UrodaJak dbać o siebie w domu?

Jak dbać o siebie w domu?

Jak dbać o siebie w domu?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
22.11.2011 15:48, aktualizacja: 28.11.2011 10:13

Mamy wiele powodów, aby odłożyć na później zabiegi pielęgnacyjne. Jest to na przykład brak czasu. Trudno jest w napiętym grafiku matki, żony, idealnego pracownika, znaleźć czas tylko i wyłącznie dla siebie. Piękno niestety jest na szarym końcu listy ważnych spraw. A może zwyczajnie nie chce nam się? Podróż przez pół miasta, aby dwie godziny spędzić w salonie fryzjerskim lub u kosmetyczki nie jest priorytetem.

Mamy wiele powodów, aby odłożyć na później zabiegi pielęgnacyjne. Jest to na przykład brak czasu. Trudno jest w napiętym grafiku matki, żony, idealnego pracownika, znaleźć czas tylko i wyłącznie dla siebie. Piękno niestety jest na szarym końcu listy ważnych spraw. A może zwyczajnie nie chce nam się? Podróż przez pół miasta, aby dwie godziny spędzić w salonie fryzjerskim lub u kosmetyczki nie jest priorytetem.

Jeśli jesteś jedną z tych kobiet, które chciałyby bardziej się skupić na sobie, ale mają wiele powodów, żeby tego nie zrobić, przeczytaj ten artykuł od początku do końca. Uwierzysz, że większość zabiegów wykonasz sama w domu i że nie jest trudno zagospodarować tylko dla siebie te kilka minut dziennie.

Farbowanie włosów, manicure, pedicure, peelingi, balsamowanie, maseczki na twarz i włosy, depilacja. Brzmi strasznie? Mając doskonały plan wdrożysz go z łatwością w życie. Mimo że na pierwszy rzut oka wydaje się, że wymienione zabiegi zajmą w sumie jakieś 10 godzin!

Farbowanie włosów

Średnio robimy to co sześć, osiem tygodni. Załóżmy, że farbowanie będziemy wykonywać raz na dwa miesiące. Jak to zrobić samej w domu?

Wybierz produkt. Zwróć uwagę nie tylko na odpowiedni kolor, ale też na trwałość. Do wyboru masz kosmetyki półtrwałe, które schodzą po kilku myciach głowy oraz trwałe. Każdorazowo czytaj ulotkę dołączoną do farby i ściśle trzymaj się wskazań w niej zawartych, szczególnie jest to ważne, jeśli chodzi o czas farbowania.

Jeśli wcześniej nie stosowałaś danej farby, a masz skłonność do reakcji alergicznych, przeprowadź test uczuleniowy. Nanieś odrobinę preparatu na skórę (np. w zgięciu łokcia lub za uchem) i po kilku minutach spłucz wodą. Jeśli po 48 godzinach nie pojawi się zaczerwienienie, możesz nakładać farbę na włosy. Jeśli masz włosy średniej długości lub długie – kup dwa opakowania farby.

Nie nakładaj farby od razu na całą długość włosów. Końcówki rozjaśniają się wolniej niż włosy przy skórze. Wynika to z bliskości skóry, która jest ciepła. W wyższej temperaturze środek koloryzujący działa szybciej. Dlatego u nasady powinnaś trzymać go 1/3 czasu.

Więcej na temat urody:

Jeśli chcesz pozbyć się odrostów, nałóż farbę tylko na nie, a po 15 minutach rozprowadź grzebieniem po całych włosach (odzyskają świeżość). W sumie trzymaj tyle, ile zaleca producent. Zaproś koleżankę na wspólne farbowanie! Ona pomoże Tobie, Ty jej, a w międzyczasie poplotkujecie przy kawie.

Ile to trwało? 30-50 minut

Manicure

Na manicure zaplanuj jedno popołudnie raz w tygodniu. Do wykonania zabiegu manicure będą Ci potrzebne:

1. płyn do zmiękczenia i złuszczenia naskórka (remoover),
2. patyczek z drewna różanego lub plastikowy do usuwania skórek,
3. pilniczek do paznokci,
4. polerka nadająca zdrowy blask płytce paznokciowej,
5. bezbarwna odżywka do paznokci,
6. oliwka do skórek,
7. lakier,
8. peeling oraz krem pielęgnacyjny do dłoni.

Jak to zrobić samej w domu?

1. Zmyj stary lakier, przesuwając waciki zawsze w kierunku od nasady paznokcia do czubka.
2. Nałóż na skórki remoover. Odczekaj kilka minut. Dzięki preparatowi złuszczającemu nienaruszona zostaje przy wale paznokciowym warstwa skórki ochronnej.
3. Następnie patyczkiem drewnianym lub plastikowym ostrożnie odepchnij i usuń skórki wokół paznokcia.
4. Płatkiem kosmetycznym zetrzyj pozostałość płynu zmiękczającego skórki.

5. Kolejny krok to nadanie paznokciom odpowiedniego kształtu przy użyciu pilnika. Opiłowujemy kolejno każdy paznokieć, pamiętając, aby robić to zawsze w tym samym kierunku. Dzięki temu unikniemy rozdwajania paznokci.
6. Następny etap to wykonanie peelingu dłoni i paznokci. W efekcie skóra będzie miękka i gładka, powierzchnia paznokci zostanie wyrównana, usunięte będą ewentualne przebarwienia.
7. Po umyciu i osuszeniu dłoni wmasuj w skórę krem do rąk.
8. Usuń dokładnie z paznokci pozostałość kremu i nałóż na paznokcie odżywkę.

Więcej na temat urody:

9. Na odżywkę nakładamy odżywczy lakier, który zabezpieczy płytkę przed łamaniem, usztywni i nada jej połysk.
10. Ewentualnie malujemy paznokcie kolorowym lakierem.
11. Na koniec (po dokładnym wyschnięciu lakieru) nakładamy na skórki oliwkę pielęgnacyjną.

Ile to trwało? 60 minut

Pedicure

Zaplanuj zabieg dwa razy w miesiącu.

Lista zakupów (niezbędne minimum): płatki kosmetyczne, zmywacz, pilniczek do paznokci, drewniane pałeczki do skórek, krem do usuwania skórek, krem do stóp, lakier do paznokci, odżywka do paznokci, przybory do paznokci, patyczki kosmetyczne, miseczka z ciepłą wodą i mydłem.

Jak to zrobić samej w domu?

1. Kąpiel stóp! Do miseczki możemy wlać różnego rodzaju dodatki o działaniu zmiękczającym, antygrzybicznym, kojącym, odświeżającym, itp., takie jak: sól morska, płyn do kąpieli, pachnące mydło, albo którąś z musujących kapsułek dostępnych w sklepach. Można zamiast tego dodać kilka kropel aromatycznego olejku z mięty, drzewa herbacianego, eukaliptusa czy lawendy. Kąpiel powinna trwać około 15 minut.

2. Pod koniec kąpieli należy wykonać peeling. Możesz użyć gotowych preparatów albo np. zwykłego tłustego kremu lub żelu pod prysznic zmieszanego z cukrem bądź solą. Masuj dokładnie kilka minut, po czym spłucz.

3. Po kąpieli wysusz dokładnie stopy i obetnij paznokcie za pomocą cążków. Pamiętaj, aby utrzymać prostą linię cięcia. Wyreguluj kształt pilnikiem zaokrąglając nieco brzegi i polerując lekko powierzchnię.

4. Odsuwamy skórki. Zaaplikuj na skórki specjalny krem lub olejek, po czym odsuń je ostrożnie korzystając ze szpatułki lub patyczka z watą do uszu. Ewentualne zadziorki usuwamy cążkami.

5. Wygładzamy pilnikiem wszelkie nierówności.

6. Następnie usuwamy zrogowaciałą skórę pięt i podbicia stop. Najlepiej to wykonać frezarką, ale też możemy posłużyć się specjalną tarką lub pumeksem. Jeśli odciski i nagniotki są szczególnie uporczywe zastosuj wcześniej płyn zmiękczający. Nigdy nie wycinaj odcisków nożyczkami - grozi to infekcją i powoduje szybkie odrastanie.

7. Aplikujemy na skórę stóp pielęgnacyjny krem, wsmarowujemy go, wykonując jednocześnie przez około jedną minutę masaż. Masowanie stóp pobudza receptory i pomaga wzmocnić odporność całego ciała.

Więcej na temat urody:

8. Odtłuszczamy powierzchnie paznokci.
9. Rozdziel palce za pomocą separatora do stóp i pomaluj wszystkie paznokcie bazą – bezbarwną odżywką lub lakierem podkładowym. Gdy emalia wyschnie zaaplikuj dwie cienkie warstwy wybranego lakieru, odczekując za każdym razem do absolutnego wyschnięcia. Nabieraj na pędzelek minimalną ilość lakieru i szybko wycieraj brzegi, jeśli zostały przybrudzone.
10. Utwardzamy lakierem topcoat.

