Jak często myć włosy? Przeczytaj, a już nie będziesz mieć wątpliwości

Jak często myć włosy? Przeczytaj, a już nie będziesz mieć wątpliwości

Czy włosy można myć codziennie?
Czy włosy można myć codziennie?
Źródło zdjęć: © Getty Images | Piotr Marcinski
oprac. NT
25.11.2022 11:45

W sieci regularnie pada pytanie o to, jak często należy myć włosy. Odpowiedzi są różne i często niejednoznaczne. Czy mycie włosów codziennie to naprawdę zły pomysł? Czas zmierzyć się z różnymi mitami w tym temacie.

Styl życia, poziom hormonów, geny lub dieta - to wszystko może mieć wpływ na to, jak szybko przetłuszczają się nasze włosy. Jak często je myć, by były piękne i zdrowe?

Jak często myć włosy?

Na to, jak szybko przetłuszczają się włosy, wpływa wiele czynników i jest to sprawa bardzo indywidualna. Istnieje jednak najbardziej uniwersalna odpowiedź na pytanie: jak często myć włosy? Brzmi ona: tak często, jak wymaga tego skóra głowy. U niektórych będzie to raz w tygodniu, u innych raz dziennie. Należy uważnie przyjrzeć się potrzebom skóry głowy. Zamiast automatycznie robić to każdego dnia, zaobserwuj, czego domagają się twoje włosy. Jeśli zauważysz, że drugiego dnia są przetłuszczone, a skóra głowy swędzi, po prostu umyj głowę.

Lepiej wcześniej niż za późno

Nie ma nic złego w codziennym myciu włosów. Szkodzi natomiast zbyt długie powstrzymywanie się od tego nawyku. Nadmierna warstwa sebum pozostawiona na włosach nie tylko wygląda nieestetycznie, ale również osłabia je, obciąża i negatywnie wpływa na kondycję mieszków włosowych.

Włosy można myć codziennie

Dawne szampony były znacznie bardziej agresywne w porównaniu ze współczesnymi. Dlatego kiedyś mówiło się, że włosów nie można myć codziennie, a ten zabieg pielęgnacyjny sprawia, że przetłuszczają się jeszcze szybciej. Ponieważ obecnie kosmetyki do włosów nie posiadają aż tak silnych składników, które doprowadzały do nadmiernego wysuszania skóry, a następnie produkcji sebum, codzienne mycie włosów jest absolutnie dopuszczalne.

Jeśli potrzebujesz codziennego mycia, pamiętaj, aby dobrać odpowiedni kosmetyk do potrzeb twoich włosów. Gdy robisz to każdego dnia, musisz wybrać łagodny szampon. Jeśli włosy myjesz raz lub dwa razy w tygodniu, pozwolić sobie możesz na silny kosmetyk oraz kurację bogatą w składniki odżywcze.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl