UrodaJak leczyć problemy estetyczne skóry twarzy?

Jak leczyć problemy estetyczne skóry twarzy?

Medycyna estetyczna kojarzy sie prawie wyłącznie z korekcją defektów estetycznych, co nie jest prawdą. Należałoby się raczej skoncentrować na zapobieganiu defektom - tam gdzie to możliwe.

Jak leczyć problemy estetyczne skóry twarzy?

26.04.2007 | aktual.: 07.06.2018 15:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Medycyna estetyczna kojarzy sie prawie wyłącznie z korekcją defektów estetycznych, co nie jest prawdą. W istocie korekcja problemów estetycznych twarzy jest bardzo istotna, ale lekarze nie tylko medycyny estetycznej powinni koncentrować się również na prewencji, tzn. zapobieganiu - tam gdzie to jest możliwe. I tu przykładem mogą być przebarwienia na skórze, zmarszczki będące w części wynikiem nadmiernego opalania czy też niewłaściwego odżywiania bądź braku higieny kosmetycznej. Przykłady można mnożyć.

Dlaczego skóra twarzy się starzeje?

Przed jakąkolwiek korekcją trzeba pomyśleć o leczeniu czy też terapii. Dwa słowa przypomnienia o czynnikach powodujących starzenie twarzy i w efekcie powstawanie defektów estetycznych. Są to: chronologia, a więc upływ czasu, mimika, wpływ czynników środowiskowych, takich jak promieniowanie słoneczne, palenie tytoniu, niewłaściwe odżywianie, tryb życia np. stress.

To wszystko powoduje powstanie zmarszczek, przebarwień, rozszerzonych naczynek na skórze, wiotkość skóry i jej nadmierne opadanie, utratę jej elastyczności, zmianę kolorytu, zmniejszenie lub utratę tych wyniosłości na twarzy, które czynią ją świetlistą np. okolica jarzmowa.

Jak temu zaradzić?

Trzeba zacząć od zbadania kosmetologicznego skóry, tzw. check-up skóry. Przy pomocy odpowiednich pomiarów określa się jej nawilżenie, natłuszczenie, pH, wrażliwość, elastyczność, określa stopień ochrony przeciwsłonecznej oraz to, na jakiej głębokości znajdują się przebarwienia. I na tej podstawie nakreśla sie program terapeutyczno-korekcyjny.

Przede wszystkim trzeba zacząć od wyrównania kosmetologicznego skóry twarzy także poprzez wytworzenie tzw. kosmetyków na miarę. Tam, gdzie lekarz medycyny estetycznej uzna za konieczne, trzeba zrobić badania np. zbadać poziom wolnych rodników czy też hormonów np. w okresie premenopauzalnym.

Jak zahamować proces starzenia?

Istnieją zabiegi hamujące starzenie skóry i przywracające jej prawidłowy stan. Są to np. terapie z kwasem glikolowym, kwasem retynoinowym, przyjmowanie odpowiednich substancji, takich jak niektóre witaminy, aminokwasy bądź proteiny oraz różne minerały i mikroelementy, które mogą być potrzebne organizmowi i skórze.

Kolejny etap to biostymulacja skóry, tzn. wstrzykiwanie śródskórne różnych potrzebnych skórze substancji. Należą do nich np. niektóre aminokwasy będące prekursorami istotnych elementów skóry jak kolagen, elastyna, łój etc. Można tą droga podawać też kwas hialuronowy niestabilizowasny, którego celem jest poprawa nawilżenia i elastyczności. Innym wartościową susbtancją jest polidezoksyrybonukleotyd, która ma za zadanie pobudzenie fizjologii skóry i jej rewitalizację. Zabiegi te wykonuje się najczęściej raz na tydzień przez 4-5 tygodni a potem raz na 2 tygodnie 2-3 razy. Ważne, aby wstrzykiwane substancje były lekami.

Inne zabiegi z tej grupy to np. fotobiostymulacja urządzeniem o nazwie LED, gdzie ma miejsce wykorzystanie energii świetlnej w przedziale 600-890 nm do stymulacji czynników wzrostu fibroblastów i naczyń krwionośnych, co przekłada się na poprawę wyglądu i funkcjonowania skóry.

Nowym, ale już stosowanym w świecie zabiegiem jest wstrzykiwanie do skóry frakcji krwi, którą uzyskuje sie w nieskomplikowanym procesie od samego pacjenta. Zabieg wydaje się mieć bardzo dobre efekty i wykorzystuje się - co jest ważne - własne tkanki pacjenta. Efekt to dostarczenie elementów bogatych w czynniki wzrostu, co przekłada się na istotną poprawę skóry.

