Kulturystyka - fakty i mity
10.10.2018 20:42
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kulturystyka jest dyscypliną sportową wykonywaną amatorsko lub zawodowo. Z kulturystyką wiążą się niezliczone mity, które demonizują kulturystów, ich treningi, dietę, wygląd czy styl życia. Poznaj kilka ciekawych faktów i mitów o świecie kulturystyki.
Kulturystyka jest niezdrowa i skraca życie
Mit. O tym, że kulturystyka niszczy zdrowie słyszy się niezwykle często. Uprawianie kulturystyki może zaszkodzić tylko wtedy, jeśli przesadza się z budowaniem masy mięśniowej, nie kontroluje się pracy nerek, wątroby czy serca. Podobnie, jeśli podczas rozbudowy tkanki mięśniowej zawodnik przyjmuje nadmiarowe ilości sterydów, hormonów wzrostu czy innego rodzaju przyspieszaczy, rzeczywiście może skrócić swoje życie.
Jednak naturalna kulturystyka oparta na odpowiednio skomponowanej diecie i indywidualnie zaplanowanym treningu, nie stanowi praktycznie żadnego ryzyka dla zdrowia. Aby upewnić się, że uprawianie kulturystyki nie zaszkodzi zdrowiu, przed podjęciem jakichkolwiek działań, skonsultuj się z lekarzem sportowym i kardiologiem.
Kulturystyka a doping - bez niego nie można zbudować masy mięśniowej jak u zawodowców
Fakt. Proces budowy masy mięśniowej w dużej mierze opiera się na hormonach. Dlatego stosowanie dopingu pozwala zbudować taką masę mięśniową, jakiej nie da się zbudować bazując na samej diecie i ćwiczeniach. Dotyczy to rzecz jasna zawodowych kulturystów, których ciało praktycznie jest pozbawione tkanki tłuszczowej.
Jeśli jednak nie zależy ci na aż takim efekcie, to bez problemu zbudujesz imponującą masę bez dodatkowego dopingu. A ponadto zachowasz zdrowie i sprawność fizyczną na długie lata.
Zobacz także
Im więcej ćwiczeń, tym więcej masy mięśniowej
Mit. W kulturystyce istotne jest to, żeby się nie przetrenować. Jeśli się przetrenujesz, to automatycznie zahamujesz postęp rozrostu swoich mięśni. Choć to nie jest oczywiste, to mięśnie rosną podczas regeneracji. Dlatego koniecznie trzeba sobie robić wolne od treningów i ćwiczyć z taką intensywnością i częstotliwością, aby zawsze być na granicy możliwości regeneracji.
Plan treningowy zawodowego kulturysty nie jest dobry dla każdego
Fakt. Plan treningowy kulturysty zawodowego totalnie nie sprawdzi się u nowicjusza. Dlatego nigdy nie sugeruj się gotowymi planami treningowymi znalezionymi w internecie czy branżowym magazynie. Zawodowi kulturyści dostosowują swoje plany treningowe do ogromnych ilości przyjmowanego dopingu, a często są to również osoby o ponadprzeciętnej genetyce.
Intensywne ćwiczenia na brzuch wymodelują sześciopak
Mit. Nie istnieje miejscowe i stuprocentowe spalanie tkanki tłuszczowej. Aby uwydatnić mięśnie brzucha, które zapewne przez lata treningu kulturystycznego są już mocno wymodelowane, trzeba po prostu pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej z brzucha. Zazwyczaj odpowiednio dobrana dieta pozwala na odkrycie imponującego kaloryfera.
Kobiety mogą trenować kulturystykę tak samo jak mężczyźni
Fakt. Z perspektywy różnic biologicznych występujących między kobietą a mężczyzną nie można wskazać na różnice, które nie pozwalałyby kobietom wykonywać takich samych treningów jak mężczyźni. Oczywiście kobieta nigdy nie stanie się tak samo potężna jak trenujący mężczyzna, ale na siłowni może podejmować te same aktywności.
Sterydy i doping w kulturystyce są ekstremalnie niebezpieczne
Mit. Bezpieczeństwo stosowania dopingu czy sterydów w kulturystyce jest mocno zróżnicowane, więc nie można jednoznacznie stwierdzić, że ich przyjmowanie jest wysoce ryzykowne. Przykładowo popularny środek dopingujący, czyli syntetyczny testosteron, jest często stosowany w leczniczych terapiach. Należy jednak pamiętać, że każdą decyzję o stosowaniu dopingu i sterydów w kulturystyce trzeba dokładnie przeanalizować, a najlepiej skonsultować z lekarzem.
Nawet 3 treningi kulturystyczne w tygodniu wystarczą, by wyrzeźbić mięśnie
Fakt. Treningi 3 razy w tygodniu pozwolą na rozwijanie masy mięśniowej, ale podczas ćwiczeń kulturystycznych trzeba położyć nacisk na aktywizację wszystkich partii mięśni. Taki trening będzie zdecydowanie cięższy. Przy 3-dniowym planie treningowym szczególną uwagę należy poświęcić skomponowaniu właściwej diety.