Ile to trwało? 60 minut

Peeling ciała

Na peeling ciała zaplanuj jeden wieczór tygodniowo. Najlepiej oczywiście wykonać peeling ciała podczas kąpieli.

Możesz skorzystać z gotowych preparatów. Dostępne są o różnych zapachach, właściwościach, konsystencji, drobno lub gruboziarnistych. Możesz też wypróbować przepisy na peelingi domowej roboty. Na przykład niesamowity peeling kawowy! Jego składniki to: odsączona mielona kawa, sok z cytryny, oliwa z oliwek, możesz dodać też witaminę A+E. Wymieszaj wszystkie składniki i do dzieła! Peeling ten idealnie nadaje się również na dłonie i stopy. Minus – dużo sprzątania po zabiegu. Plusy? Niesamowicie gładka, jędrna, rozjaśniona skóra.

Ile to trwało? 5 minut

Maseczka na twarz

Zaplanuj jeden zabieg tygodniowo.

Tak jak w przypadku peelingów, również maseczki na twarz można kupić gotowe w drogerii. Możesz je też wykonać własnoręcznie w domu. Przykładowe przepisy?

Jabłkowa 1 (głęboko nawilża i odżywia)

Sposób przygotowania: starte jabłko zmieszać z odrobiną mąki ziemniaczanej, nałożyć na twarz, zmyć po kilkunastu minutach.

Jabłkowa 2 (oczyszcza, rozświetla)

Sposób przygotowania: starte jabłko zmieszać z łyżką soku z cytryny, nałożyć na twarz, zmyć po kilkunastu minutach.

Więcej na temat urody:

Cytrynowa (matuje, rozjaśnia i ściąga pory, nie polecana do bardzo wrażliwej cery, bo może wywołać podrażnienie)

Sposób przygotowania: ubić na sztywno jedno białko z dodatkiem kilku kropel soku z cytryny, przy tłustej cerze można dodać pół łyżeczki mąki. Nałożyć na twarz, gdy zacznie ściągać, zmyć letnią wodą.

Ile to trwało? 20 minut

Maski na włosy

Zaplanuj jeden zabieg w tygodniu. Częściej, jeśli Twoje włosy domagają się intensywnej regeneracji.

Tutaj natura nam wyjątkowo sprzyja. Wszelkie maski na bazie naturalnych olejów spowodują, że Twoje włosy nabiorą blasku, elastyczności. Koniec z przesuszeniem, plątaniem, rozdwajaniem końcówek, puszeniem, elektryzowaniem. Uwielbiasz zapach kokosu? Kup olej kokosowy i wmasuj we włosy. Masz więcej czasu? Zrób maskę miodową. Wymieszaj ze sobą: 2 łyżki rzadkiego miodu, 15 kropli olejku rycynowego, 2 łyżki oliwy z oliwek, 4 rozdrobnione kapsułki witaminy A+E.

Ile to trwało? 30 minut

Depilacja

Zaplanuj dwa zabiegi na miesiąc.

Z przyzwyczajenia sięgasz po jednorazową maszynkę do golenia? I tracisz codziennie 5 minut, a włosy następnego dnia już odrastają. Przekonaj się do depilacji depilatorem lub pastą cukrową. Może i na początku jest to zabieg bolesny, ale nie zauważysz kiedy depilacja przestanie robić na Tobie takie wrażenie, a włosy staną się delikatniejsze, cieńsze, coraz wolniej odrastające.

Ile to trwało? 40 minut

Ile czasu spędzisz w przeciągu miesiąca w swoim domowym gabinecie kosmetycznym, wykonując opisane zabiegi? 11 godzin i 20 minut. Ale przecież możesz zabiegi połączyć i np. nałożyć maskę na włosy oraz twarz i w tym czasie wykonać pedicure. Możesz połączyć farbowanie włosów z manicure. I okaże się, że pielęgnacja zajmuje Ci 4 popołudnia czy wieczory w miesiącu i jest miłym wytchnieniem, a także relaksem po całym tygodniu pracy. Najważniejszy jest dobry plan działania!

(jj/bb)

Więcej na temat urody:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (13)
Zobacz także