Kolejny istotny zabieg i bardzo często stosowany np. w Ameryce Południowej polega na wstrzykiwaniu podskórnym dwutlenku węgla - jest to karboksyterapia - a sam dwutlenek węgla w postaci gazowej poprawia krążenie i dotlenienie skóry, co daje dobre efekty.

Zabiegi korekcyjne

I tu na pierwszym miejscu wymieniłbym zabieg podawania podskórnego kwasu polimlekowego, który po 1-3 zabiegach powoduje znaczny przyrost ilości włókien kolagenowych i poprawę grubości i spoistości skóry. Zabieg wskazany dla pacjentów o zmniejszonej tkance tłuszczowej podskórnej, skórze wiotkiej i pomarszczonej, zabieg jest bardzo efektywny, naturalny, a efekty są długotrwałe.

Klasycznym zabiegiem korekcyjnym jest stosowanie tzw. fillerów, tzn. substancji mających na celu wypchnięcie zapadniętych okolic np. zmarszczek. Najczęściej podaje się kwas hialuronowy, który jest bezpieczny i przebadany. Można za jego pomocą spłycić niektóre zmarszczki, wypełnić usta, powiększyć okolicę jarzmową.

Znacznie rzadziej wstrzykuje się substancje tzw. permanentne, które bardzo długo pozostają w tkankach, ale niestety czasami powodują objawy uboczne.

MODA NA BOTOKS?
Inny bardzo znany zabieg korekcyjny to toksyna botulinowa, którą głównie stosuje się dla zmarszczek mimicznych górnej 1/3 części twarzy a więc tych znajdujących się na czole, między brwiami i wokół oczu. Efekt opiera sie na czasowym osłabieniu lub porażeniu mięśni odpowiedzialnych za ich powstanie. Zabieg jest bezpieczny, a efekty bardzo naturalne.

Kolejna grupa zabiegów to te, które wykorzystują „uszkodzenie”termiczne tkanek jako bodziec do regeneracji skóry i poprawy jej stanu. Tam, gdzie dochodzi do głębszego działania i mamy do czynienia z kontrolowanym poparzeniem skóry, np. laser CO2można uzyskać poprawę w zakresie głębszych zmian skóry (zmarszczki głębokie, blizny). Efekty są dobre, ale jest też pewne ryzyko.

Druga grupa to lasery nieablacyjne, gdzie po zabiegu nie ma widocznych uszkodzeń skóry. I tu należy IPL urządzenie poprawiające za pomocą światła o szerokim spektrum jakość skóry, jej zabarwienie i zaczerwienienie.

Ostatnim z punktu widzenia chronologii jest urządzenie wykorzystujące fale radiowe mające na celu prowokowanie odpowiedzi naprawczej ze strony komórek skóry i poprawę jej stanu. Część z tych zabiegów zwłaszcza dwa ostatnie wymagają kilku spotkań i niestety niektóre z nich są drogie.

Kolejna grupa zabiegów korekcyjnych to zabiegi opierające się na działaniu substancji chemicznych na skórę, jej złuszczanie i następczą odnowę. Peelingi, bo o nich mowa, mają dobre działanie w przypadku przebarwień, złej jakości skóry, trądziku, drobnych zmarszczek. Spektakularne efekty odmładzające - niestety z ryzykiem powikłań - można uzyskac po peelingu fenolowym. Inne, powtarzane i delikatniejsze, są bezpieczniejsze i bardziej ekonomiczne, oraz nie wyłączające z życia na jakiś okres czasu.

Na końcu można wymienić zabiegi chirurgiczne, ale to już inny temat.

Konkludując: poprzez całościowe podejście do problemów estetycznych twarzy można uzyskać spektakularne i długotrwałe dobre efekty. Ważne, żeby nie były to tylko wyizolowane zabiegi, ale kompleksowe podejście medyczno-estetyczne do wyglądu, dobrego samopoczucia i zdrowia.

Konsultacja
Lekarz medycyny estetycznej
dr Andrzej Ignaciuk

Adresy gabinetów:
Warszawa Al.Ujazdowskie 22 tel. 022 6289344
Warszawa ul. Piękna 20 tel. 022 6253300
Lublin ul. Chopina 32/15 tel.081 532 41 24

Komentarze (1)