UrodaJak dbać o skórę z przebarwieniami?

Jak dbać o skórę z przebarwieniami?

Jak dbać o skórę z przebarwieniami?
Źródło zdjęć: © Thinkstock

29.08.2010 23:41, aktual.: 30.08.2010 09:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Lato to czas, kiedy skóra narażona jest na występowanie przebarwień. Przebarwienia dotyczą naskórka, który zawiera w sobie melaninę. Jest to barwnik skóry wytwarzany przez umiejscowione w naskórku melanocyty. Problem zaczyna się wtedy, gdy produkowany jest w nadmiernej ilości.

Lato to czas, kiedy skóra narażona jest na występowanie przebarwień. Przebarwienia dotyczą naskórka, który zawiera w sobie melaninę. Jest to barwnik skóry wytwarzany przez umiejscowione w naskórku melanocyty. Problem zaczyna się wtedy, gdy produkowany jest w nadmiernej ilości. Do nadprodukcji melaniny oraz jej nierównomiernego rozłożenia w skórze dochodzi pod wpływem różnorodnych czynników.

Przebarwienia to właśnie tego typu plamy barwnikowe. Są w kolorze od jasnobrunatnego, brązowego aż do czarnego. Wielkość i kształt zmienionej skóry jest różna. Plamy mogą być umiejscowione wszędzie, najczęściej jednak znajdują się w miejscach często eksponowanych na słońce.

Powody powstawania przebarwień:

opalanie - promieniowanie słoneczne, solarium
doustna antykoncepcja
menopauza
ciąża
zastępcza terapia hormonalna
choroby wątroby
nadczynność tarczycy
stosowanie preparatów światłouczulających
niektóre kosmetyki

Zaburzenia barwnikowe skóry
Hiperpigmentacja to jedna z najczęściej obserwowanych zmian, to miejscowy nadmiar melaniny. Skóra w zmienionych miejscach jest nieprawidłowo ciemna. Poza tymi zmianami spotyka się także: bielactwo nabyte (odbarwienia spowodowane uszkodzeniem melanocytów), bielactwo dziedziczne (albinizm), plamy wątrobowe, znamiona barwnikowe, ostudy ciężarnych, które są objawem zaburzeń hormonalnych związanych z ciążą oraz hipopigmentację pozapalną (odbarwienia pojawiają się w miejscu wcześniej wygojonego skaleczenia, oparzenia, otarcia).

Jak chronić skórę?
Zdecydowanie nie wolno opalać miejsc dotkniętych przebarwieniami. Jest to jedna z najważniejszych zasad pielęgnacji i ochrony skóry. Ochronna odzież i kremy z wysokimi filtrami to podstawa. Cały rok chronimy skórę filtrami nie niższymi niż 30, a latem 50+. Szczególnie w okresie dużego nasłonecznienia dbajmy o częste odświeżanie preparatu z filtrem na skórze.

Co powinno znaleźć się w składzie kosmetyków wybielających?
Alfa-hydroksykwasy (kwas glikolowy, kwas mlekowy, kwas maleinowy, kwas cytrynowy, kwas winowy, kwas szczawiowy, kwas masłowy).
Beta-hydroksykwasy - przedstawicielem tej grupy jest kwas salicylowy. Jego 3-5 proc. stężenia wykazują działanie keratolityczne.
Hydrochinon
Arbutyna
Kwas kojowy - blokuje aktywność tyrozynazy
Kwas azelainowy - inhibitor tyrozynazy o średniej sile działania (nie wywiera działania odbarwiającego na zmiany, w których melanocyty znajdują się w fazie spoczynkowej, a nie są pobudzone np. na: piegi, plamy soczewicowate)
Ekstrakty roślinne: z brzozy, z owoców amli, z korzenia lukrecji.

Dobry zabieg - mikrodermabrazja
Ta metoda złuszczania jest bardzo dobrze tolerowana przez skórę i daje dobre rezultaty w leczeniu wielu problemów skórnych. Wykorzystuje ścierające własności kryształków tlenku glinowego. Często stosowana jest do usuwania przebarwień oraz blizn potrądzikowych.

Alternatywą zabiegów jest stosowanie kremów, maści, żelów czy lotionów zawierających w swoim składzie składniki wybielające.

Kosmetyki w pielęgnacji:
Bioderma Whiteobjective serum
Serum na noc redukujące przebarwienia, zmniejsza ilość melaniny nagromadzonej w skórze, redukuje istniejące już przebarwienia i zapobiega ich powstawaniu w przyszłości. Cena: ok 160 zł

ISIS Unitone 4, krem rozjaśniający przebarwienia skóry z alfa-arbutyną
Alfa-arbutyna to aktywną substancja, która hamuje nadprodukcję melaniny w melanocytach i powoduje równomierny rozkład barwnika, dodatkowy składnik, stabilna witamina C, wspomaga działanie preparatu. Opracowany z myślą o skórze wrażliwej. Cena ok. 69 zł

Dermedic, krem przeciw przebarwieniom Profilage
Krem działa rozjaśniająco, odkażająco i kojąco na skórę. Neutralizuje wolne rodniki, hamuje procesy starzenia, pobudza odnowę naskórka i skóry. Cena: 76 zł

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także