Jak przetrwać połóg?
Pierwsze tygodnie po porodzie to okres, kiedy masz prawo do wątpliwości i zmęczenia.
Podczas porodu kobieta musi wykonać bardzo ciężką pracę. Wysiłek związany z urodzeniem dziecka porównuje się do biegu maratończyka.
25.02.2009 | aktual.: 30.05.2010 20:08
Pierwsze 6 tygodni po narodzinach dziecka to czas radości, bo w końcu jest na świecie upragnione maleństwo. Ale to tylko jedna strona medalu. Pojawia się też zmęczenie i lęk o to, czy ze wszystkim sobie poradzisz. Połóg to ważny i trudy czas w życiu młodej mamy.
Czekałaś na swoje maleństwo, wydaje ci się, że powinnaś się cieszyć. Zastanawiasz się tylko, dlaczego jest ci tak ciężko. Nie wymagaj od siebie, że będziesz jak niezniszczalny robot. Pierwsze tygodnie po porodzie to okres, kiedy masz prawo do wątpliwości i zmęczenia. Podczas porodu kobieta musi wykonać bardzo ciężką pracę. Wysiłek związany z urodzeniem dziecka porównuje się do biegu maratończyka. Z tą różnicą, że maratończyk ćwiczy codziennie, a przyszła mama musi wykonać tę pracę bez przygotowania.
Poza tym wciąż odczuwa bóle, a z organizmem dzieją się rzeczy, których wcześniej nie doświadczała. Potrzebuje czasu na odzyskanie sił. Najbliżsi powinni w tych pierwszych tygodniach mieć dla świeżo upieczonej mamy wiele zrozumienia. Przeczytaj, jak sobie poradzić z typowymi objawami po porodzie. Większość z nich, choć uciążliwa, nie powinna budzić większych obaw o zdrowie.
- Ból i obrzęk piersi może pojawić się w 3. i 4. dobie po rozwiązaniu. Dolegliwości powinno zmniejszyć częste karmienie dziecka. Jeśli to nie wystarcza, odciągnij pokarm specjalną ściągaczką, albo ręką. Ulgę przyniosą chłodne okłady. Jeśli ból nie ustępuje, pojawiła się gorączka, koniecznie skontaktuj się z lekarzem, bowiem mogą to być objawy zapalenia. To nie jedyna dolegliwość karmiących mam. Czasami może też wystąpić bolesne pękanie sutek. Zwróć uwagę, czy prawidłowo przystawiasz dziecko do piersi. Spróbuj wygoić ranki. Wtedy karm malucha jedną piersią, z drugiej odciągaj mleko, a sutek smaruj maścią z witaminami A i D lub lanoliną.
- Upławy to nic innego jak wydalone przez organizm resztki błon płodowych. Przez kilka pierwszych dni po porodzie krwawienie może być dość intensywne. Niewielkie upławy mogą utrzymywać się około trzech tygodni. W ten sposób oczyszcza się macica. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli krwawienie ustanie po kilku dniach, nagle się zwiększy, pomimo higieny pojawi się nieprzyjemny zapach, będziesz się czuła jak podczas grypy, albo zaczną się bóle podbrzusza.
- Higiena ważna jest szczególnie w pierwszych tygodniach po porodzie. Dlatego warto podmywać się po każdej wizycie w toalecie. Lepiej też w tym czasie używać jednorazowych, miękkich ręczników, na których jest mniej bakterii niż frotowych. Noś wyłącznie bawełniane podpaski i często je zmieniaj. - Bóle w dole brzucha są spowodowane skurczami macicy. Po porodzie rozciągnięta macica zaczyna wracać do swoich pierwotnych rozmiarów. Jeśli ból jest trudny do zniesienia, pomóc może głębokie oddychanie, albo tabletka przeciwbólowa. Jeśli karmisz dziecko, zapytaj lekarza, który lek nie zaszkodzi maluchowi.
- Przekrwienie oczu może wystąpić tuż po porodzie. Spowodowa¬ne jest to parciem w trakcie poro¬du. Zazwyczaj znika ono po kilku dniach. Jeśli wybroczyny utrzymują się, albo powiększają, warto skontaktować się z lekarzem. - Problemy wypróżnianiem się możesz mieć dwie doby po porodzie. Unikaj pożywienia, które może powodować zaparcia (czekolada, banany, biały chleb). Trudności może sprawiać też oddawanie moczu. Staraj się jednak jak najczęściej to robić. Nie zapominaj o piciu dużej ilości płynów.
- Podczas gojenia się krocza po nacięciu, mogą pojawiać się problemy z siedzeniem. W sklepach są dostępne specjalne kółka wypełnione granulatem. Ulgą na bolesne szwy może być chłodny okład, albo napar z oczaru wirginijskiego, kwiatu lawendy, czy kory dębu, a także delikatne wmasowanie maści z arniki lub nagietka. Można też robić ziołowe nasiadówki. Po około czterech dniach objawy powinny ustąpić. Warto wybrać się do lekarza, jeśli ból zamiast zmniejszać się narasta.
- Nadmierne pocenie się ciała w pierwszych dniach po porodzie to objaw zmian hormonalnych i wydalania przez organizm płynów nagromadzonych w czasie ciąży. - Bóle kręgosłupa możesz odczuwać jeszcze kilka tygodni po porodzie. Dbaj o niego w każdej sytuacji. Podczas karmienia dziecka podłóż sobie poduszki pod plecy, żeby było ci wygodnie. Nie możesz sobie pozwolić na forsowne ćwiczenia, ani na podnoszenie ciężarów. Połóż dziecko na swój brzuch i z takim obciążeniem pooddychaj z przepony. To dobre ćwiczenie na kręgosłup.
- Rozdrażnienie i przygnębienie młodej mamy może powodować płacz dziecka, brak snu i dolegliwości fizyczne. Nie zawsze jest to depresja poporodowa. Najlepszym lekiem na te objawy, będzie pomoc i wsparcie najbliższych. Najlepiej, jeśli tata od pierwszych chwil życia dziecka będzie się nim zajmował, pomoże w kąpieli, czy wstanie w nocy, kiedy maluch się rozpłacze.