Optymalna częstotliwość seksu. Wtedy pozytywnie wpływa na zdrowie
Według badań częstotliwość aktywności seksualnej wpływa na zdrowie. Intymne chwile z partnerem czy partnerką mogą obniżyć ryzyko wystąpienia chorób serca. Eksperci podkreślają jednak, że... co za dużo, to też niezdrowo.
Badania wskazują, że regularna aktywność seksualna może znacznie obniżać ryzyko występowania chorób serca. Chińscy naukowcy z Uniwersytetu Qingdao przeprowadzili badania na próbie 17 243 dorosłych Amerykanów, aby zbadać wpływ seksu na zdrowie sercowo-naczyniowe. Okazało się, że mężczyźni, którzy uprawiali seks rzadziej niż 12 razy w roku, byli bardziej narażeni na choroby serca i zwiększone ryzyko przedwczesnej śmierci.
Optymalna częstotliwość
Wyniki badań pokazują, że uprawianie seksu około 52 razy w roku, czyli raz w tygodniu, przynosi znaczące korzyści zdrowotne. Jeszcze lepsze efekty zdrowotne można zaobserwować u osób, które mają kontakty intymne średnio dwa razy w tygodniu – około 103 razy w roku. Ta grupa miała znacznie niższe ryzyko chorób serca w porównaniu do osób mniej aktywnych seksualnie.
Eksperci ostrzegają przed nadmierną aktywnością seksualną. Zbyt częsty seks, który oznacza więcej niż jeden stosunek dziennie, może być potencjalnie szkodliwy dla zdrowia serca. Nadmierna aktywność seksualna jest związana z obciążeniem układu sercowo-naczyniowego, które może przynieść odwrotne skutki do zamierzonych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Seksuolog radzi, jak podnieść libido. Trzeba zadać sobie jedno pytanie
Seks jako wskaźnik ogólnego zdrowia
Aktywność seksualna jest postrzegana przez wielu specjalistów jako wskaźnik stanu zdrowia. Problemy z erekcją mogą być wczesnym sygnałem problemów związanych z chorobami serca. Dr Alexis Missick z UK Meds zaznacza, że seks pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi, co jest kluczowe dla zdrowego serca.
Regularne kontakty intymne mają także znaczenie dla zdrowia prostaty. Wzrost prostaty związany z wysokim poziomem testosteronu może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak trudności z oddawaniem moczu lub nowotwory. Dlatego ważne są regularne badania przesiewowe prostaty, zwłaszcza dla mężczyzn po 40. roku życia.
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.