UrodaJak dbać o skórę z przebarwieniami?

Jak dbać o skórę z przebarwieniami?

Jak dbać o skórę z przebarwieniami?
Źródło zdjęć: © Thinkstock
29.08.2010 23:41, aktualizacja: 30.08.2010 09:26

Lato to czas, kiedy skóra narażona jest na występowanie przebarwień. Przebarwienia dotyczą naskórka, który zawiera w sobie melaninę. Jest to barwnik skóry wytwarzany przez umiejscowione w naskórku melanocyty. Problem zaczyna się wtedy, gdy produkowany jest w nadmiernej ilości.

Lato to czas, kiedy skóra narażona jest na występowanie przebarwień. Przebarwienia dotyczą naskórka, który zawiera w sobie melaninę. Jest to barwnik skóry wytwarzany przez umiejscowione w naskórku melanocyty. Problem zaczyna się wtedy, gdy produkowany jest w nadmiernej ilości. Do nadprodukcji melaniny oraz jej nierównomiernego rozłożenia w skórze dochodzi pod wpływem różnorodnych czynników.

Przebarwienia to właśnie tego typu plamy barwnikowe. Są w kolorze od jasnobrunatnego, brązowego aż do czarnego. Wielkość i kształt zmienionej skóry jest różna. Plamy mogą być umiejscowione wszędzie, najczęściej jednak znajdują się w miejscach często eksponowanych na słońce.

Powody powstawania przebarwień:

opalanie - promieniowanie słoneczne, solarium
doustna antykoncepcja
menopauza
ciąża
zastępcza terapia hormonalna
choroby wątroby
nadczynność tarczycy
stosowanie preparatów światłouczulających
niektóre kosmetyki

Zaburzenia barwnikowe skóry
Hiperpigmentacja to jedna z najczęściej obserwowanych zmian, to miejscowy nadmiar melaniny. Skóra w zmienionych miejscach jest nieprawidłowo ciemna. Poza tymi zmianami spotyka się także: bielactwo nabyte (odbarwienia spowodowane uszkodzeniem melanocytów), bielactwo dziedziczne (albinizm), plamy wątrobowe, znamiona barwnikowe, ostudy ciężarnych, które są objawem zaburzeń hormonalnych związanych z ciążą oraz hipopigmentację pozapalną (odbarwienia pojawiają się w miejscu wcześniej wygojonego skaleczenia, oparzenia, otarcia).

Jak chronić skórę?
Zdecydowanie nie wolno opalać miejsc dotkniętych przebarwieniami. Jest to jedna z najważniejszych zasad pielęgnacji i ochrony skóry. Ochronna odzież i kremy z wysokimi filtrami to podstawa. Cały rok chronimy skórę filtrami nie niższymi niż 30, a latem 50+. Szczególnie w okresie dużego nasłonecznienia dbajmy o częste odświeżanie preparatu z filtrem na skórze.

Co powinno znaleźć się w składzie kosmetyków wybielających?
Alfa-hydroksykwasy (kwas glikolowy, kwas mlekowy, kwas maleinowy, kwas cytrynowy, kwas winowy, kwas szczawiowy, kwas masłowy).
Beta-hydroksykwasy - przedstawicielem tej grupy jest kwas salicylowy. Jego 3-5 proc. stężenia wykazują działanie keratolityczne.
Hydrochinon
Arbutyna
Kwas kojowy - blokuje aktywność tyrozynazy
Kwas azelainowy - inhibitor tyrozynazy o średniej sile działania (nie wywiera działania odbarwiającego na zmiany, w których melanocyty znajdują się w fazie spoczynkowej, a nie są pobudzone np. na: piegi, plamy soczewicowate)
Ekstrakty roślinne: z brzozy, z owoców amli, z korzenia lukrecji.

Dobry zabieg - mikrodermabrazja
Ta metoda złuszczania jest bardzo dobrze tolerowana przez skórę i daje dobre rezultaty w leczeniu wielu problemów skórnych. Wykorzystuje ścierające własności kryształków tlenku glinowego. Często stosowana jest do usuwania przebarwień oraz blizn potrądzikowych.

Alternatywą zabiegów jest stosowanie kremów, maści, żelów czy lotionów zawierających w swoim składzie składniki wybielające.

Kosmetyki w pielęgnacji:
Bioderma Whiteobjective serum
Serum na noc redukujące przebarwienia, zmniejsza ilość melaniny nagromadzonej w skórze, redukuje istniejące już przebarwienia i zapobiega ich powstawaniu w przyszłości. Cena: ok 160 zł

ISIS Unitone 4, krem rozjaśniający przebarwienia skóry z alfa-arbutyną
Alfa-arbutyna to aktywną substancja, która hamuje nadprodukcję melaniny w melanocytach i powoduje równomierny rozkład barwnika, dodatkowy składnik, stabilna witamina C, wspomaga działanie preparatu. Opracowany z myślą o skórze wrażliwej. Cena ok. 69 zł

Dermedic, krem przeciw przebarwieniom Profilage
Krem działa rozjaśniająco, odkażająco i kojąco na skórę. Neutralizuje wolne rodniki, hamuje procesy starzenia, pobudza odnowę naskórka i skóry. Cena: 76 zł

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także