UrodaTrwała ondulacja włosów - cena, rodzaje, wady i zalety trwałej ondulacji

Trwała ondulacja włosów - cena, rodzaje, wady i zalety trwałej ondulacji

Trwała ondulacja włosów - cena, rodzaje, wady i zalety trwałej ondulacji
Źródło zdjęć: © iStock.com

29.06.2018 10:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Trwała ondulacja włosów to zabieg, który gwarantuje długotrwały efekt kręconych włosów. Dzięki zastosowaniu różnego rodzaju środków chemicznych oraz ziołowych można cieszyć się trwałymi lokami przez długi czas. Jednak tego rodzaju zabiegi fryzjerskie mają równie dużo plusów, jak i minusów. Przed przystąpieniem do zabiegu warto zapoznać się z różnymi rodzajami trwałej ondulacji.

Trwała ondulacja włosów - na czym polega?

Trwała ondulacja włosów (franc. ondulation – falowanie) to zabieg fryzjerski, który polega na zmianie struktury włosa za pomocą specjalnych środków chemicznych oraz wałków.

Aby móc długo cieszyć się kręconymi włosami, przy zabiegu wykorzystuje się między innymi płyny alkaliczne odpowiadające za strukturę włosów, kwas tioglikolowy lub jego łagodniejszą wersję cysteinę oraz nadtlenek wodoru, który zapewnia utrzymanie skrętu włosów.

Trwała ondulacja - przebieg i przeciwwskazania

Trwałą ondulację wykonuje się na mokrych włosach, które nawija się na wałki, nawilża płynem ondulacyjnym, następnie spłukuje i utrwala specjalnym płynem, którego zadaniem jest również odżywienie oraz regeneracja włosów. Warto pamiętać, aby zabiegu trwałej ondulacji nie stosować na świeżo farbowanych włosach, cienkich, łamliwych i skłonnych do wypadania, a także na włosach zniszczonych innymi inwazyjnymi zabiegami fryzjerskimi.

Rodzaje trwałej ondulacji włosów

W salonach fryzjerskich skorzystać można z różnych rodzajów trwałej ondulacji włosów, ponieważ zabieg ten dostosowuje się do rodzaju włosów. Trwałą ondulację, dzieli się na cztery rodzaje:

  • trwała ondulacja ziołowa - jest najdelikatniejsza, ponieważ wyciągi z ziół dodatkowo wzmacniają włosy i chronią je przed zniszczeniem środkami chemicznymi. Tego rodzaju ondulacja polecana jest do cienkich i delikatnych włosów. Efekt trwałych loków wykonanych tą metodą ziołową utrzymuje się 2-3 miesiące.
  • trwała ondulacja kwaśna - jest delikatniejszą formą klasycznej trwałej, ponieważ dzięki niewielkiej ilości środków chemicznych kosmyki nie są narażone na zniszczenie. Przy zabiegu używa się kwasów monotioglikolowych. Dzięki tej metodzie ondulacji loki wyglądają naturalnie i delikatnie, dlatego polecana jest osobom z cienkimi włosami. Efekt trwałej ondulacji włosów będzie widoczny ok. 3 miesiące.
  • trwała ondulacja zasadowa (alkaliczna) - jest najbardziej inwazyjna. Przy tym zabiegu wykorzystuje się silne preparaty bazujące na solach amonowych kwasu tioglikolowego, dlatego tę metodę powinny wybierać kobiety o grubych i mocnych włosach. Efekt trwałej ondulacji zasadowej będzie widoczny przez ok. 10 miesięcy, dlatego ważne jest regularne uzupełnianie odrostów.
  • trwała ondulacja dwufazowa - czyli uzupełnianie odrostów włosów po zabiegu trwałej ondulacji zasadowej. Skręt młodych kosmyków uzyskuje się poprzez silniejsze środki chemiczne, natomiast do starszych włosów używa się łagodniejszych preparatów. Dzięki temu zabiegowi można przedłużyć efekt trwałych loków o kolejne miesiące.

Cena zabiegu trwałej ondulacji to około 50-200 zł. Koszt zależy od długości włosów (tańsza będzie oczywiście trwała ondulacja na krótkich włosach), rodzaju zabiegu i stosowanych preparatów.

Zalety i wady trwałej ondulacji włosów

Zaletą trwałej ondulacji bez wątpienia są długotrwałe loki i uzyskanie wymarzonego kształtu włosa oraz skrętu. Co więcej, loki zawsze wyglądają dobrze na różnych uroczystościach okolicznościowych. Jednak zabieg ten ma również kilka wad. Pierwszą wadą trwałej ondulacji jest utrata blasku i witalności włosów. Dlatego tak ważna jest pielęgnacja włosów po zabiegu, w szczególności w przypadku trwałej ondulacji na długich włosach. Ponadto, przy użyciu silnych środków chemicznych wykorzystywanych przy trwałej ondulacji włosy mogą być przesuszone, cienkie i łamliwe.

Pielęgnacja włosów po trwałej ondulacji

Po trwałej ondulacji należy myć włosy delikatnymi szamponami, np. ziołowymi lub dziecięcymi. Bardzo ważne jest nawilżenie włosów, ponieważ po zabiegu mogą być przesuszone i łamliwe. W tym celu warto używać różnego rodzaju odżywek oraz masek nawilżających i odżywiających włosy. Włosy po zabiegu trwałej ondulacji należy spryskiwać sprayem do kręconych włosów. Nie wolno włosów czesać ani myć przez 3 dni od wykonania zabiegu, ponieważ można zepsuć ich strukturę i skręt.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także