Jak często należy zmieniać piżamę? Odpowiedź może zaskoczyć
Nie mamy wątpliwości, jak często należy prać bieliznę oraz inne części garderoby. Problem natomiast pojawia się w przypadku piżamy, którą zakładamy na noc, kiedy to aktywność naszego ciała jest zupełnie inna niż w ciągu dnia. Podpowiadamy zatem, jak często należy prać piżamę zgodnie z zaleceniami ekspertów.
Od czego zależy częstotliwość zmieniania piżamy?
Piżama ma bezpośrednią styczność z naszym ciałem w taki sam sposób jak bielizna osobista. W związku z tym w żadnym wypadku nie powinno się przeciągać czasu korzystania z niej. Warto pamiętać, że w piżamę wnika pot oraz martwy naskórek. Ciepło i wilgoć pod kołdrą sprawiają dodatkowo, że jest to idealne środowisko do rozwoju szkodliwych drobnoustrojów – bakterii, a nawet grzybów. Na piżamie osiada również kurz oraz roztocza. Te czynniki sprawiają, że warto poważnie zastanowić się nad częstotliwością jej prania.
Zobacz: Polska influencerka ciałopozytywna krytykuje wywiad z Kardashiankami. "Brzmi jak nieśmieszny żart"
Zdania ekspertów na ten temat są podzielone. Większość z nich skłania się ku teorii, że piżamę powinno się prać nie rzadziej niż co 3-4 dni. Jednak w przypadku osób z mniejszą skłonnością do pocenia się oraz takich, które zakładają piżamę bezpośrednio po prysznicu i tuż przed położeniem się do łóżka, ten czas może się nieco wydłużyć. Wtedy piżamę można prać co 5-7 dni. Jednak tu eksperci są zgodni, czas ten absolutnie nie powinien przekraczać tygodnia.
Zbyt rzadkie pranie piżamy – czym może skutkować?
Niestety wiele osób zmienia piżamę znacznie rzadziej, co może prowadzić do niepożądanych podrażnień skóry, a nawet nieprzyjemnych infekcji. Częstotliwość prania odzieży nocnej powinna się znacznie zwiększyć w momencie, gdy chorujemy i nadmiernie się pocimy. Nie chcemy wtedy również hodować bakterii, dlatego powinniśmy prać ją nawet codziennie.
Tak samo ważny jest również sposób prania piżamy. Najlepiej to robić w temperaturze 60 stopni, ponieważ taka zabija większość bakterii oraz wirusów. Nie ma potrzeby "gotowania" odzieży nocnej w temperaturze 90 stopni. Tak gorąca woda może zniszczyć materiał, zazwyczaj bardziej delikatny niż w przypadku zwykłych ubrań.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl.