FitnessJak schudnąć i nie wrócić do poprzedniej wagi?

Jak schudnąć i nie wrócić do poprzedniej wagi?

Jak schudnąć i nie wrócić do poprzedniej wagi?

Moment, w którym przechodzimy na dietę i zaczynamy tracić pierwsze kilogramy, jest zwykle ekscytujący. Co chwilę ważymy się i sprawdzamy, jakie efekty przynosi dieta, uważamy na to, co jemy. Kiedy w końcu osiągamy naszą wymarzoną wagę, ogarnia nas euforiaďż˝Ś A potem powoli wracamy do naszych poprzednich zwyczajów żywieniowych, a zrzucone z trudem kilogramy wracają.

Moment, w którym przechodzimy na dietę i zaczynamy tracić pierwsze kilogramy, jest zwykle ekscytujący. Co chwilę ważymy się i sprawdzamy, jakie efekty przynosi dieta, uważamy na to, co jemy. Kiedy w końcu osiągamy naszą wymarzoną wagę, ogarnia nas euforia… A potem powoli wracamy do naszych poprzednich zwyczajów żywieniowych, a zrzucone z trudem kilogramy wracają.

Dietetycy zgodnie twierdzą, że o wiele łatwiej jest schudnąć niż utrzymać później niską wagę. Większość kobiet przechodzi na surowe diety, na chwilę traci kilogramy i po niedługim czasie wraca do poprzedniej wagi, po czym znowu zaczyna odchudzanie. Takie działanie nie jest korzystne ani dla zdrowia, ani dla naszego samopoczucia.

Jak utrzymać smukłą sylwetkę przez całe życie?

Tekst: na podst. Thesun.com/Anna Loska

(msy/sr)

1 / 8

Wybieraj posiłki, dzięki którym nie przytyjesz

Obraz
© Thinkstockphotos

Dietetyczka Amanda Ursell podpowiada, jakie posiłki wybierać, aby zachować szczupłą figurę:

Płatki owsiane

Ze względu na swą włóknistą strukturę doskonale absorbują płyny (np. wodę lub mleko). Po ugotowaniu owsianka przypomina gęsty kleik, dzięki czemu jest dwa razy bardziej sycąca niż musli zalane zimnym mlekiem.

Tuńczyk, kurczak, czerwone mięso, twaróg

Wszystkie te produkty, a także soja, wszelkiego rodzaju ryby i owoce morza, są bogate w białko. Ich spożywanie jest wskazane, jeżeli chcemy dostarczyć organizmowi energię i nasycić się, nie przyjmując przy tym dużej ilości tłuszczu.

2 / 8

Białko

Obraz
© Thinkstockphotos

Naukowcy odkryli, że posiłki bogate w białko są bardziej sycące niż dania o dużej zawartości węglowodanów czy tłuszczów. Dzieje się tak, ponieważ białko stymuluje pracę hormonów, które przekazują mózgowi informację, że organizm jest już syty.

Nie oznacza to jednak, że najzdrowszym sposobem odżywiania się jest dieta Dukana, która opiera się w zasadzie na samym białku. Warto jednak upewnić się, że na naszym talerzu zawsze znajduje się jakiś wysokobiałkowy produkt.

3 / 8

Posiłki

Obraz
© Thinkstockphotos

Jajka

Dobrym pomysłem na śniadanie są jajka w każdej formie: gotowane, sadzone, jajecznica. Jajka mają tę właściwość, że po ich spożyciu czujemy się dłużej najedzeni, więc nie mamy ochoty na podjadanie przed obiadem.

Cappuccino lub cafe latte

Jeżeli w porannych godzinach zaczynasz odczuwać głód, wypij filiżankę cappuccino lub innego napoju z mlekiem. Mleko neutralizuje kwas w żołądku, dzięki czemu osłabia uczucie głodu.

Przed obiadem: jabłko

Spożycie jabłka około pół godziny przed obiadem spowoduje, że kiedy siądziemy do posiłku, nie będziemy tak silnie odczuwać głodu i zjemy mniej. Naturalne substancje zawarte w owocach stymulują hormon GLP-1, który wysyła do mózgu informację, że organizm jest syty.

4 / 8

Nie zmieniaj wielkości posiłku, tylko jego zawartość

Obraz
© Thinkstockphotos

Według Barbary Rolls, profesora dietetyki na Stanowym Uniwersytecie w Pensylwanii, nasz organizm najbardziej przyzwyczaja się do ilości spożywanego jedzenia. Jeżeli zamienimy produkty o dużej zawartości kalorii, ale małe objętościowo (np. ciastka, frytki i inne smażone przekąski, batony itp.) posiłkami niskokalorycznymi, lecz o dużej objętości (np. owoce, gotowane warzywa, pieczywo pełnoziarniste), będziemy czuć się bardziej najedzone niż po tych pierwszych, pomimo iż przyjmiemy o wiele mniej kalorii.

