Jak często odrobaczać psa?
Odrobaczanie jest nierozerwalnym elementem psiego życia, o czym powinien wiedzieć każdy właściciel czworonoga. Niezależnie od wieku psa, systematycznie odrobaczanie jest koniecznością, a zaniechanie tego obowiązku doprowadzi do pogorszenia stanu zdrowia pupila.
Odrobaczanie jest nierozerwalnym elementem psiego życia, o czym powinien wiedzieć każdy właściciel czworonoga. Niezależnie od wieku psa, systematycznie odrobaczanie jest koniecznością, a zaniechanie tego obowiązku doprowadzi do pogorszenia stanu zdrowia pupila.
Decydując się na kupno psa należy liczyć się z faktem, że jednorazowe podanie środka odrobaczającego oraz szczepienie nie wystarczy! Pies musi być odrobaczany i szczepiony regularnie, ponieważ w innym wypadku zachoruje. Nierzadko wewnętrzne pasożyty znajdujące się w organizmie zwierzaka nie ujawniają swojej obecności – pies zachowuje się normalnie, nie „saneczkuje” i jest pełen energii. Aż nagle zwierzę dostaje drgawek, przewraca się i jest osowiałe. Takie zachowania mogą świadczyć o poważnym zarobaczeniu organizmu. Wtedy konieczna jest bardzo szybka reakcja właściciela lub opiekuna.
Zarobaczenie czworonoga jest bardzo niebezpieczne. Stanowi realne zagrożenie dla psa, ale także dla człowieka, w szczególności małych dzieci. Robaki mogą bowiem przejść z psa na dziecko! Niejednokrotnie nieodrobaczane psy „hodują” w swoim organizmie pasożyty, które mogą osiągać rozmiary dwukrotnie większe niż długość zwierzęcia. Do najczęściej występujących należą m.in. tasiemiec i psia glista, przy czym glisty pasożytują najczęściej na szczeniętach.
Szczenię zaraża się od matki poprzez łożysko, a także tuż po narodzinach poprzez mleko, którym jest karmione. Wydawać by się mogło, że regularnie odrobaczane suki nie mogą przekazać młodym robaków, jednak okazuje się, że nawet najbardziej zadbane psy w czasie ciąży mogą przekazać szczeniakom np. glisty. Dzieje się tak dlatego, że larwy glist znajdują się także w mięśniach i nie są one zabijane nawet przy regularnym odrobaczaniu. Mówiąc inaczej: podawane psu środki odrobaczające nie eliminują ukrytych larw, które podczas trwania ciąży rosną i przedostają się do płodu. Pierwsze odrobaczanie powinno zostać przeprowadzone już w 3-4 tygodniu życia szczeniaka. Osoby, które po raz pierwszy mają styczność ze szczeniętami, mogą przerazić się ilością jaj wydalanych przez nie wraz z kałem. Czasami zdarza się, że w tak maleńkim ciele znajduje się ogromna ilość robaków. Właśnie dlatego odrobaczanie szczeniaka musi odbyć się kilkakrotnie, zarówno przed szczepieniem, jaki i w trakcie.
Odrobaczanie dorosłych psów powinno być wykonywane regularnie w odstępie 4-5 miesięcy. Całkiem inaczej jest w przypadku psów adoptowanych np. ze schroniska lub przygarniętych znajd. W takich sytuacjach musimy nastawić się na długi proces odrobaczania. W tym okresie psu podawane są określone dawki leków w regularnych odstępach czasu. Dzięki temu pasożyty są zabijane stopniowo. Należy pamiętać, że zaniedbanego i bardzo zarobaczonego psa, nie można natychmiastowo odrobaczyć, gdyż istnieje realne zagrożenie zatrucia zwierzaka martwymi pasożytami.
Cztery drogi zakażenia
- Podczas ciąży przez łożysko
- Droga pokarmowa
- Bezpośredni kontakt
- Poprzez skórę
Jak uniknąć zarobaczenia?
Przede wszystkim konieczna jest odpowiednia profilaktyka, czyli regularne odrobaczanie pupila. Kolejną żelazną zasadą jest niepodawanie psu surowego mięsa pochodzącego z niewiadomego źródła oraz ograniczenie kontaktu z bezpańskimi i zaniedbanymi psami. Wychodząc z psem na spacer nie można dopuszczać do zjadania przez zwierzę porozrzucanych śmieci i odchodów. Nie zapominajmy również o zadbaniu o właściwą higienę psa, zapewnieniu mu zawsze czystego posłania, starannym myciu misek i częstej zmianie wody.