Irydologia – diagnoza z oka
Irydologia odkryła, że oko człowieka stanowi mapę całego organizmu. I choć jeszcze niedawno metodę tę nazywano lekceważąco „wróżeniem z oka”, dzisiaj uznaje się ją za jedną z metod diagnostycznych. Oczy pozwalają ocenić stan naszego zdrowia oraz przede wszystkim to, jakie choroby mogą nam grozić w przyszłości i jak powinniśmy im zapobiegać.
17.09.2010 | aktual.: 20.09.2010 10:59
Irydologia odkryła, że oko człowieka stanowi mapę całego organizmu. I choć jeszcze niedawno metodę tę nazywano lekceważąco „wróżeniem z oka”, dzisiaj uznaje się ją za jedną z metod diagnostycznych. Oczy pozwalają ocenić stan naszego zdrowia oraz przede wszystkim to, jakie choroby mogą nam grozić w przyszłości i jak powinniśmy im zapobiegać.
Irydologia polega na zlokalizowaniu objawów widocznych w tęczówce oka i dopasowaniu ich do odpowiednich schorzeń. Chociaż metoda ta znana była już w starożytności, na długo popadła w zapomnienie. Podwaliny pod rozwój nauki położył w XIX wieku węgierski lekarz Ignacy von Peczeli, który opublikował pierwsze w świecie mapy irydologiczne. Stworzył je na podstawie własnych obserwacji podczas wielu lat pracy w szpitalu.
Peczely obserwował tęczówki chorych, następnie wyodrębnił w nich sektory, z których każdy odzwierciedlał inne narządy. Podział taki był możliwy, ponieważ nasze organy wewnętrzne są połączone włóknami nerwowymi z określonymi fragmentami tęczówki. Prawa tęczówka ukazuje stan organów po prawej stronie ciała, a lewa po lewej. Górna część tęczówki pokazuje głowę, dolna stopy, a pomiędzy nimi rozciągają się pozostałe organy człowieka.
Obserwuj swoje oczy
Niektóre symptomy problemów zdrowotnych możemy, korzystając z wiedzy irydologii, zaobserwować sami. Już sam kolor oczu może zdradzać predyspozycje do pewnych chorób. Osoby o tęczówkach niebieskich są bardziej narażone m.in. na chorobę wrzodową, reumatyzm, a także choroby krążenia, tarczycy, nerek, układu oddechowego oraz alergie.
Posiadacze oczu brązowych i czarnych mają skłonności do schorzeń układu krwionośnego, miażdżycy kamicy nerkowej i nerwicy. U osób o oczach szarych i zielonych częściej występują kłopoty z trawieniem, a w ich w układzie nerwowym i pokarmowym łatwiej gromadzą się trujące substancje. Ciemny pierścień na obwodzie tęczówki sygnalizuje zwolnioną przemianę materii, której towarzyszy gromadzenie się w organizmie toksyn.
Gdy występuje on u osoby otyłej, wiadomo, że u źródeł jej problemów leżą zaburzenia metaboliczne. Czarne kreski biegnące w stronę źrenicy oznaczają zaburzenia przemiany materii. Płytki występujące na brzegach tęczówki świadczą o podatności na choroby reumatyczne, a wąskie pierścienie wokół tęczówki – zwiastują podatność na zaburzenia przyswajania wapnia.
Warto przyjrzeć się też spojówkom i powiekom. Spojówki powinny być wyraźnie różowe. Żółtawe sygnalizują problemy z wątrobą, a blade mogą oznaczać niedokrwistość. Opuchlizna widoczna na górnej powiece, to sygnał, że cierpisz na schorzenia woreczka żółciowego. Żółte cętki lub białe grudki na powiekach mówią, że masz podwyższony cholesterol.
Oko pod lampą
Wizyta u specjalisty zaczyna się od rozmowy na temat trybu życia, dolegliwości, które nam dokuczają oraz przebytych chorób. Irydolog obserwuje tęczówkę specjalną lampą szczelinową, która rozjaśnia ją i kilkadziesiąt razy powiększa jej obraz. Samo badanie trwa co najmniej godzinę i zawsze obejmuje oboje oczu. Jest ono całkowicie bezbolesne i nieszkodliwe dla zdrowia. Nie powinno się go wykonywać u dzieci poniżej 4-go roku życia, gdyż nie mają jeszcze w pełni wykształconej tęczówki oraz u osób po operacjach oczu.
Pamiętajmy jednak, że badanie irydologiczne nie zastępuje badania stosowanego w medycynie konwencjonalnej, ale może stanowić jego uzupełnienie. Metoda ta sprawdza się w profilaktyce, gdyż pozwala poznać słabe strony naszego organizmu, abyśmy w przyszłości mogli zapobiegać chorobom, na które jest on podatny. Może też mieć istotne znaczenie w leczeniu chorób przewlekłych, gdyż ułatwia poznane przyczyn dolegliwości.
Wybierając się do irydologa, pamiętajmy, aby poprosić go o okazanie dyplomu ukończenia kursu irydologii oraz dokumentu potwierdzającego formalne zarejestrowanie działalności. Od 1993 r. działa Polskie Towarzystwo Irydologii i Homeopatii, które organizuje kursy dla lekarzy pragnących nauczyć się diagnozowania z oka.