Jak obliczyć ilość materiału na firanki lub zasłony?

Ilość materiału potrzebnego na zasłonę lub firanę oblicza się używając pewnych schematów, które pokrótce przedstawię poniżej. Mam nadzieję, że nie będzie to zbyt skomplikowane

Jak obliczyć ilość materiału na firanki lub zasłony?
Źródło zdjęć: © www.restorationhardware.com

Ilość materiału potrzebnego na zasłonę lub firanę oblicza się używając pewnych schematów, które pokrótce przedstawię poniżej. Mam nadzieję, że nie będzie to zbyt skomplikowane. W razie czego, polecam moje źródła, czyli: M.Paine „Sztuka dekorowania okna” oraz N.Barnard „ Sztuka dekorowania wnętrz”.

ilustracja z zasobów internetu, z wymiarami naniesionymi przez J. Rzepińską

Przede wszystkim należy określić długość karnisza oraz docelową długość zasłony. W tym celu najlepiej użyć miarki stalowej. Do wyznaczenia szerokości potrzebnej tkaniny mierzymy odległość między ogranicznikami karnisza (A). Długość zasłony określamy od szyny lub drążka karnisza do parapetu (B) lub podłogi (C). Typowe zasłony do parapetu kończą się albo 12 mm nad parapetem, albo 5 – 20 cm poniżej. Jeśli chodzi o zasłony do podłogi, powinny one sięgać 12 mm mniej niż odległość podłoga – szyna. Jeśli mają opierać się lub drapować na podłodze – powinny być dłuższe niż wyżej wymieniona długość od 5 – 20 cm.

Dodajemy do tej ostatecznej długości przeciętnie 20 cm na podłożenie dołu oraz 5 cm na wykończenie góry zasłony. Z wyjątkiem zasłon układanych w bogate fałdy i kontrafałdy – wtedy dokłada się na wykończenie góry 20 cm. Przy firanie tunelowej, dodaje się do długości po 12 cm na obręby i na tunel 2 razy więcej niż średnica drążka.

W wypadku obliczania szerokości, otrzymaną opisaną powyżej szerokość ostateczną mnożymy przez grubość taśmy marszczącej (od 1,5-3 razy, zależnie od rodzaju i jeżeli oczywiście takowej używamy), dodajemy ewentualny zapas, gdy zasłony mają zachodzić na siebie, dodajemy ok. 30 cm na podłożenie bocznych krawędzi. Im grubsza tkanina tym mniej na zakład z boku. Pamiętajmy też, ile wspomnianych zakładów będzie (inaczej przecież w wypadku firany, inaczej – dwóch zasłon). Zaokrąglamy w górę ilość potrzebnych szerokości tkaniny. Przeważnie bowiem trzeba połączyć dwa lub więcej pasów materiału.

Trzeba również pamiętać o zapasie na powtarzalność wzoru. Wzór umieszczamy centralnie na danej zasłonie. W wypadku szerokości zwykle wystarcza, gdy dodamy po jednym wzorze do każdej części zasłony. Tak, aby wystarczyło na dopasowanie wzoru po obu stronach szwu lub na sąsiadujących zasłonach. W wypadku zapasu na długości w przypadku wzoru, należy zmierzyć wysokość pojedynczego wzoru i obliczamy, ile się tych wysokości mieści na potrzebnej nam długości. Zaokrąglamy otrzymaną ilość powtórek do liczby całkowitej i mnożymy znów przez wys. wzoru. To da nam długość tkaniny, z której wystarczy nam na powtórki wzoru na całej długości zasłony. Reszta niestety zostanie odcięta.

Arch. wnętrz
Joanna Rzepińska

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)