Trwa ładowanie...

Jak korzystać z sauny? Podstawowe zasady

Sauna została stworzona z myślą o kąpielach parowych, które są świetnym sposobem na zrelaksowanie się po całym dniu pracy. Osoby początkujące w tej materii powinny mieć na uwadze to, że kultura saunowania jest bardzo ważna i istnieją podstawowe zasady dotyczące tego, jak korzystać z sauny.

Share
Jak korzystać z sauny? Podstawowe zasadyŹródło: Shutterstock.com
d2kf9p6

Dlaczego warto korzystać z sauny?

Korzystanie z sauny niesie liczne korzyści. Podczas kąpieli parowej intensywnie się pocimy, a co za tym idzie, tracimy wodę, a wraz z nią pozbywamy się szkodliwych toksyn z organizmu. Pierwszą zauważalną zaletą regularnego korzystania z sauny jest wyraźne oczyszczenie skóry i porów. Plusem pobierania kąpieli parowych jest także wzmocnienie układu odpornościowego i intensyfikacja przemiany materii.

Pierwsza wizyta w saunie - o czym należy pamiętać?

Przed pierwszą wizytą w saunie należy się odpowiednio przygotować i zaczerpnąć podstawowej wiedzy. Warto pamiętać o tym, że tego typu wizyta jest dość wyczerpująca, dlatego też najlepiej zostawić ją na koniec dnia.

  1. Przed wizytą w saunie należy zjeść dość obfity posiłek. Jednym z największych błędów jest wchodzenie do sauny głodnym, co grozi omdleniem.
  2. Przed seansem w saunie należy zdjąć biżuterię i wytrzeć się dokładnie do sucha. Panie powinny również dokładnie zmyć makijaż. W przeciwnym razie może to skutkować zapychaniem porów i powstawaniem licznych zaskórników.
  3. Szczególnie istotną kwestią przy korzystaniu z sauny jest ubiór. Sauna to strefa nagości, dlatego też niezbyt dobrym pomysłem jest zakładanie stroju kąpielowego czy nawet ręcznika. Podyktowane jest to przede wszystkim względami higienicznymi — strój i ręcznik mogą skutkować oparzeniami skóry.
  4. Pierwszy raz nie należy korzystać z sauny dłużej niż 15 minut.
  5. Po zakończonym seansie w saunie zaleca się wziąć zimny prysznic, który ochłodzi ciało i zatrzyma proces pocenia się.
  6. Istotną, chociaż często pomijaną, zasadą jest zachowywanie się w saunie zgodnie z dobrym obyczajem. Po wejściu do sauny należy powitać osoby, które znajdują się w środku. Ponadto podczas korzystania z sauny najlepiej powstrzymać się od głośnych rozmów i śmiechów.
d2kf9p6

Po wszystkim przydadzą się ręczniki do osuszenia ciała. Bogaty wybór znajdziesz na WP radarOkazji.

Jak często korzystać z sauny?

Z sauny należy korzystać 2-3 razy w tygodniu. Przy czym jeden seans nie powinien trwać dłużej niż 15 minut. Dodatkowo osobom rozpoczynającym swoją przygodę z kąpielami parowymi zaleca się robienie kilkunastosekundowych przerw.

Mimo dobroczynnego wpływu kąpieli parowych na zdrowie, wyróżnia się szereg przeciwwskazań do korzystania z sauny. Mowa tu w szczególności o:

d2kf9p6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kf9p6
d2kf9p6