Jak przygotować wegetariańskie spaghetti carbonara?
Postanowiłaś porzucić mięso i kończą ci się ciekawe pomysły na obiad? Zaprosiłaś do domu znajomych, wśród których są także wegetarianie? Przygotuj pyszny makaron z dodatkiem kremowego, serowo-czosnkowego sosu! Poniżej znajdziesz przepis na wegetariańskie spaghetti carbonara.
24.04.2014 | aktual.: 04.08.2014 15:37
Przygotowanie spaghetti carbonara
Spaghetti carbonara to jeden z naszych ulubionych pomysłów na makaron. Aby przygotować to danie bez mięsa, będziesz potrzebować:
- 450 g makaronu,
- 2 jaj,
- 1 filiżanki startego parmezanu + odrobiny do posypania,
- 2 łyżek oliwy z oliwek extra virgin + odrobiny do polania,
- 4 ząbków drobno posiekanego czosnku,
- szczypty świeżo zmielonego pieprzu,
- 1/2 pęczka drobno posiekanej pietruszki.
Napełnij duży garnek wodą i doprowadź ją do wrzenia. Następnie obficie posól, dodaj makaron i gotuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Odcedź makaron, zachowując 1/2 filiżanki wody. Przenieś makaron do dużej miski.
W międzyczasie ubij jaja z parmezanem i odstaw na bok. W rondelku podgrzej oliwę, dodaj czosnek i gotuj, dopóki nie poczujesz charakterystycznego zapachu (ok. 1 minuty). Dodaj oliwę i czosnek do makaronu, a następnie wlej mieszankę jajeczno-serową. Mieszaj szybko, dopóki jaja nie zgęstnieją. Jeżeli konieczne, rozrzedź sos przygotowaną wcześniej wodą – dodawaj po 1 łyżce. Dopraw solą i pieprzem. Na koniec udekoruj pietruszką, oliwą i odrobiną parmezanu.
Historia spaghetti carbonara
Chociaż usłyszeć można przeróżne historie na temat powstania tej popularnej potrawy, najprawdopodobniej stworzono ją w Rzymie tuż po zakończeniu II wojny światowej. Po zetknięciu z kuchnią amerykańską, Włosi postanowili dodać do makaronu dwa nowe składniki – bekon i jajka w proszku. Z czasem bekon zastąpiono boczkiem lub mięsem z podgardla.
Skąd wzięła się nazwa „carbonara”? Zaczerpnięto ją ze słowa „carbone”, czyli węgiel, do którego podobny jest świeżo zmielony, czarny pieprz znajdujący się na makaronie.
Istnieje wiele wariacji na temat spaghetti carbonara – zamiast czosnku pojawia się w nim cebula, a zamiast sera owczego – parmezan (jak w powyższym przepisie). Oprócz soli i pieprzu do przyprawienia makaronu często wykorzystuje się także gałkę muszkatołową.