Jak działa johimbina? Johimbina na potencję i na odchudzanie
Johimbina znana jest jako afrodyzjak. Wywoływane przez nią w organizmie reakcje chemiczne spowodowały, że stała się popularnym produktem na odchudzanie na nielegalnym rynku. Czym właściwie jest johimbina i jakie są jej właściwości?
04.11.2018 20:22
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Co to jest johimbina?
Johimbina jest alkaloidem pochodzącym z kory afrykańskiego drzewa, a także z azjatyckich krzewów rauwolfii żmijowej. W medycynie ludowej wykorzystywana jest jako afrodyzjak, który skutecznie wpływa na poziom libido i likwiduje zaburzenia erekcji. Współczesne badania jednak nie potwierdzają tych właściwości.
W sprzedaży dostępny jest chlorek johimbiny o wzorze chemicznym C21H26O3N2, który po raz pierwszy został wyabstrahowany w latach 50. minionego stulecia. W Polsce lek ten jest dostępny na receptę. Nazwa johimbina funkcjonuje od końcówki XIX wieku, a wymyślił ją niemiecki badacz Spiegl.
Kora drzewa yohimbe zawiera ok. 6 proc. alkaloidów, z czego 10-15 to właśnie johimbina. Lek przepisywany jest na potencję, jednak zainteresowanie tym związkiem spowodowało, że na rynku pojawiło się dużo zanieczyszczonych i nielegalnych preparatów, które mają pomóc w procesie odchudzania.
Właściwości johimbiny
Johimbina jest substancją mocno pobudzającą. Sprzedawany chlorowodorek johimbiny jest skutecznym lekiem na potencję. Właściwością johimbiny jest pobudzanie erekcji. Wywołuje wzwód oraz wzmaga wytrysk nasienia. Pierścienie johimbiny zawierają w swojej budowie tryptaminę, która podnosi poziom noradrenaliny, wpływa na wzrost wydzielania epinefryny przez nadnercza, a także rozkurcza i rozszerza naczynia krwionośne.
Johimbina może również wpływać na poprawę nastroju. Uwrażliwia skórę na bodźce dotykowe, co ma istotne znaczenie podczas kontaktów seksualnych. Właściwości pobudzające johimbiny utrzymują się przez 2-4 godziny.
Johimbina a odchudzanie
Na wielu forach, na których udzielają się kulturyści czy osoby odchudzające się, można znaleźć wpisy, które zachęcają do przyjmowania johimbiny jako skutecznego środka na pozbycie się nadmiernej tkanki tłuszczowej. Prawdą jest, że johimbina podkręca proces lipolizy i tkanka tłuszczowa spala się szybciej, zwłaszcza w okolicach brzucha, ud czy pośladków.
Wynika to z faktu, iż johimbina blokuje receptory alfa-2-adrenergiczne i nie dopuszcza by łączyły się one z adrenaliną i noradrenaliną. Receptory te skupiają się w największych ilościach właśnie w tych miejscach, z których najtrudniej pozbyć się tłuszczu. Dlatego też johimbina pomaga w szybszym spalaniu tkanki tłuszczowej z tych miejsc.
W Polsce zakazano używania johimbiny jako środka na odchudzanie, ponieważ aby wyszczuplić dane partie ciała, potrzebna jest duża dawka preparatu, która w nadmiarze może doprowadzić nawet do śmierci.
Johimbina i działania niepożądane
Stosowanie johimbiny wymaga ogromnej ostrożności i dokładnego stosowania się do wskazówek lekarza.* Przyjmowanie johimbiny* może doprowadzić do różnych skutków ubocznych. Wśród najczęściej występujących wymienia się uczucie niepokoju, drażliwość, pobudzenie psychoruchowe, drżenie mięśni, wzrost ciśnienia, bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, a także halucynacje.