amelię, Antoninę, Igę oraz Michalinę. Uplasowała się tuż za topową dziesiątką. Aż trudno uwierzyć, że kiedyś nadawanie tego imienia było zabronione. Zakaz wiązał się z religią.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

To imię było dawniej zakazane

Imię Maria było zakazane ze względów religijnych. Kiedyś nie można go było nadawać dziewczynkom, ponieważ wiązało się to z brakiem szacunku do Boga. Uważano, że imię Maria mogła nosić jedynie Matka Boska.

Wówczas zastępowano je zbliżonymi imionami, które brzmiały podobnie, np. Marianna, Maryna czy Mariola. Na przełomie XIX i XX wieku imię Maria stało się jednym z popularnych imion żeńskich, a po zakazie zostały już tylko wspomnienia. Dziś je nosi je prawie 600 tysięcy Polek.

"Ukochana przez Boga". Znaczenie imienia Maria

Imię Maria pochodzi od hebrajskiego słowa "mariam", co oznacza "napawać radością. Niektórzy uważają, że imię Maria ma egipskie pochodzenia — od słowa "meri-jam", czyli "ukochana przez Boga". Co ciekawe — mogą je nosić również mężczyźni.

Kobiety o tym imieniu są uważane za niezwykłe łagodne, wrażliwe i chętne do pomocy — zawsze można na nie liczyć. Lubią kontakt z ludźmi, a ich największą wartością jest rodzina. Chętnie poświęcają się bliskich i nie oczekują niczego w zamian. Spełniają się w zawodach takich jak: pielęgniarka, lekarka, nauczycielka czy psycholożka. To posiadaczki mocnego charakteru — bardzo pewne siebie i uparte w dążeniu do postawionych celów.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Komentarze (28)