Inna miłość znów w Krakowie
Trzecia edycja organizowanego co pół roku przez Goethe-Institut i Kino Pod Baranami przeglądu filmowego poświęconego mniejszościom seksualnym, "O miłości między innymi", odbędzie się w Kinie Pod Baranami w dniach 23-30 maja!
Trzecia edycja organizowanego co pół roku przez Goethe-Institut i Kino Pod Baranami przeglądu filmowego poświęconego mniejszościom seksualnym, "O miłości między innymi", odbędzie się w Kinie Pod Baranami w dniach 23-30 maja!
Kto by pomyślał, ze konserwatywny gród Kraka stanie się miejscem takich pokazów? Tymczasem to już trzecia edycja festiwalu, na którego pokazy przychodzą tłumy. Przyciągają ich rodzynki fabularne, dokumentalne i animowane (często obsypane nagrodami), których nie zobaczymy nigdzie indziej.
W tym roku absolutnym hitem będą otwierające i zamykające festiwal filmy animowane i krótkometrażowe. Wśród 12 queerowych filmów rysunkowych znajduje się m.in. pięć odcinków słynnego serialu o przygodach queerowej kaczki – „Queer Duck”– w reżyserii twórcy serii „Simpsonowie”. Zestaw zawiera też filmy o erotomanii czy animowaną wariację na temat queerowego dzikiego zachodu… Miłość zabawkowych króliczków? Dlaczego nie? Jest też coś dla wielbicieli wielkich kinowych nazwisk – nie można przegapić filmików Francoisa Ozona!
Poniedziałek to uczta filmowa innego rodzaju, szczególnie dla tych, którzy uwielbiają kino nieme i alternatywną muzykę. Niezwykły duet muzyczny Sza/Za, czyli Paweł Szamburski i Michał Zakrocki, którzy ostatnio zachwycili publiczność Unsoundu, zagra na żywo ilustrację muzyczną do tytułu sprzed stu jeden lat – pierwszego filmu o homoseksualnej miłości „Inaczej niż inni”. Muzyka zilustruje historię związku między skrzypkiem Paulem Körnerem i jego młodym protegowanym.
Do tego inne spojrzenie na miłość w Tel Avivie, Manili, Afryce. Drażliwe kwestie społeczne, lojalność, przyjaźń, i opowieści o związkach w niesprzyjających warunkach: konfliktu zbrojnego, społeczeństwa ogarniętego obsesją tabu czy podejrzanych transakcji handlowych…
Jeśli oglądaliście „The L Word” na pewno musicie przyjść na film jego reżyserki. Rose Troche zrealizowała trzy sezony serialu, a w „Go Fish” podejmuje wszystkie kwestie tzw. New Queer Cinema, nurtu kinowego eksplorującego różnice seksualne, rasowe, płciowe oraz klasowe, prezentującego odmieńców nierzadko wyrzuconych poza społeczny nawias. Film o Max, która musi zmierzyć się ze swoimi uprzedzeniami zaliczony został do 20. najlepszych obrazów w całej historii londyńskiego festiwalu LGBT.
Bilety na wszystkie na wszystkie seanse kosztują 15-17 zl.
Więcej informacji na www.omiloscimiedzyinnymi.pl
Specjalnie dla serwisu kobieta.wp.pl prosto ze swoich podróży nasza korespondentka Agnieszka Kozak
Dziennikarka, zajmuje się lokalnymi odmianami globalnych trendów, seksem i seksualnością w kulturze popularnej czasem krytykuje sztukę i fotografię, ale głównie nałogowo kupuje buty…