Na przykład, mała porcja dorsza smażonego w panierce z frytkami, ważąca 490g, zawiera 1200 kalorii. Jeżeli zaś zjemy dorsza gotowanego lub pieczonego z gotowanymi ziemniakami, brokułami i surówką (porcja ta ważyć będzie ok. 700g), dostarczymy swojemu organizmowi jedynie 500 kalorii. Przy czym będziemy mieć większe poczucie sytości niż w przypadku pierwszego, bardziej kalorycznego posiłku.

5 / 8

Ruszaj się!

Obraz
© Thinkstockphotos

Kiedy już osiągamy wymarzoną wagę dzięki dietom i ćwiczeniom, nasza motywacja z reguły zaczyna spadać.

Nicki Waterman, instruktorka fitness, twierdzi, że jest to jeden z największych problemów kobiet borykających się z efektem jo-jo. „Ludzie, którzy są bardzo zapracowani i mają napięty harmonogram dnia, najszybciej zaniedbują ćwiczenia fizyczne. Tymczasem ruch jest obok dobrej diety kluczowy dla zachowania szczupłej sylwetki”, twierdzi Nicki.

Aby utrzymać motywację do wykonywania ćwiczeń, Nicki proponuje wykorzystywać technikę wizualizacji. „Kiedy masz ochotę odpuścić sobie w danym dniu ćwiczenia, wyobraź sobie, jak dzięki nim będziesz wyglądać: jak płaski i piękny będzie twój brzuch, jak smukłe będziesz miała nogi. Przekonaj siebie, że jedynym sposobem na osiągnięcie wymarzonego wyglądu jest wykonanie ćwiczenia, na które akurat nie masz ochoty”.

6 / 8

Nagrody

Obraz
© Thinkstockphotos

Po wykonaniu dziennego programu sportowego należy wyznaczyć sobie jakąś nagrodę. Mózg lubi być nagradzany, więc jeżeli po wykonaniu ćwiczeń zrobisz coś przyjemnego, zaczniesz odbierać aktywność fizyczną jako bodziec pozytywny. Zrezygnuj jednak z nagradzania siebie jedzeniem (w szczególności słodyczami!) albo wybierz smaczny, ale niskokaloryczny posiłek. W przeciwnym razie twoje ćwiczenia pójdą na marne. Zamiast tego wybierz się lepiej na masaż, do kosmetyczki, na zakupy albo obejrzyj film.

7 / 8

Nie ćwicz sama

Obraz
© Thinkstockphotos

Dobrym sposobem na utrzymanie motywacji jest też uprawianie sportu z drugą osobą. Namów kogoś z rodziny lub znajomego na wspólny jogging, fitness albo długi spacer, który będzie odbywać się regularnie, np. dwa razy w tygodniu. Jeżeli ogarnie cię lenistwo, prawdopodobnie twój „sportowy partner” będzie próbował cię namówić na wspólne ćwiczenia. Postaraj się jednak, aby wybrać kogoś, kto lubi ruch i będzie zmotywowany do ćwiczeń przynajmniej w takim stopniu jak ty. „Partner sportowy” ze słomianym zapałem może mieć na ciebie negatywny wpływ!

Przekonaj rodzinę i przyjaciół, że aktywność fizyczna jest ważną częścią twojego dnia. Jeżeli będziesz się ruszać regularnie i robić to z entuzjazmem, być może twoje dzieci i mąż do ciebie dołączą. Czas przeznaczony dla rodziny możecie spędzić aktywnie, np. na rowerach lub pieszych wycieczkach po najpiękniejszych zakątkach twojego regionu.

8 / 8

Zapisuj postępy

Obraz
© Thinkstockphotos

Ciesz się ze swoich małych sukcesów i notuj wszystkie postępy. Jeżeli biegasz, zapisuj, jakie pokonujesz dystanse i w jakim czasie. Jeżeli ćwiczysz fitness, postaraj się zapamiętać, jak wychodziły ci poszczególne ćwiczenia na początku i jak robisz to teraz. Jeśli chodzisz na siłownię, notuj liczbę podniesień i wagę ciężarków, z którymi ćwiczysz. Na pewno zauważysz, że wszystko to robisz coraz lepiej. Wyznacz sobie dalekosiężne i ambitne cele, np. udział w maratonie za jakiś czas (wyznacz sobie termin np. za rok) i rób wszystko, aby je zrealizować.

I najważniejsze: spraw, aby ruch stał się twoim sposobem na życie!

Tekst: na podst. Thesun.com/Anna Loska

(msy/sr)

dietazdrowieefekt jo-jo

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (11)