Jak optycznie odmłodzić kolana?
Opuchlizny, mało elastyczna i obwisła skóra, a także te małe zmarszczki, które pojawiają się tuż nad stawem kolanowym, kiedy rozprostujemy nogę... Niedoskonałości kolan nie da się ukryć pod pięknym makijażem - co najwyżej możemy je ukryć pod spodniami. Jeżeli jednak marzy się nam noszenie krótkich spódniczek, warto zadbać o wygląd tej części ciała. Dziś podpowiadamy, jak pielęgnować kolana.
Opuchlizny, mało elastyczna i obwisła skóra, a także te małe zmarszczki, które pojawiają się tuż nad stawem kolanowym, kiedy rozprostujemy nogę... Niedoskonałości kolan nie da się ukryć pod pięknym makijażem - co najwyżej możemy je ukryć pod spodniami. Jeżeli jednak marzy się nam noszenie krótkich spódniczek, warto zadbać o wygląd tej części ciała. Dziś podpowiadamy, jak pielęgnować kolana.
U wielu kobiet twarz i dekolt wygląda znacznie młodziej niż reszta ciała – staranne zabiegi kosmetyczne oraz dokładnie nałożony makijaż robią swoje. Bywa, że wiek kobiety łatwiej rozpoznać nie po zmarszczkach mimicznych, lecz np. po naciągniętej skórze na łokciach i kolanach. Aby kolana wyglądały równie młodo, co twarz, należy o nie dbać z podobną pieczołowitością. Peeling jest jednym z podstawowych zabiegów, jakiemu powinnyśmy poddawać skórę wokół stawu. Ścieranie skóry pomaga pozbyć się martwego naskórka oraz stymuluje produkcję kolagenu w skórze, dzięki któremu wygląda ona młodziej. Poza tym regularny peeling kolan spowalnia narastanie w tym miejscu grubej i „słoniowatej” skóry, która pojawia się u większości kobiet wraz wiekiem. Do peelingu kolan polecane są najbardziej produkty z mikrogranulkami stosowane 1-2 razy w tygodniu, podobno zaś nienajlepszym pomysłem jest używanie rękawicy w rejonie stawów kolanowych, gdyż może to spowodować narastanie
grubszej skóry (rękawicę do peelingu lepiej jest stosować w tych rejonach ciała, gdzie umieszczone są duże mięśnie, np. na pośladkach, udach, ramionach i brzuchu).
Kremy z kwasami owocowymi
Codzienne nakładanie na skórę kremu jest bardzo prostym zabiegiem, o którym jednak wiele kobiet często zapomina. Skóra kolan (a także łokci) potrzebuje większego nawilżenia i odżywienia niż np. skóra na łydkach, ponieważ staw jest bardzo ruchliwą częścią ciała i podczas jego zginania dochodzi w tym miejscu do silnych napięć, podczas których mało elastyczna i wysuszona skóra ulega rozciągnięciu i przedwczesnemu postarzeniu. Do pielęgnacji kolan świetnie sprawdzają się kremy z kwasami owocowymi, jednak możemy też użyć jakiegokolwiek kremu nawilżającego. Krem najlepiej nakładać po prysznicu, wmasowując go delikatnie w skórę.
Masaż
Nakładając codziennie krem, warto delikatnie pomasować kolana oraz mięsień czworogłowy uda (to ten mięsień, który znajduje się z przodu nogi nad kolanem). Zabieg ten zapobiega pojawieniu się cellulitu oraz ułatwia przenikanie stosowanego kremu w głąb skóry. Jak wiemy, pomarańczowa skórka nie występuje na samych kolanach, ale za to może pojawić się tuż nad nimi, czyli w okolicach mięśnia czworogłowego. Cellulitis umieszczony w tym miejscu pogrubia optycznie nogę i „obwisa” nad kolanami, fatalnie wpływając na ich wygląd. W celu uniknięcia gromadzenia się grudek tłuszczu, masujemy skórę otaczającą stawy poprzez lekkie zgniatanie, lub nacisk połączony z przesunięciem palców. Efekty masażu są widoczne gołym okiem, jeśli wykonujemy go 2-3 razy w tygodniu przez około 45 minut, jeśli jednak nie mamy tyle czasu, to nawet kilkuminutowy masaż jest lepszy niż nic.
Ćwiczenie ładnych kolan
Aby kolana były zgrabne i wyglądały atrakcyjnie, nie możemy oczywiście zapomnieć o ruchu oraz o utrzymaniu prawidłowej i stałej wagi ciała (skoki wagi męczą stawy i mogą wywołać powstawanie opuchlizn). Zgrabne kolana nie mogą być otoczone zwiotczałymi mięśniami. Ich estetykę najczęściej psuje marna kondycja mięśnia czworogłowego uda, który u wielu kobiet obwisa nad stawem, nadając kolanu „smutny” wygląd. Aby go wzmocnić, należy wykonywać regularnie jedno proste ćwiczenie (oczywiście ćwiczeń na ten mięsień jest bardzo dużo, my jednak podajemy to najłatwiejsze): prawą nogę umieszczamy z przodu, lewą zaś opieramy na kolanie z tyłu (musimy przyjąć pozycję podobną do pozycji biegacza szykującego się do startu). Kolano prawej nogi powinno być zgięte pod kątem 90 stopni. Gdy już ustawimy ułożenie nóg, prostujemy plecy i próbujemy wytrzymać w tej pozycji przez kilka sekund. Następnie zmieniamy nogę i powtarzamy ćwiczenie. Kiedy już wzmocnimy mięśnie, spróbujmy wykonać ćwiczenie bez opierania kończyny znajdującej się
z tyłu o podłoże – kolano może być lekko zgięte, lecz wisi w powietrzu, co sprawia, że mięsień uda drugiej nogi musi utrzymać jeszcze większy ciężar.
Laser frakcyjny
Jeśli skóra wokół kolan ma już swoje lata i jej zwiotczenie jest widoczne, kremy oraz ćwiczenia nie zmienią w znaczący sposób wyglądu nogi. Pomóc może jednak laser frakcyjny – zabieg ten nie tylko usuwa niewielkie zmarszczki i przebarwienia, ale także poprawia jędrność skóry. Cena zabiegu niestety jest niebagatelna i wynieść może około 1000 złotych, niemniej jednak dla osób zdeterminowanych jest to możliwość do rozważenia.
Metody chirurgiczne: lifting oraz liposukcja
Najbardziej radykalnymi metodami poprawy wyglądu kolan są lifting oraz liposukcja. Cena liposukcji (czyli odsysania tłuszczu zgromadzonego nad stawem) waha się około 2-3 tysięcy złotych (w zależności od cenników poszczególnych placówek), lifting (czyli pozbycie się nadmiaru naciągniętej skóry) jest nieco droższy, ale jeśli się dobrze poszuka, to można trafić na prawdziwą okazję. Końcowy efekt zabiegu widoczny jest niestety dopiero po pół roku, a czasem nawet po roku. Ani cena ani czas oczekiwania na wyniki operacji nie są jednak zniechęcające dla kobiet, które z powodu wyglądu swoich kolan mają ogromne kompleksy.
Anna Loska / Kobieta WP