ModaJak dbać o cerę?

Jak dbać o cerę?

Jak dbać o cerę?
Źródło zdjęć: © -sxc.hu
19.11.2009 12:34, aktualizacja: 22.06.2010 15:02

Zastanawiasz się, jak poprawić wygląd swojej cery? Jak zadbać o włosy i jaki wybrać makijaż? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, i chcesz wiedzieć, co zrobić, by do siebie samej najlepiej pasować, przekonaj się, co radzi stylistka.

Porady Stylisty

Zastanawiasz się, jak poprawić wygląd swojej cery? Jak zadbać o włosy i jaki wybrać makijaż? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, i chcesz wiedzieć, co zrobić, by do siebie samej najlepiej pasować, przekonaj się, co radzi stylistka. Agnieszka Królikowska opowiada, jak się odpowiednio przygotować do ślubu. I chętnie odpowie również na Twoje pytania!

Jak dbać o cerę?

Nie palisz, ale Twojej cerze brak blasku. Dobrze się odżywiasz, ale i to nie bardzo pomaga. Jeśli nie jesteś zadowolona ze swojego wyglądu, sprawdź, jak według stylistki, Agnieszki Królikowskiej oraz współpracującej z nią dietetyczki, konsultantki Organic Farma Zdrowia, Agnieszki Sienkiewicz można poprawić wygląd Twojej cery.

Wiele kobiet w Polsce skarży się na wygląd swojej cery, czy Polki są skazane na brzydką cerę?
AK: - W rankingu światowym pozycja Polek, a dokładnie "nasza cera" jest w pierwszej piątce. Gatunkowo tzn. pod względem jędrności, nawilżenia, koloru, czyli karnacji etc. jest nienajgorzej, bo klimat, w jakim żyjemy, jest świetny: ani za gorący, ani za zimny - co ma duży wpływ na jakość cery i jej wygląd ogólny. Jednak innymi czynnikami o dużym znaczeniu jest sposób odżywiania się i sposób pielęgnacji cery. A właśnie ta ostatnia czynność jest często wykonywana niepoprawnie.

Co robimy źle?
AK: - Wydaje mi się, że za bardzo poddajemy się wpływom reklam, a nie podchodzimy indywidualnie do naszego organizmu. Otóż to, co służy koleżance, nie zawsze będzie służyć nam! Cery Polek nie są brzydkie, ale często są zaniedbane poprzez złą lub całkowity brak odpowiedniej pielęgnacji tzn. niepoprawny demakijaż, źle dobrane kosmetyki, nieprawidłowe odżywianie się, nieuczęszczanie do salonów piękności i nie korzystanie z porad profesjonalistów czy profesjonalnych zabiegów kosmetycznych. Jednym słowem: nasza cera jest wyrazem tego, jak bardzo się szanujemy - jeśli będziemy o nią dbać, na pewno zobaczymy efekty. Winne jest też złe rozumowanie, przekonanie, że to wszystko kosztuje krocie! Tymczasem więcej kosztuje naprawianie i leczenie, niż odpowiednia i systematyczna pielęgnacja. Co Panie polecają?
AK: - Zalecam minimum dwa razy w roku oczyszczanie ultradźwiękowe w przypadku cer normalnych, a w przypadku cer tłustych i z problemami częściej np. raz w miesiącu. Możemy też oczyszczanie zastąpić zabiegiem z AHA, do którego również wykorzystujemy ultradźwięki.
W przypadku cer naczyniowych nie zapominamy o zabiegu uszczelniania naczynek dwa razy do roku, a później o ich ewentualnym zamknięciu, ponadto ważne jest regularne nawilżenie tej cery np. zabiegiem czekoladowym, bądź zabiegami na bazie kwasu hialuronowego i kolagenowego.
W przypadku cer suchych należy pamiętać głównie o prawidłowym utrzymaniu płaszcza wodno-lipidowego tzn. równowagi nawilżenia i składników budulcowych. Tu zalecam zabiegi na bazie: kolagenu, kwasu hialuronowego, protein, kawioru, alg lub parafiny. Wszystkim tym cerom nie zaszkodzi też, a wręcz pomoże, zabieg dotleniający z cudownym masażem aromatycznym oraz zabiegi detoksykujące. Podczas wizyty każda klientka dostaje indywidualne zalecenia od kosmetologa, jak pielęgnować cerę w domu.

