miszmasz
09-02-2010 (15:21)

Jak często odrobaczać psa?

Odrobaczanie jest nierozerwalnym elementem psiego życia, o czym powinien wiedzieć każdy właściciel czworonoga. Niezależnie od wieku psa, systematycznie odrobaczanie jest koniecznością, a zaniechanie tego obowiązku doprowadzi do pogorszenia stanu zdrowia pupila.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jak często odrobaczać psa?
(Jupiterimages)

Odrobaczanie jest nierozerwalnym elementem psiego życia, o czym powinien wiedzieć każdy właściciel czworonoga. Niezależnie od wieku psa, systematycznie odrobaczanie jest koniecznością, a zaniechanie tego obowiązku doprowadzi do pogorszenia stanu zdrowia pupila.

(fot. Jupiterimages)
Podziel się

Decydując się na kupno psa należy liczyć się z faktem, że jednorazowe podanie środka odrobaczającego oraz szczepienie nie wystarczy! Pies musi być odrobaczany i szczepiony regularnie, ponieważ w innym wypadku zachoruje. Nierzadko wewnętrzne pasożyty znajdujące się w organizmie zwierzaka nie ujawniają swojej obecności – pies zachowuje się normalnie, nie „saneczkuje” i jest pełen energii. Aż nagle zwierzę dostaje drgawek, przewraca się i jest osowiałe. Takie zachowania mogą świadczyć o poważnym zarobaczeniu organizmu. Wtedy konieczna jest bardzo szybka reakcja właściciela lub opiekuna.

Zarobaczenie czworonoga jest bardzo niebezpieczne. Stanowi realne zagrożenie dla psa, ale także dla człowieka, w szczególności małych dzieci. Robaki mogą bowiem przejść z psa na dziecko! Niejednokrotnie nieodrobaczane psy „hodują” w swoim organizmie pasożyty, które mogą osiągać rozmiary dwukrotnie większe niż długość zwierzęcia. Do najczęściej występujących należą m.in. tasiemiec i psia glista, przy czym glisty pasożytują najczęściej na szczeniętach.

Szczenię zaraża się od matki poprzez łożysko, a także tuż po narodzinach poprzez mleko, którym jest karmione. Wydawać by się mogło, że regularnie odrobaczane suki nie mogą przekazać młodym robaków, jednak okazuje się, że nawet najbardziej zadbane psy w czasie ciąży mogą przekazać szczeniakom np. glisty. Dzieje się tak dlatego, że larwy glist znajdują się także w mięśniach i nie są one zabijane nawet przy regularnym odrobaczaniu. Mówiąc inaczej: podawane psu środki odrobaczające nie eliminują ukrytych larw, które podczas trwania ciąży rosną i przedostają się do płodu. Pierwsze odrobaczanie powinno zostać przeprowadzone już w 3-4 tygodniu życia szczeniaka. Osoby, które po raz pierwszy mają styczność ze szczeniętami, mogą przerazić się ilością jaj wydalanych przez nie wraz z kałem. Czasami zdarza się, że w tak maleńkim ciele znajduje się ogromna ilość robaków. Właśnie dlatego odrobaczanie szczeniaka musi odbyć się kilkakrotnie, zarówno przed szczepieniem, jaki i w trakcie.

Odrobaczanie dorosłych psów powinno być wykonywane regularnie w odstępie 4-5 miesięcy. Całkiem inaczej jest w przypadku psów adoptowanych np. ze schroniska lub przygarniętych znajd. W takich sytuacjach musimy nastawić się na długi proces odrobaczania. W tym okresie psu podawane są określone dawki leków w regularnych odstępach czasu. Dzięki temu pasożyty są zabijane stopniowo. Należy pamiętać, że zaniedbanego i bardzo zarobaczonego psa, nie można natychmiastowo odrobaczyć, gdyż istnieje realne zagrożenie zatrucia zwierzaka martwymi pasożytami.

Cztery drogi zakażenia

  1. Podczas ciąży przez łożysko
  2. Droga pokarmowa
  3. Bezpośredni kontakt
  4. Poprzez skórę

Jak uniknąć zarobaczenia?

Przede wszystkim konieczna jest odpowiednia profilaktyka, czyli regularne odrobaczanie pupila. Kolejną żelazną zasadą jest niepodawanie psu surowego mięsa pochodzącego z niewiadomego źródła oraz ograniczenie kontaktu z bezpańskimi i zaniedbanymi psami. Wychodząc z psem na spacer nie można dopuszczać do zjadania przez zwierzę porozrzucanych śmieci i odchodów. Nie zapominajmy również o zadbaniu o właściwą higienę psa, zapewnieniu mu zawsze czystego posłania, starannym myciu misek i częstej zmianie wody.

Polub WP Kobieta
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.