Jak będzie wyglądała Wielkanoc 2020? Wprowadzono nadzwyczajne środki ostrożności
Tegoroczna Wielkanoc na pewno będzie inna niż dotychczasowe jej obchody. Ze względu na pandemię koronawirusa wiele osób, w tym wiernych, zastanawia się, jak zostaną zorganizowane najważniejsze uroczystości świąteczne. Coraz więcej pytań, a coraz mniej odpowiedzi. Wielkanoc 2020 przyniesie kilka ważnych zmian.
03.04.2020 | aktual.: 04.04.2020 09:41
Choć Wielkanoc to czas spędzany głównie w rodzinnym gronie, to jednak w tym roku możemy zapomnieć o dużej, rodzinnej fecie z okazji Świąt. Ze względu na zakaz opuszczania naszego miejsca zamieszkania część osób spędzi okres Wielkiej Nocy we własnym domu. Jak można się domyślać, Wielkanoc 2020 obejdzie się bez święcenia koszyczków z pokarmami oraz procesji rezurekcyjnej.
Jak będzie wyglądała Wielkanoc 2020 – Wielki Tydzień
Wielkanoc 2020 będzie bardzo trudna i smutna. Przez wzgląd na zaostrzone obostrzenia dotyczące publicznych zgromadzeń, od kilku tygodni proponowane są msze święte bez udziału wiernych, a jedynie ich transmisja w telewizji czy w internecie. Maksymalna liczba osób na uroczystościach kościelnych wynosi zaledwie 5, co dotyczy także uczestnictwa w pogrzebie. Podobnie będzie się działo podczas tegorocznej Wielkanocy, z tym jednak zastrzeżeniem, że kilka ważnych elementów celebracji w ogóle nie będzie:
- święcenia palemek;
- święcenia pokarmów;
- rezurekcji.
Choć dla wielu osób jest to nie do pojęcia, to jednak biskupi wystosowali odpowiedni list do parafii w całej Polsce, aby przestrzec wiernych. Wielkanoc 2020 będzie wyglądać zupełnie inaczej niż dotychczas, ale to wciąż bardzo ważne Święto, które należy obchodzić w skromnym gronie.
Zobacz także: Koronawirus i fake newsy. "W dezinformację mogą być zaangażowane obce wywiady"
Jakie zmiany dotyczą Wielkanocy 2020?
Oprócz powyższych zmian, podczas Wielkanocy 2020 zostały zmienione całe obchody Wielkiego Tygodnia. Według komunikatu biskupa, celebrowanie będzie miało następujący przebieg:
- Niedziela Palmowa – nie będzie procesji z palmami, upamiętnienie wjazdu Jezusa do Jerozolimy powinno odbywać się wewnątrz budynku sakralnego;
- Wielki Czwartek – Msza Święta Krzyżma zostanie odprawiona bez udziału wiernych;
- Wielki Piątek – w modlitwie powszechnej ma zostać dołączone wezwanie w związku z panującą sytuacją epidemii. Podtrzymana zostanie tradycja tzw. ciemnicy i Grobu Pańskiego, ale nie wolno organizować grupowych adoracji;
- Wielka Sobota – nie będzie organizowane święcenie pokarmów. Obrzęd zostanie zastąpiony modlitwą i błogosławieństwem stołu rodzinnego w poranek wielkanocny;
- Niedziela Zmartwychwstania – brak procesji rezurekcyjnej.
Wierni mogą posłuchać specjalnego orędzia wygłoszonego przez Przewodniczącego Episkopatu abpa Stanisława Gądeckiego, które będzie emitowane 4 kwietnia o godzinie 20.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl