Trwa ładowanie...
Design

Jak pięknie przygotować mieszkanie na święta?

Święta to tradycja...
Share
Jak pięknie przygotować mieszkanie na święta?
Źródło: shutterstock
d1xi6n3

Święta to tradycja. Zwyczajowa choinka obwieszona bombkami coraz częściej ustępuje jednak miejsca innowacyjnym dekoracjom mieszkania. W dobie kreatywnych rozwiązań wzorniczych trudno oprzeć się pokusie, by nie łączyć starego z nowym. Czy warto podążać za nowinkami? Tak, o ile kierujesz się dobrym gustem i rozsądkiem. A jakie bożonarodzeniowe trendy dojdą do głosu tej zimy?

Świąteczny handmade

Jeśli spędzasz święta poza domem, nie musisz go specjalnie dekorować. Drobne akcenty bożonarodzeniowe pozwolą ci się jednak nacieszyć świąteczną aurą we własnym mieszkaniu aż do sylwestra, a nawet w karnawale. Dekoracje możesz przygotować samodzielnie i niekonwencjonalnie – ułóż piramidę z książek, wytycz kształt choinki na ścianie za pomocą sznurka albo włóż kolorowe pokrowce na poduszki i przewiąż je tasiemkami jak prezenty. Zapracowani chętniej sięgną pewnie po gotowe propozycje, dopasowane stylem do mieszkania.

Designerskie wyroby

Trendy w świątecznych dekoracjach coraz częściej dyktują projektanci i artyści, których nowatorskie pomysły odbiegają niekiedy od tego, co na ogół kojarzy się z aurą wigilijnego stołu. Mimo wszystko ich koncepcje goszczą w polskich domach. Dlaczego? Po pierwsze stajemy się coraz bardziej nowocześni, po drugie – nadal cenimy unikalność rękodzieła. Druciane i robione na szydełku plecionki są wybierane równie często co designerskie konstrukcje ze stali czy tworzywa podświetlane ledowo – takie najlepiej pasują do wnętrz industrialnych.

d1xi6n3

Szablonowe choinki

Drzewko pachnące lasem czy minimalistyczna dekoracja z kartonu lub tworzywa? Na pewno druga opcja wyda się niektórym bardziej praktyczna. Nie jest może do końca zgodna z duchem świąt, ale na pewno z trendem eko, gdyż wykrajane z szablonu choinki o mniej czy bardziej tradycyjnych formach wykonuje się często z materiałów pochodzących z recyklingu. Nowoczesny design idzie tu w parze ze spokojem sumienia tak ważnym przecież w okresie Bożego Narodzenia...

Z ptasim akcentem

Skrzydlate rajskie ptaki zalśnią w te święta brokatem na niejednej choince. Takie motywy ozdobią też świeczniki, serwetniki czy naczynia. Bombki pokryte piórkami, pierzaste łańcuchy choinkowe, a nawet połyskujące pawie pióra to absolutny must have tegorocznych dekoracji świątecznych. Ptasim akcentom będą towarzyszyć rozmaite barwy – od mroźnej bieli po intensywne odcienie fioletu i pomarańczu.

d1xi6n3

W rogatej oprawie

Wśród świątecznych dekoracji coraz częściej pojawiają się rogi. Nie należą one jednak wyłącznie do reniferów z zaprzęgu św. Mikołaja. Coraz częściej bożonarodzeniowe naczynia, bombki, tkaniny zdobi postać jelenia, dobrze zresztą zadomowionego w polskiej tradycji. Jego szlachetna, pełna dostojeństwa postać należycie podkreśla wyjątkowość i wagę świąt. Bywa on przedstawiany w pełnej krasie, a niekiedy jedynie akcentowany w postaci rogów na ścianie skapanych w ledowym blasku. W wersji hipsterskiej obowiązkowym atrybutem jelenia są też wąsy...

Nowe złoto

Boże Narodzenie nieustająco kojarzy się z charakterystycznymi zestawieniami czerwieni i zieleni. Coraz częściej obok nich zamiast złota umieszcza się jednak miedź. Wykonane z niej naczynia czy świeczniki mienią się lustrzanym blaskiem albo pozostają matowe. W zależności od tego, co ci bardziej odpowiada, bez trudu dopasujesz je do każdego rodzaju wnętrz – od hi-tech po rustykalne.

Bomb(k)owe nadruki

Bombki nie muszą wisieć na choince. Można zawiesić je np. na belce tuż nad świątecznym stołem albo na rozstawionej w rogu drabinie i wokół niej zgromadzić prezenty. Designersko i efektownie! Zwłaszcza, że współczesne bombki wyzwalają wśród projektantów olbrzymie pokłady kreatywności. Coraz rzadziej są pokrywane brokatowymi szlaczkami lub imitują pierniczki, szyszki czy orzechy. Współcześnie przybierają kosmiczne formy, a zamiast aniołów zdobią je wizerunki domowych czworonogów, pingwinów czy wilków w zimowej scenerii. Ręczne malunki ustępują miejsca fotograficznym printom.

d1xi6n3

Podziel się opinią

Share
d1xi6n3
d1xi6n3