Zanurz w roztworze i poczekaj. Najlepszy patent na odkamienienie dzbanka filtrującego

Dzbanek do filtrowania wody eliminuje kamień i szkodliwe zanieczyszczenia, znacznie poprawia też smak wody. To bardzo przydatny w kuchni sprzęt, który niestety z czasem pokrywa się brzydkim nalotem. Radzimy, jak go najskuteczniej usunąć.

Jak pozbyć się z dzbanka filtrującego osadu i kamienia?
Jak pozbyć się z dzbanka filtrującego osadu i kamienia?
Źródło zdjęć: © Archiwum prywatne

12.01.2024 | aktual.: 12.01.2024 12:19

To tani sposób, aby cieszyć się w domu smaczną, odkamienioną wodą bez konieczności inwestowania w drogie filtry. Użycie dzbanka gwarantuje lepszy smak i brak szkodliwych zanieczyszczeń obecnych w wodzie. Jego przydatność została doceniona, dlatego znajduje się w wielu gospodarstwach domowych. Aby dzbanek długo nam służył, trzeba o niego dbać i regularnie czyścić.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak wyczyścić dzbanek filtrujący? Domowe sposoby są najlepsze

Z czasem na dzbanku gromadzi się coraz więcej osadów i trudnego do usunięcia kamienia, w skrajnych przypadkach mogą się w nim nawet rozwinąć glony, które lubią takie wilgotne środowisko. Do oczyszczania dzbanka możemy użyć dostępnych w sklepie odkamieniaczy, które kosztują konkretne pieniądze oraz zawierają agresywną chemię, której pewnie wolelibyśmy nie używać w domu.

Na szczęście z pomocą przychodzą domowe metody, które są równie skuteczne, a znacznie tańsze i dostępne dla każdego. Nie musimy też nic kupować, bo potrzebne do przygotowania przydatnego preparatu składniki mamy już w domu. Nie pozostaje nic innego, jak tylko chwycić dzbanek i zabrać się do odkamieniania.

Woda z octem usunie wszelkie zanieczyszczenia. Niezawodny patent

Zanim wyczyścimy dzbanek, musimy z niego usunąć filtr. To też dobry moment, żeby go wymienić, jeśli dawno tego nie robiliśmy. Filtr trzeba zmieniać regularnie, inaczej dzbanek nie ma szans działać zgodnie z przeznaczeniem. Po usunięciu filtra wystarczy zanurzyć cały dzbanek w roztworze gorącej wody z dodatkiem octu (lub wymiennie soku z cytryny) w proporcjach 3:1. Dzbanek moczymy przynajmniej dwie godziny, od czasu do czasu nim poruszając i potrząsając. Po tym czasie starannie go myjemy i płuczemy. Dzbanek wygląda jak nowy i jest gotowy do pracy.

Jeśli w długo nieużywanym dzbanku, który nie został wcześniej wytarty do sucha, pojawiły się glony, to najpierw starannie go myjemy, a następnie zalewamy gorącym roztworem wody z dodatkiem kwasku cytrynowego. W ten sposób skutecznie go wyczyścimy i odkazimy, dzięki czemu będzie ponownie nadawał się do użytku.

Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)