FitnessJak reaguje organizm po odstawieniu pigułek?

Jak reaguje organizm po odstawieniu pigułek?

Antykoncepcję hormonalną stosuje co piąta Polka. Niektóre łykają tabletki przez wiele lat. Choć nie ma ograniczeń co do czasu przyjmowania pigułek, to może się okazać, że jednak chcesz zrezygnować z tej metody zapobiegania ciąży. Co wtedy? Jak zrobić to rozsądnie, by nie spustoszyć własnego organizmu i bezpiecznie przywrócić płodność?

Jak reaguje organizm po odstawieniu pigułek?
Źródło zdjęć: © 123RF

Antykoncepcję hormonalną stosuje co piąta Polka. Niektóre łykają tabletki przez wiele lat. Choć nie ma ograniczeń co do czasu przyjmowania pigułek, to może się okazać, że jednak chcesz zrezygnować z tej metody zapobiegania ciąży. Co wtedy? Jak zrobić to rozsądnie, by nie spustoszyć własnego organizmu i bezpiecznie przywrócić płodność?

Kobiety odstawiają tabletki z różnych powodów. Najczęściej, gdy chcą zajść w ciążę. Poza tym niektóre z nas źle czują się w czasie stosowania antykoncepcji hormonalnej. „Nie biorę tabletek. Brałam i libido spadło mi poniżej zera, więc jaki jest tego sens?” – pisze jedna z internautek. A kolejna dorzuca: „Ja też kiedyś brałam pigułki, ale się bardzo do nich zraziłam. Czułam się po nich jeszcze gorzej, niż kiedy ich nie brałam. Lekarz zalecił mi je, żeby okres nie był bolesny… i nic z tego. Teraz się niczym nie faszeruję”.

Niektóre kobiety stosujące tabletki skarżą się też na spadek nastroju, suchość pochwy, przybieranie na wadze, problemy skórne, plamienia międzymiesiączkowe, obrzęk piersi, drażliwość, częste bóle głowy itp. Jeśli ty również chcesz odstawić tabletki antykoncepcyjne, sprawdź, jak zrobić to bez szwanku dla organizmu.

Czego się spodziewać?

– Przede wszystkim warto podkreślić, że odstawienie pigułek antykoncepcyjnych należy skonsultować z lekarzem. Ginekolog doradzi, kiedy najlepiej zakończyć ich przyjmowanie, by nie rozregulować gospodarki hormonalnej organizmu – zaznacza dr n. med. Ewa Kurowska, ginekolog ze szpitala Medicover.

Nie da się ukryć, że dla organizmu przyzwyczajonego do codziennej dawki hormonów ich nagły brak może być sporym szokiem. Pigułki najlepiej odstawić więc po wybraniu wszystkich tabletek z blistra (należy wybrać opakowanie i nie sięgać po kolejne). – Najbardziej zauważalnym efektem zakończenia przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych jest pojawienie się miesiączki, zwykle już po kilku dniach. Po niej rozpoczyna się normalny, fizjologiczny cykl – mówi dr Ewa Kurowska.

Odstawieniu pigułek mogą (choć nie muszą) towarzyszyć nieprzyjemne skutki uboczne. Obserwuje się wtedy m.in. pogorszenie stanu skóry, zmniejszenie objętości biustu, wahania nastroju, szybkie przetłuszczanie się skóry głowy. Z drugiej strony możesz zaobserwować u siebie większą ochotę na seks.

– Obfitość miesiączki po zakończeniu antykoncepcji hormonalnej powinna być podobna do tej sprzed jej rozpoczęcia. Dodatkowo, jeśli wcześniej kobieta zmagała się na przykład z bolesnymi menstruacjami, problem ten może powrócić – zaznacza ginekolog ze szpitala Medicover.

Kiedy planować ciążę?

Wiele kobiet obawia się, że po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych mogą mieć problemy z zajściem ciążę, jednak nie powinno tak być. Współczesne pigułki zostały tak opracowane, by wpływać na organizm kobiety w jak najmniejszym stopniu przy zachowaniu skuteczności antykoncepcyjnej – dlatego, wbrew temu, co mówią niektórzy, nie ma konieczności robienia przerwy w przyjmowaniu tabletek, np. po paru latach. Warto jednak wykonywać regularne badania kontrolne (badanie piersi, cytologia, USG jajników, kontrola parametrów funkcji wątroby).

Dr Ewa Kurowska zwraca uwagę, że już w pierwszym miesiącu po odstawieniu pigułek można zajść w ciążę. Większość lekarzy radzi jednak, by ze staraniami o dziecko po odstawieniu tabletek poczekać minimum trzy miesiące – chodzi o to, by organizm sam się „wyregulował”. Czasem również dopiero po takim czasie cykle menstruacyjne się normują – wraca ich zwykła długość i obfitość. Warto mieć świadomość, że zachodząc w ciążę wkrótce po zrezygnowaniu z pigułek, wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży mnogiej.

Zmień styl życia

Po zrezygnowaniu z tabletek dobrze jest zadbać o zdrowie, zwłaszcza jeśli chcesz zostać mamą. Pozbądź się niezdrowych nawyków, stosuj dietę bogatą w witaminy, minerały i przeciwutleniacze, wylecz zęby, zadbaj o kondycję fizyczną. Porozmawiaj z lekarką o suplementacji kwasem foliowym. Poszukaj również innej metody zapobiegania ciąży (np. prezerwatywa).

Jeśli po odstawieniu pigułek pojawiają się niepokojące dolegliwości, trwające dłużej niż jeden cykl, np. bóle w podbrzuszu czy zmiana w śluzie, warto zgłosić się do lekarza.

„Przez pierwsze 4-5 dni od odstawienia bolał mnie trochę brzuch i byłam zmęczona. Później czułam się już tylko lepiej. Minęły mi zachwiania nastroju, dziwne depresje, libido wróciło. Żadnych problemów z cerą przez to nie miałam. Jedyna zmiana była taka, że dostałam okres tydzień wcześniej niż normalnie” – opowiada jedna z uczestniczek internetowej dyskusji.

Ewa Podsiadły-Natorska (epn/mtr), kobieta.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (64)