FitnessJak skutecznie schudnąć? Poradnik

Jak skutecznie schudnąć? Poradnik

Jak skutecznie schudnąć? Poradnik
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
10.12.2018 18:38

Często mimo wycieńczających treningów i ostrych diet pożądane efekty odchudzania są krótkotrwałe. Zaraz po schudnięciu kilogramy powracają jak bumerang i ciężka pracy idzie na marne. Dlatego warto wiedzieć, co robić poza ćwiczeniami i dietą, żeby skutecznie schudnąć.

Skuteczne odchudzanie – badania i obserwacja ciała

Jedną z najważniejszych spraw w procesie skutecznego odchudzania jest poznanie swojego ciała, jego potrzeb i możliwości. Choć warto jednocześnie ćwiczyć i stosować dietę to może okazać się, że będzie należało położyć szczególny nacisk na jeden z tych aspektów ze względu na specyfikę organizmu. Pomocne okaże się badanie składu ciała.

Jeśli zaś chodzi o dobór diety, to warto zrobić podstawowe badania, które wykażą ewentualne niedobory witamin i minerałów. Należy bowiem pamiętać, że diety na redukcję masy ciała często sprawiają, że dostarczamy do organizmu zdecydowanie mniej substancji odżywczych.

Chcąc skutecznie schudnąć, powinno się również zwrócić uwagę na to, co się jadło dotychczas. Pierwszym, a przy tym milowym krokiem może być bowiem ograniczenie spożywanych słodyczy, napojów słodzonych czy żywności wysoko przetworzonej.

Jak się skutecznie odchudzić — plan

Skuteczne odchudzanie to nie tylko tydzień głodówki i miesiąc treningu. Aby schudnąć raz na zawsze, warto sporządzić długotrwały plan. Na początku będzie on zawierał ustalenie konkretnego, realnego celu. Potem ważne będzie przygotowanie, czyli wspomniane już zbadanie swojego ciała. Kolejny krok to stopniowe ograniczenie wielkości porcji i redukowanie przekąsek podjadanych między posiłkami. Nie warto zaczynać z wysokiego ‘C’, ponieważ radykalne przejście na ścisłą dietę tylko wycieńczy organizm.

Kolejny etap skutecznego odchudzania to wprowadzenie racjonalnej diety oraz zestawu ćwiczeń na konkretne partie ciała. Należy wyznaczyć ilość spożywanych dziennie kalorii, a także rodzaje wykonywanych ćwiczeń każdego dnia. Pomoże w tym wydrukowany i powieszony w widocznym miejscu harmonogram.

W międzyczasie można sobie stawiać dodatkowe zadania. Dobrym nowym nawykiem może być wysiadanie przystanek wcześniej w drodze z pracy i pokonywanie odcinka do domu pieszo. W pracy lub centrum handlowym zaś lepiej wybrać schody niż windę, a do supermarketu podjechać rowerem, a nie samochodem.

W dobrym rozplanowaniu odchudzania musi być też miejsce na czas ‘ po’. Zaraz po uzyskaniu wymarzonej sylwetki i wagi nie wolno pozwolić sobie na powrót do dawnych przyzwyczajeń. To znowu rozleniwi organizm i doprowadzi do efektu jo-jo.

Wsparcie i motywacja w skutecznym odchudzaniu

Jak skutecznie schudnąć, gdy nie ma motywacji? Otóż warto sobie taką załatwić. Niech to będzie na przykład prześliczna, droga i nieco zbyt wąska sukienka, którą chcesz założyć na jakąś okazję za kilka miesięcy. Podoba ci się figura jednej z blogerek fitness? Wydrukuj jej zdjęcie i powieś przy harmonogramie odchudzania, to powinno zmotywować.

Nie bez znaczenia będzie także wparcie najbliższych, którzy zagrzeją do walki, a w chwilach zwątpienia wyrwą batonika z rąk i zaprowadzą na siłownię.