AS: - Po cerze Polek możemy ocenić, czy w ich diecie jest wystarczająca ilość błonnika. Błonnik znajdziemy w warzywach, kaszach, pełnoziarnistym pieczywie. Działa on jak szczotka, która wymiata wszelkie zanieczyszczające nas toksyny. A jeśli nasza wątroba boryka się z nadmiarem toksyn - natychmiast zobaczymy to na skórze twarzy.

Jak rozpoznać problemy z cerą? I jak z nimi walczyć?
AK: - Każdy z nas mniej więcej orientuje się, co i kiedy jest niepoprawne w naszej cerze. Gdy klientka trafia do mojego gabinetu, przeprowadzam z nią wywiad i oglądam cerę. Na podstawie szczerego i wnikliwego wywiadu i udzielonych odpowiedzi możemy wydać prawidłową opinię na temat cery i jej problemów oraz dobrać odpowiedni zabieg. Na podstawie tzw. face mappingu jestem w stanie stwierdzić i zwrócić uwagę moim klientkom z dużą precyzją, który organ jest osłabiony lub źle pracuje i jakie powinna zrobić badania, do którego lekarza specjalisty udać się po pomoc.

Jak leczyć problemy z cerą? Co stosować, czego unikać?
AK: - Jeśli faktycznie widzimy, że przyczyną problemu jest choroba, doradzimy, do kogo należy się udać po pomoc i co można zastosować tak "na szybko", aby np. uśmierzyć świąd czy pieczenie - np. preparat do mycia, który wycisza skórę podrażnioną - PHYSIOGEL (do nabycia w Aptece), bądź kompresy z mleka 3,2% rozcieńczonego przegotowaną wodą, a do picia - wapno, bądź preparat antyhistaminowy (kestina). Należy też pamiętać, że nie wolno łączyć wapna z preparatem antyhistaminowym, bo nie zadziała. Ale to są jedynie środki doraźne, a nie lekarstwo! Zawsze, gdy dostrzegam podłoże chorobowe u pacjentki, kieruję ją do specjalisty w tej dziedzinie.

AS: - Przez miesiąc poprzedzający datę ślubu jedzmy codziennie warzywa (np. marchew i dynia dadzą piękny kolor cery), kasze, kiełki (zwłaszcza lucerny i rzeżuchy). Pamiętajmy, by jeść tylko razowe pieczywo (najlepiej żytnie na zakwasie lub orkiszowe), a nie dajmy się skusić na żadną formę fast foodu ani na słodycze. Doskonałą formą małej przekąski w miejsce "czegoś słodkiego" niech stanowi mieszanka studencka, czyli wymieszane różne rodzaje orzechów, migdały i rodzynki lub suszone na słońcu ananasy. A jeśli mamy w zapasie 2 miesiące, zróbmy sobie kurację oczyszczającą: przez 3 tygodnie codziennie przyjmujmy naturalne glony w tabletkach: Spirulinę i Chlorellę.

Co powinny zrobić osoby uczulone na produkty kosmetyczne?
AK: - Rzeczywiście, są osoby uczulone, bądź nadwrażliwe na pewne składniki kosmetyczne. Jeśli nie wiemy na pewno, na co jesteśmy uczuleni, a problem się nawarstwia po każdym zastosowaniu pewnych lub tych samych kosmetyków, radzę udać się na testy alergiczne do alergologa. Każdy kontakt z alergenem zaostrza podrażnienia, co w skrajnych, nie leczonych przypadkach może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. Z alergiami nie ma żartów. Jest to już choroba cywilizacyjna i można ją nabyć nawet po wielu latach nie chorowania na nic, albo od razu po pierwszym kontakcie z alergenem! A kosmetyki do cery tłustej zawierają składniki o silniejszym działaniu niż dla innych cer, a w szczególności dla cery alergicznej, w składzie często zawierają m.in.: alkohol, substancje czynne tj. AHA, siarkę, triclosan, które działają bakteriobójczo i złuszczająco, a to nie jest wskazane w przypadku alergii skórnej.

Kosmetyki do tak wrażliwych skór są specjalnie oznaczone i przygotowywane z najczystszych komponentów kosmetycznych, co zatem idzie, cena takich kosmetyków jest wyższa.

Jak wcześnie przed ślubem należy zacząć odpowiednio dbać o cerę, by zdążyć poprawić jej stan?
AK: - To już jest kwestia indywidualna: czasem wystarczy tydzień, a innym razem potrzebne są 3 miesiące! Na pewno nie warto zwlekać z udaniem się po pomoc i na pewno nie warto leczyć się samemu! Oddajmy się w ręce profesjonalistów minimum na 3 miesiące przed Wielkim Dniem.

Źródło artykułu:WP Kobieta