Jak odróżnić polski czosnek od chińskiego? Banalny sposób
W przeciągu ostatnich kilku lat coraz częściej mówi się o czosnku chińskim, który często uważany jest za gorszy od polskiego. Czy faktycznie jest się czego bać? Czym różni się czosnek chiński od czosnku polskiego? Wyjaśniamy.
12.06.2023 | aktual.: 12.06.2023 15:32
Czosnek to jedno z najpopularniejszych warzyw — na całym świecie istnieje aż 700 jego odmian. Wyróżnia się on nie tylko wyjątkowym smakiem i aromatem, ale przede wszystkim licznymi właściwościami prozdrowotnymi. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób używa go często w swojej kuchni. W ostatnim czasie dużo mówi się o chińskim czosnku, który według wielu źródeł, jest wręcz szkodliwy dla zdrowia. Czym różni się czosnek chiński od polskiego?
Czosnek polski a czosnek chiński — czym się różnią?
Importowane warzywa i owoce przechodzą długą drogę, zanim trafią na półki sklepowe. Żeby nie psuły się tak szybko, muszą być pryskane preparatami, które przedłużą ich świeżość. Pierwsza różnica pomiędzy czosnkiem polskim a chińskim dotyczy świeżości i sposobu przechowywania. Polski czosnek jest po prostu świeższy, a dzięki temu, że szybciej trafia do sprzedaży, nie musi być pryskany.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Druga różnica dotyczy wyglądu. Wystarczy zwrócić uwagę na kolor łupinek. Czosnek chiński jest śnieżnobiały i bardzo równy, a do tego niewielki. Z kolei jego skóra jest bardzo sucha i odchodzi od osnówki przy najmniejszym potarciu. Polski czosnek, zwłaszcza wiosną i latem, ma lekko różowe czy wręcz fioletowe zabarwienie. Skórka jest mięsista i jednocześnie, lekko śliska.
Czosnek chiński a czosnek polski — największą różnicę odczujesz w smaku
Wygląd to nie wszystko. Różnica pomiędzy czosnkiem polskim a czosnkiem chińskim najbardziej odczuwalna jest w smaku. Czosnek polski jest ostry i bardzo aromatyczny. Już jeden ząbek nadaje mocny smak potrawie. Z kolei czosnek chiński jest łagodny, a wręcz nieco słodki.
Część osób zauważa też różnicę w przechowywaniu czosnku. Czosnek chiński szybko pleśnieje, a do tego, nie kiełkuje. Z kolei czosnek polski po pewnym czasie może zacząć kiełkować, przechowywany w wilgotnym miejscy wypuści charakterystyczny szczypiorek. Czosnek chiński najczęściej sprzedawany jest w dużych supermarketach, z kolei czosnek polski sprzedawany jest na straganach i w lokalnych warzywniakach. Warto mieć to na uwadze w trakcie zakupów.
Czytaj także: Czosnek uratuje storczyki. Będą uginać się od kwiatów
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl