GwiazdyJak działa wkładka domaciczna?

Jak działa wkładka domaciczna?

Jak działa wkładka domaciczna?
Źródło zdjęć: © 123RF.COM

13.02.2017 14:36, aktual.: 24.01.2018 14:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wkładka domaciczna nazywana bywa antykoncepcją dla zapominalskich. Dlaczego? W przeciwieństwie do pigułki hormonalnej nie trzeba o niej pamiętać codziennie. Spirala – bo tak bywa nazywana wkładka domaciczna – zakładana jest bowiem raz na kilka lat.

Spirala antykoncepcyjna skutecznym sposobem antykoncepcji

Wkładka domaciczna jest jednym z najpopularniejszych sposobów antykoncepcji, zaraz po prezerwatywach, pigułkach hormonalnych oraz plastrach antykoncepcyjnych. Spirala przypomina swoim kształtem literę T. Zakładana jest przez lekarza ginekologa w trakcie menstruacji. Wykonana jest najczęściej z plastiku z dodatkiem srebra lub miedzi. Wkładki domaciczne polecane są kobietom, które już rodziły dzieci i nie planują mieć kolejnych w najbliższych latach, a także osobom, które muszą zrezygnować z innych rodzajów antykoncepcji. Wkładkę należy wymieniać, w zależności od rodzaju co 3-10 lat.
Spirala antykoncepcyjna zapobiega zajściu w ciążę dzięki uniemożliwieniu kontaktu plemników z komórką jajową. Poza tym wkładka domaciczna:
• zmienia konsystencję śluzu, dzięki czemu spowalnia ruch plemników
• jony miedzi działają plemnikobójczo
• generuje stan zapalny, co niweluje możliwość zagnieżdżenia się zarodka

Obraz
© 123RF.COM

Wkładka domaciczna: zalety, wady i skutki uboczne

Zabieg implantacji spirali wiąże się z pewnym ryzykiem uszkodzenia szyjki macicy, dlatego też może się ona przyczynić do komplikacji w trakcie ewentualnej przyszłej ciąży. Dlatego nie powinny jej stosować młode kobiety, które w najbliższym czasie chcą zostać matkami. Wkładka domaciczna nie jest polecana również kobietom, które borykają się ze stanami zapalnymi narządów rodnych, cukrzycą, AIDS, chorobami serca oraz mięśniakiem narządów rodnych lub ciążą pozamaciczną. Założenie przez lekarza spirali wiąże się z wykonaniem dokładnego wywiadu i szczegółowych badań, takich jak cytologia oraz USG.
Po wykonaniu niezbędnych badań oraz sprawdzeniu, czy pacjentka nie jest w ciąży, lekarz może założyć spiralę. Najlepiej udać się na zabieg pod koniec menstruacji. Wtedy umieszczenie wkładki jest łatwiejsze, ponieważ wtedy szyjka macicy jest najbardziej rozszerzona. Po dwóch tygodniach należy udać się na wizytę kontrolną.

Obraz
© Shutterstock.com

Efekty uboczne stosowania spirali antykoncepcyjnej mogą objawiać się poprzez nadzwyczaj obfite, długotrwałe oraz bolesne krwawienia w trakcie miesiączki. Mogą także pojawić się częste upławy oraz plamienia między okresami. Zdarza się również, że spirala wpływa na przebicie ściany macicy i się przemieszcza. Dodatkowo nie jest to całkowicie niezawodna metoda antykoncepcji. Gdy dojdzie do zapłodnienia, może ona zwiększyć ryzyko poronienia. Przede wszystkim jednak wkładka domaciczna charakteryzuje się wysoką skutecznością (wskaźnik Pearla na poziomie 0,1-0,2). W większości przypadków wkładka skraca miesiączki i zmniejsza ból z nimi związany. Najważniejsze jest to, że wkładka nie pogarsza w żaden sposób jakości współżycia, a co najważniejsze kobieta nie musi każdorazowo o niej pamiętać, jak to bywa w przypadku większości metod antykoncepcyjnych.

Komentarze (3)