Jak często myć okolice intymne? Ginekolożka wskazała "jedną zasadę"
Czy codzienne mycie okolic intymnych jest niezbędne? Co się stanie, jeśli od czasu do czasu sobie to "odpuścimy"? Na te pytania odpowiedziała ginekolożka Barbara Karyta, która zwróciła także uwagę na kosmetyki, przeznaczone do mycia tych okolic.
Utrzymanie higieny osobistej jest niezwykle ważne. Dotyczy to również okolic intymnych. Czy według lekarza powinnyśmy myć je codziennie?
Czy okolice intymne należy myć codziennie?
- Przyjmijmy jedną zasadę - miejsca intymne powinny pozostać czyste i odpowiednio nawilżone - powiedziała w rozmowie z medonet.pl Barbara Karyta, ginekolożka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nadmierna higiena intymna przyczyną wielu infekcji
Czy oznacza, że kobiety powinny myć swoje miejsca intymne codziennie?
- Jak najbardziej tak. Wybierajmy jednak kosmetyki przeznaczone do skóry wrażliwej i delikatnej. Na co dzień używajmy preparatów o naturalnym składzie i odpowiednim pH, zbliżonym do fizjologicznego pH w pochwie - podkreśliła.
Lekarka zwróciła także uwagę, że w produktach do higieny intymnej powinnyśmy szukać kwasu hialuronowego, który doskonale nawilża, pozostawiając warstwę ochronną.
- Przy myciu wykonujmy ruchy od przodu w tył, nigdy na odwrót, aby uniknąć ryzyka przeniesienia bakterii z okolic odbytu. Po prysznicu wycierajmy się do sucha. Ręczniki, których używamy, powinny być miękkie i zmieniane co około 2-3 dni - zaznaczyła.
Najczęstsze błędy w higienie intymnej
Choć mycie okolic intymnych jest bardzo ważne, nadmierna higiena jest już błędem. Może prowadzić do wypłukiwania ochronnych bakterii, co zwiększa ryzyko infekcji. Ważne jest, aby myć się ciepłą wodą, unikając gorących kąpieli, które mogą podrażniać delikatną skórę.
Podobnie jest z przyśpieszaniem potrzeb fizjologicznych i długim przesiadywaniem na toalecie, które mogą prowadzić do przeciążenia mięśni dna miednicy. Dodatkowo, używanie wilgotnego papieru toaletowego, który zawiera substancje zapachowe i konserwanty, co może prowadzić do podrażnień i alergii. Najlepszym wyborem jest zwykły papier toaletowy bez dodatków, który powinien być wystarczająco miękki.
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.