Jak uratować połamane i zniszczone włosy? Domowe sposoby
Włosy zniszczone charakteryzują się wysoką porowatością – mają łuskę odstającą od kory, przez co bardzo szybko reagują na zmiany temperatury i wilgotności powietrza. Aby ograniczyć ich łamliwość i poprawić wygląd rozdwojonych końcówek, trzeba rozpocząć intensywne odżywianie odpowiednio dobranymi maskami, odżywkami i olejami.
16.06.2018 | aktual.: 07.07.2018 21:16
Zniszczone włosy – kiedy zacząć działać?
Suche, połamane włosy z rozdwajającymi się końcówkami wyglądają na szorstkie i pozbawione blasku. Mają tendencję do plątania i puszenia się pod wpływem wilgotnego powietrza. Bardzo zniszczone włosy rwą się podczas każdego szczotkowania i wypadają w ponadprzeciętnych ilościach. Im wcześniej zostanie podjęta odpowiednia pielęgnacja, tym większe szanse na to, że uda się przywrócić fryzurze zdrowy wygląd bez drastycznych cięć. Eliminowanie szkodliwych czynników trzeba więc rozpocząć już w momencie zauważenia pierwszych problemów.
Co na zniszczone włosy? Zmiana nawyków
Trudno się obyć bez obciążających zabiegów fryzjerskich, ale zniszczone włosy to sygnał, by stylizację ograniczyć do minimum. Najbardziej destrukcyjnie działają rozjaśnianie, trwała, farbowanie włosów, a także codzienne używanie suszarki, prostownicy czy lokówki.
Łuski włosowe otwarte po kontakcie z gorącym powietrzem sprawiają, że wzrasta podatność kosmyków na uszkodzenia mechaniczne. Te z kolei powstają w wyniku energicznego wycierania głowy ręcznikiem, stosowania grzebieni i szczotek z metalowym włosiem, układania mokrych włosów na poduszce. Zniszczonym włosom mogą pomóc: wymiana szorstkich tekstyliów łazienkowych na mikrofibrę, spanie na poduszce z atłasu, używanie szczotki tangle teezer o elastycznych ząbkach, które nie naruszają struktury włosa.
Nie musisz wydawać kroci, aby ochronić swoje włosy. Na WP radarOkazji znajdziesz szczotki i grzebienie oraz dobre kosmetyki do pielęgnacji w niskich cenach.
Zobacz także
Domowe sposoby na zniszczone włosy
Pierwszym krokiem do regeneracji zniszczonych włosów jest podcięcie końcówek. W warunkach domowych można to zrobić tylko ostrymi nożyczkami fryzjerskimi. Zwykłe miażdżą włosy i przyczyniają się do ich rozdwajania. Warto zaopatrzyć się też w odżywki i maski intensywnie nawilżające. Odżywki trzeba stosować po każdym myciu włosów, natomiast maski – w przypadku bardzo zniszczonych włosów – nawet 2–3 razy w tygodniu. Kosmetyki takie powinny mieć w składzie dużo protein (np. keratyny, jedwabiu, soi, owsa, pszenicy).
Inny sposób na zniszczone włosy to częste (nawet codzienne) nakładanie olejów (np. lnianego, migdałowego, jojoba, z pestek winogron). Po myciu wystarczy kropla, zaś 2 godziny przed myciem osłabionym kosmykom dobrze zrobi porządne naolejowanie (1 łyżka stołowa na długie włosy). Olejować można na sucho i na mokro, można też zmieszać olej z odżywką lub zrobić z niego mgiełkę. Na początek warto wypróbować olejowanie w misce. Do ciepłej wody trzeba wlać łyżkę lub 2 łyżki oleju, dokładnie rozmieszać, a następnie zanurzyć włosy, osączyć je i owinąć ręcznikiem na około godzinę.
Do mycia włosów najlepiej używać szamponu bez silikonów (takie bardzo dobrze radzą sobie z usuwaniem zanieczyszczeń). Osoby, które mają bardzo zniszczone włosy nie powinny jednak silikonów unikać w odżywkach i serach, ponieważ pełni on funkcje ochronne. Szkodliwy jest za to alkohol, który nie powinien znaleźć się w składzie kosmetyków do zniszczonych włosów.