FitnessJak najlepiej udrożnić nos?

Jak najlepiej udrożnić nos?

Jak najlepiej udrożnić nos?
Źródło zdjęć: © shutterstock.com
15.10.2014 11:20

Zatkany nos to największa uciążliwość podczas kataru. To zresztą nie tylko powód problemów z oddychaniem czy odczuwaniem zapachów i smaku, ale również przyczyna rozwoju infekcji w innych narządach np. gardle czy uchu. W interesie każdego zakatarzonego powinno być właściwe opróżnianie nosa, bo to najważniejszy krok w kierunku szybkiego wyleczenia.

Zatkany nos to największa uciążliwość podczas kataru. To zresztą nie tylko powód problemów z oddychaniem czy odczuwaniem zapachów i smaku, ale również przyczyna rozwoju infekcji w innych narządach np. gardle czy uchu. W interesie każdego zakatarzonego powinno być właściwe opróżnianie nosa, bo to najważniejszy krok w kierunku szybkiego wyleczenia.

Zarówno wodnisty, jak i „ciągnący” katar, również ten gęsty i blokujący całkowicie drożność nosa, potrafią wyjątkowo popsuć dobre samopoczucie. Na skutek infekcji dochodzi do większego wydzielania śluzu w nosie, obrzęku błon śluzowych nosa, co powoduje jego niedrożność. Choć ta dolegliwość na samym początku trwania nie stanowi poważnego zagrożenia dla naszego zdrowia, to nie możemy jej bagatelizować. By zmniejszyć nasilenie kataru, istotne jest częste opróżnianie nosa z wydzieliny. Oczyszczanie nosa powinno być dodatkowo wspierane przez stosowanie specjalnych preparatów na katar w sprayu, które zmniejszają obrzęk błony śluzowej nosa.

Udrożnianie nosa u dziecka

Dla małych dzieci katar to prawdziwy problem. Zresztą nie tylko dla nich, ale również ich rodziców, którzy nie zawsze wiedzą, jak ulżyć maluchom. Opróżnianie noska u dziecka jest niezwykle ważne, bo oprócz ulgi, minimalizuje również ryzyko powikłań. Ułatwia też dzieciom proces jedzenia, ssania i spania. Ponieważ małe dzieci nie potrafią wydmuchać noska, oczyszczaniem muszą zajmować się rodzice. Do tego przyda się specjalny aspirator, którym przez zassanie powietrza rodzic odsysa wydzielinę. Trzeba uważać, by robić to delikatnie i nie uszkodzić śluzówki. Gdy dziecięcy nosek jest czysty, w celu zmniejszenia obrzęku błony śluzowej, powinno się zaaplikować specjalny preparat w aerozolu lub kroplach. Dla dzieci należy wybrać produkt dostosowany do ich wieku np. Nasivin® soft 0,01%*.

Podanie dziecku lekarstwa do nosa nie jest trudne. Aplikatory mają zazwyczaj delikatną pompkę, która bezboleśnie dla dziecka rozpyla preparat w nosie. Podczas aplikacji preparatu dziecko może leżeć z lekko podniesioną głową. Jeśli maluch jest większy i potrafi siedzieć – lekarstwo można podać na siedząco. Niewskazaną pozycją do rozpylania aerozolu do nosa jest pozycja leżąca. Używając aerozolu, musimy pamiętać, by do noska wsunąć jedynie niewielką część aplikatora i nie kierować strumienia na przegrodę nosową, a bardziej na zewnętrzną ściankę. Pamiętajmy również o odpowiedniej ilości aplikacji – przestrzegajmy dawek podanych na ulotce lub zaleconych przez lekarza.

