Spryskaj ciało przed spacerem. Domowa mikstura spłoszy kleszcze

Spryskaj ciało przed spacerem. Domowa mikstura spłoszy kleszcze

Jak odstraszyć kleszcze?
Jak odstraszyć kleszcze?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
29.02.2024 13:37, aktualizacja: 29.02.2024 14:25

Jeśli myślisz, że koniec lutego i początek marca to jeszcze nie czas, by martwić się kleszczami, niestety musimy wyprowadzić cię z błędu. Te owady właśnie budzą się do życia i szukają żywicieli. Na szczęście znamy patent na domową miksturę, która skutecznie je odstraszy.

Kleszcze stanowią ogromne zagrożenie dla ludzi, gdyż niektóre osobniki, są nosicielami poważnych chorób. Ich ukąszenie może prowadzić m.in. do zachorowania na boreliozę lub odkleszczowe zapalenie mózgu.

Kleszcze już żerują

I choć najczęściej spotykane są w maju i czerwcu, a także we wrześniu i październiku, to już teraz należy mieć się na baczności. Ich aktywność zależy bowiem od warunków atmosferycznych. Zaczynają żerować w momencie, gdy temperatura gleby osiągnie około 5-7 stopni Celsjusza. Taki moment już w Polsce nastąpił, gdyż mamy do czynienia z bardzo ciepłym lutym.

Dlatego wszelkie wycieczki do lasu muszą łączyć się z odpowiednim ubiorem. Długie skarpety i czapka są absolutnie obowiązkowe. Warto też stawiać na jasne kolory, na których ewentualny kleszcz będzie się odznaczał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak skutecznie odstraszyć kleszcze? Domowa metoda

Genialnym pomysłem będzie również zrobienie sobie w domowych warunkach mikstury, która za sprawą zapachu odstrasza kleszcze. Te mikroskopijne owady nie znoszą bowiem intensywnej woni takich roślin, jak: lawenda, tymianek, goździk, cynamon czy geranium.

Warto zatem zainwestować w olejek eteryczny w jednym z wyżej wspomnianych zapachów, by wymieszać go z wodą i przelać do buteleczki z atomizerem (około 40 kropel na małą buteleczkę). W ten sposób stworzysz swój własny spray, którym powinno się spryskiwać przed każdym wyjściem do lasu czy na łąkę. Kleszcze już się do ciebie nie zbliżą.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

© Materiały WP