Jak nauczyć się prawidłowego doboru kolorów?
16.06.2006 13:21, aktual.: 16.06.2006 15:36
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jak rozwinąć w sobie wrażliwość kolorystyczną i jak zacząć swoją przygodę z kolorem? Przeczytaj porady architekta.
W tej części poradnika kilka praktycznych rad jak najlepiej rozwinąć wrażliwość kolorystyczną i jak zacząć swoją przygodę z kolorem.
1. Bierz próbki!
Koniecznie poproś o próbkę, zwłaszcza, jeśli chcesz kupić coś większego z mebli, nowe zasłony czy też przemalować pokój! Niech leży w tym miejscu przez parę dni, będziesz miała możliwość zaobserwować, czy dana próbka pasuje rzeczywiście do danego wnętrza i czy ty faktycznie naprawdę chcesz mieć taka powiedzmy zasłonę. Zaobserwuj jak próbka zachowuje się w różnym oświetleniu. Zwłaszcza wtedy, kiedy pokój jest faktycznie używany. Kolory wyglądają różnie w świetle sztucznym i naturalnym. Ma znaczenie również to, na jaka stronę świata wychodzi okno! A jak już dojdzie do malowania, najpierw zakup małą puszkę i wykonaj malowanie próbne. Również najpierw odczekaj parę dni. Poobserwuj. Takie postępowanie pozwoli oszczędzić masę pieniędzy i nerwów! 2. Zacznij od małego pomieszczenia.
Łatwiej „opanować” małą łazienkę dla gości niż nasz salon. Nasze eksperymenty nie będą również aż tak widoczne oraz łatwo i tanio będziemy mogli je zmienić, jak cos nie wyjdzie! Szybciej zobaczysz również efekt swojej pracy. Można to potraktować jako świetną zabawę, która przy okazji wiele nas nauczy. Inspiruj się, czym tylko Ci się podoba. Zdjęciem w magazynie, obrazkiem, kawałkiem materiału a nawet kolorami ulubionej strony internetowej!
3. Myśl o oświetleniu.
Tak jak wyżej wspomniałam, bardzo zmienia postrzeganie kolorów. Poza tym jest cudownym narzędziem modyfikującym proporcje pomieszczeń (o tym więcej w osobnym artykule), jak i tworzącym atmosferę. Czasem zbyt ostre oświetlenie zbytnio uwypukla kolor, który wyglądałby przepięknie w oświetleniu odbitym! Pamiętaj, że najnaturalniej wygląda oświetlenie naturalne, ale przecież używamy też sztucznego. Eksperymentuj, zmieniaj źródła światła. Wypróbuj najnowsze świetlówki imitujące światło dzienne, baw się kolorem światła! 4. Dodaj kolorom głębi.
Pamiętaj, że pewnymi technikami można kolor wzbogacić i pogłębić. Poprzez zastosowanie faktur i wykończeń. Takie kolory na ścianach są dużo ciekawsze, pomieszczenia staja się bardzie spersonalizowane. Jest to także świetna zabawa. Wykorzystajmy stiuki weneckie, przecierki, fakturowane ściany, metalizowanie. Na rynku jest wiele możliwości.
5. Bądź odważna!
Nie bój się eksperymentów, mając powyższą wiedze z powodzeniem możesz to zrobić. Wybierz ulubiony kolor i dodaj go w silnych akcentach we wnętrzu. Pomaluj sufit mocnym kolorem - dodaje to dramatyzmu i bardzo zmienia wnętrze. Pokryj jedną ścianę ekstrawagancka przecierką. Najpierw jednak próbuj na mniejszym fragmencie. Ściągaj pomysły z magazynów o wnętrzach. I przede wszystkim dobrze się baw. Najwyżej jeszcze raz przemalujesz ściany…
6. Inspiruj się naturą. To najlepszy nauczyciel.
Obserwuj zestawienia kolorystyczne w przyrodzie. Zapoznaj się z teorią analizy kolorystycznej wg pór roku. Ale o tym już w następnym odcinku…
Joanna Rzepińska