Jak dbać o akcesoria kosmetyczne?
Bez pędzli i gąbek ciężko wyobrazić sobie wykonanie profesjonalnego i trwałego makijażu. Nawet jeśli twój „arsenał” akcesoriów kosmetycznych ogranicza się do pędzla do pudru i gąbki do podkładu, nie zapominaj o konieczności ich regularnego czyszczenia.
Bez pędzli i gąbek ciężko wyobrazić sobie wykonanie profesjonalnego i trwałego makijażu. Nawet jeśli twój „arsenał” akcesoriów kosmetycznych ogranicza się do pędzla do pudru i gąbki do podkładu, nie zapominaj o konieczności ich regularnego czyszczenia. Na pędzlach i gąbkach gromadzą się resztki kosmetyków, sebum i kurz, co w połączeniu z wilgotnym powietrzem w łazience stwarza idealne warunki do rozwoju bakterii. Wykonując makijaż, przenosimy brud i drobnoustroje na skórę.
Konsekwencje takiego postępowania łatwo sobie wyobrazić – pory są zanieczyszczone, pojawiają się krostki i zaskórniki, a wrażliwa cera może reagować podrażnieniem. O regularnym myciu akcesoriów kosmetycznych nie mogą więc zapomnieć osoby ze skłonnością do uczuleń lub z trądzikiem. O czystość pędzli należy dbać również z innego powodu – prawidłowo i często myte będą nam dłużej służyć.
Aplikatory i pędzelki do cieni wystarczy umyć 1-2 razy w miesiącu. Więcej uwagi wymagają pędzle do pudru i różu oraz pędzle i gąbki do podkładu. Czyścimy je 1-2 razy w tygodniu, a w przypadku cery z niedoskonałościami nawet codziennie.
Pędzle, aplikatory do cieni i gąbki do podkładu „pierzemy”, używając mydła, żelu antybakteryjnego bądź delikatnego szamponu (np. dla dzieci). Pędzle możemy czyścić także przy pomocy specjalnego płynu przeznaczonego do ich mycia i dezynfekcji, np. firmy MAC (65 zł/235 ml), IsaDora (25 zł/150 ml), Inglot (15 zł/150 ml).
Jak myć akcesoria? Do niewielkiej miseczki wlewamy odrobinę żelu, mydła w płynie lub szamponu i letnią (nie gorącą!) wodę. Zanurzamy samo włosie pędzla i mieszamy przez chwilę, po czym spłukujemy dokładnie pod bieżącą wodą. Strzepujemy z włosia nadmiar wody, nadajemy mu pierwotny kształt i kładziemy pędzel poziomo na papierowym ręczniku lub chusteczce higienicznej. Nie należy wykręcać włosia, suszyć na kaloryferze lub przy pomocy suszarki. Błędem jest również suszenie pędzla w pozycji pionowej włosiem ku górze – spływająca woda może rozmiękczyć klej utrzymujący włoski. Z tego samego powodu podczas mycia nie należy moczyć całego pędzla w wodzie.
Podobnie „pierzemy” gąbki i aplikatory. Moczymy je w wodzie z szamponem, żelem lub mydłem, a następnie płuczemy, wyciskamy i kładziemy na ręczniku.
Nieco inaczej postępujemy w przypadku specjalnego płynu do czyszczenia. Niewielką ilość detergentu nalewamy do miseczki (nie rozcieńczamy wodą!), namaczamy w nim włosie i wycieramy w papierowy ręcznik. Czynność tę powtarzamy do momentu, aż pędzel nie będzie pozostawiał brudnego śladu na ręczniku.
Na nic jednak zda się czyszczenie akcesoriów, jeśli nie będziemy pamiętać o ich właściwym przechowywaniu. Złym rozwiązaniem jest pozostawianie ich na półce w łazience, a sposób taki wybiera niestety większość z nas. Aby uchronić pędzle, gąbki i aplikatory przed kurzem i wilgocią, warto trzymać je w kuferku kosmetycznym. Do przechowywania pędzli przeznaczone są także specjalne etui, które mogą pomieścić nawet kilkanaście sztuk. Wybierasz się w podróż i chcesz zabrać tylko 1-2 pędzle? Owiń je aluminiową folią, która zabezpieczy przed zabrudzeniem i zmniejszy ryzyko odkształcenia włosia.