Jak sprzątać mieszkanie — krok po kroku
Gruntowne sprzątanie mieszkania wymaga dobrej organizacji i uprzedniego zrobienia harmonogramu, w którym należy wypisać wszystkie ważne obowiązki domowe. Na takiej liście zadań powinny znaleźć się wszystkie istotne czynności. Osobom, które nie mają czasu na generalne sprzątanie mieszkania, mogą je podzielić na kilka dni.
1. Mycie okien
Generalne sprzątanie domu zazwyczaj kojarzy się nam z myciem okien, które wykonujemy dwa-trzy razy do roku. Wiele gospodyń domowych niezbyt chętnie podchodzi do tego zadania, ponieważ jest ono czasochłonne, a przy tym bardzo męczące. Tymczasem kluczem do sukcesu jest odpowiednia organizacja. Na pierwszy rzut powinny pójść firany i zasłony, które należy zdjąć, włożyć do pralki i ustawić odpowiedni program. Wówczas, gdy firanki i zasłony piorą się w pralce, można przejść do mycia okien. Na początku należy przygotować wszystkie środki czystości: płyn do mycia okien, płyn do mycia framug okiennych, ściereczki do kurzu i ręczniki papierowe. Następnie można przejść do mycia okien: najpierw należy usunąć warstwę kurzu za pomocą suchej lub lekko zwilżonej ściereczki, a następnie umyć framugę, a dopiero potem można przejść do mycia przestrzeni szklanej. Na sam koniec można użyć roztworu z octu, który charakteryzuje się właściwościami nabłyszczającym.
Najlepszymi narzędziami do czyszczenia szyb są myjki okienne, które szybko i sprawnie poradzą sobie z zabrudzeniami. Znajdziesz je w niskich cenach na WP radarOkazji.
2. Pranie dywanów
Kolejnym bardzo ważnym aspektem sprzątania w domu *jest pranie dywanów, które, podobnie jak mycie okien również jest kojarzone z wyczerpującym fizycznie zadaniem. Przed praniem dywanów zaleca się ich dokładne oczyszczenie — za pomocą odkurzacza lub trzepaczki. Następnie można przystąpić do ich prania. W tym celu należy wyposażyć się w specjalną szczotkę i *szampon do prania dywanów (opcjonalnie można użyć ciepłej wody z dodatkiem kwasu cytrynowego lub soku z cytryny).
3. Uporządkowanie garderoby
Ważnym krokiem w gruntownym sprzątaniu jest uporządkowanie swojej garderoby. W tym celu zaleca się wyjąć wszystkie rzeczy z szafy, a następnie przejrzeć, które z nich są nam już niepotrzebne. W tym miejscu dobrze sprawdza się zasada, która mówi o tym, że jeśli czegoś nie założyliśmy przez ostatnie pół roku, to nie będziemy już tego nosić nigdy. Oczywiście, nie zawsze się ona sprawdza w 100%, jednakże warto ją mieć z tyłu głowy. Dobrym rozwiązaniem jest podzielenie ubrań na trzy kategorie: do wyrzucenia, do oddania i takich, w które używamy.
4. Pastowanie podłóg
Pastowanie podłóg również jest bardzo istotnym elementem generalnych porządków. Dzięki temu stosunkowo prostemu zabiegowi można przywrócić dawną świetność powierzchni i sprawić, że będzie ona efektownie błyszczała. Eksperci zalecają pastować podłogę przynajmniej raz na miesiąc. W tym celu należy wyposażyć się w specjalną pastę, która wzmacnia powłokę lakieru, a także nabłyszcza i pogłębia kolor podłogi. W przypadku podłóg drewnianych dobrze sprawdzi się olejowanie.