Blisko ludziJak obniżyć koszty rozwodu?

Jak obniżyć koszty rozwodu?

Jak obniżyć koszty rozwodu?

Co możesz zrobić bez prawnika i kiedy przysługuje Ci zwolnienie z opłat sądowych?

Rozstania nigdy nie są łatwe i kosztują nas wiele nerwów. Niestety, często też rujnują nas finansowo. I chociaż w sytuacji, kiedy tracimy osobę, z którą mieliśmy spędzić całe życie, trudno jest zapanować dodatkowo nad finansami, to jednak warto pomyśleć, jak obniżyć koszty rozwodu.

Czasami dobry adwokat, który wie, jak dochodzić Twoich praw i umie wywalczyć korzystne rozwiązane, jest niezbędny. Kiedy spór nie toczy się jednak o wielkie pieniądze, można wiele spraw załatwić samodzielnie. W Internecie dostępne są wzory pism sądowych i rady prawników, jak je bezbłędnie wypełnić.

Tekst: Monika Doroszkiewicz

1 / 7

Porozmawiaj z małżonkiem

Obraz
© Jupiterimages

Zanim zdecydujesz się wejść na wojenną ścieżkę i z udziałem prawników walczyć o przysłowiową łyżeczkę, postaraj się najpierw dojść z mężem do porozumienia. Pamiętaj, że za usługi adwokata trzeba słono zapłacić. Pokojowo ustalcie kwestie majątkowe i sprawy związane z opieką nad dziećmi. Najmniej boleśnie i najtaniej jest, gdy rozwodzimy się ugodowo. Wtedy, wszystko zostaje zamknięte w ciągu jednej rozprawy. Każda dodatkowa rozprawa, to kolejne koszta.

2 / 7

Skorzystajcie z pomocy mediatora

Obraz
© Jupiterimages

Jeśli trudno Wam się porozumieć, skorzystajcie z pomocy mediatora rodzinnego. Jest to zdecydowanie tańsza i szybsza opcja, niż ciągnące się rozprawy sądowe. Oczywiście nie można dać się ponieść atmosferze sukcesu tych rozmów i wierzyć na słowo, że ustalenia będą respektowane. Po zakończeniu mediacji, powinna pojawić się pisemna umowa. Ugoda powinna określać wysokość alimentów, częstotliwość spotkań z dziećmi, sposób kontaktu i inne istotne kwestie.

3 / 7

Podział majątku

Obraz
© Jupiterimages

Nie zwlekaj z załatwieniem podziału majątku. Odrębna sprawa o podział majątku, to kolejny wydatek. Dlatego warto porozumieć się z małżonkiem i dokonać zgodnego podziału jeszcze w ramach sprawy rozwodowej. Dodatkowo zapłacisz jedynie 300 zł. Możecie zrobić to również przed notariuszem, ale wtedy koszt jest nieco wyższy. Zawsze jednak polubowne rozstrzygnięcie kwestii jest tańsze niż walka.

4 / 7

Zwolnienie z opłat sądowych

Obraz
© Jupiterimages

Dzieje się tak, jeśli wygrasz proces rozwodowy i sąd zarządzi obciążenie kosztami sądowymi drugą stronę. Jeśli są ku temu przesłanki, wystąp o rozwód z orzeczeniem winy małżonka. Jeżeli sąd orzeknie rozwód bez winy żadnego z Was, to koszty zazwyczaj są dzielone po połowie.

5 / 7

Wystąp o alimenty

Obraz
© Jupiterimages

Wystąp o alimenty nie tylko dla dzieci, co jest oczywiste, ale też dla siebie. Możesz to zrobić, jeśli rozwód spowoduje znacznie obniżenie jakości i standardów Twojego życia. W sytuacji, kiedy na przykład przed rozwodem zajmowałaś się rodziną, a Twój mąż pracował, bo tak wspólnie ustaliliście. Kwota to już indywidualna sprawa, zależna od wielu czynników, min. zarobków rozwodzących się partnerów. Warto jednak nastawić się na to, że wszystko nie skończy się na jednej rozprawie, a małżonek będzie walczył o możliwie najniższą sumę alimentów.

6 / 7

Dobrze wybierz prawnika

Obraz
© Jupiterimages

Jeśli uznasz, że wynajęcie prawnika zwyczajnie Ci się opłaci, postaraj się wybrać dobrego adwokata. Nie musi być najsłynniejszy w Twoim mieście. Mniej znani bywają równie skuteczni, a z pewnością tańsi. Poszukaj takiego, który specjalizuje się w tych sprawach. Zapytaj znajomych, czy nie znają jakiegoś speca od rozwodów. Nie musisz wybrać pierwszego, z którym się spotkasz, szczególnie jeśli nie zrobił na Tobie dobrego wrażenia.

7 / 7

Ogranicz koszty prawne

Obraz
© Jupiterimages

Jeśli zdecydowałaś się na wynajęcie prawnika, postaraj się jak najmniej zapłacić. Poproś go, żeby powiedział już na początku, co będzie istotne, żebyś mogła dobrze się przygotować. Spisz wszystkie pytania, które chcesz mu zadać i informacje, które zamierzasz przekazać. Idź na spotkanie dobrze przygotowana: z potrzebnymi dokumentami i informacjami istotnymi dla sprawy. Opisz sytuację w porządku chronologicznym. Prawnik wycenia poświęcony Ci czas. W Twoim interesie jest więc, żeby załatwić jak najwięcej w możliwie najkrótszym okresie.

Tekst: Monika Doroszkiewicz

rozwódsądprawnik

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (14)