U dorosłych

W przypadku dorosłych oczyszczanie nosa z wydzieliny jest równie ważne. Podstawowym wyposażeniem zakatarzonego są chusteczki higieniczne, których trzeba często używać. Tu należy zwrócić uwagę na właściwe wydmuchiwanie nosa. By nie dopuścić do wzrostu ciśnienia w czaszce podczas wydmuchiwania oraz zapobiec cofaniu się wydzieliny do zatok czy uszu, nie należy wydmuchiwać wydzieliny z obu dziurek jednocześnie. O wiele bardziej bezpieczne jest opróżnianie najpierw jednej dziurki, a potem drugiej.

Tak jak w przypadku dzieci, tak i dorośli powinni stosować również preparaty w sprayu. To, o czym należy pamiętać to, by preparat do nosa używać niemal natychmiast po wystąpieniu kataru. To znacznie zwiększa skuteczność działania tego lekarstwa. Opakowania z aplikatorami są teraz bardzo wygodne i po pierwsze – nie zajmują wiele miejsca, więc można je wszędzie ze sobą zabrać, a po drugie – są łatwe w obsłudze. Ich użycie trwa kilka sekund i nie trzeba się kłaść podczas aplikacji, tak jak w przypadku kropli do nosa. Sprayu można używać nawet na stojąco, w dodatku na tyle dyskretnie, by nikt się nie zorientował.

Działanie sprayu do nosa jest szybkie. Dzięki aplikacji miejscowej, preparat od razu podejmuje skuteczne działanie wobec obrzękniętej błony śluzowej nosa. Dodatkową zaletą jest to, że efekt ulgi trwa wiele godzin od aplikacji.

Anna Kuliberda

Nas/2014/07/ID/39

Piśmiennictwo:

1.Jeżewska E., Kukwa W., Ścińska A., Kukwa A. Stany zapalne błony śluzowej nosa i gardła u dzieci i dorosłych – strategia leczenia. Przewodnik lekarski 2008; 2: 12-25.

2.Charakterystyka Produktu Leczniczego Nasivin®soft 0,01%. 17.02.2011.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Merck Polska

* Skrócona informacja o leku Nasivin soft 0,01%. Skład i postać farmaceutyczna: krople do nosa – 1 ml roztworu zawiera 0,1 mg oksymetazoliny chlorowodorku. 1 kropla o objętości 28 μl zawiera 2,8 μg oksymetazoliny chlorowodorku. Wskazania do stosowania: obrzęk błon śluzowych występujący w ostrym zapaleniu błony śluzowej nosa, naczynioruchowym zapaleniu błony śluzowej nosa, alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa, zapaleniu zatok przynosowych, zapaleniu trąbki słuchowej, zapaleniu ucha środkowego. Przeciwwskazania: Suche zapalenie błony śluzowej nosa (Rhinitis sicca). Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu. W poniższych przypadkach preparat można stosować wyłącznie po uprzednim dokładnym rozważeniu stosunku korzyści do ryzyka: leczenie inhibitorami monoaminooksydazy (inhibitory MAO) i innymi lekami, które mogą zwiększać ciśnienie krwi, zwiększone ciśnienie śródgałkowe, szczególnie w przypadku jaskry z zamkniętym kątem przesączania, ciężkie choroby serca i naczyń krwionośnych (np.
choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze), guz chromochłonny nadnerczy, zaburzenia metaboliczne (np. nadczynność tarczycy, cukrzyca). Podmiot odpowiedzialny: Merck Selbstmedikation GmbH, Rösslerstrasse 96, 64293 Darmstadt, Niemcy. Kategoria dostępności:Produkty lecznicze wydawane bez przepisu lekarza – OTC.

Informacji udziela podmiot prowadzący reklamę na zlecenie podmiotu odpowiedzialnego: Merck Sp. z o.o., ul. Jutrzenki 137, 02-231 Warszawa, tel. (+48 22) 53 59 700, faks (+48 22) 53 59 703, www.merck.pl, Nas/2014/01/AO/03, SIOL na podst.ChPL zatw.dn.17.02.2011.

*Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. *

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także