UrodaJak walczyć z łupieżem? Przyczyny łupieżu i formy leczenia

Jak walczyć z łupieżem? Przyczyny łupieżu i formy leczenia

Jak walczyć z łupieżem? Przyczyny łupieżu i formy leczenia
Źródło zdjęć: © iStock.com | VeranikaSmirnaya
Anna Bator

21.06.2018 02:02, aktual.: 15.07.2018 17:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Łupież dotknąć może każdego, niezależnie od płci i wieku. Na szczęście dolegliwość można zwalczyć domowymi sposobami. Aby skutecznie leczyć łupież, warto określić jego przyczynę i rodzaj.

Co to jest łupież?

Łupież widzimy zwykle pomiędzy włosami na skórze głowy. Przypomina biały proszek, który może sypać się na ramiona. U większości osób powoduje spadek pewności siebie, ale także nieprzyjemne uczucie swędzenia lub pieczenia skóry głowy.
.
Łupież jest nie tylko problemem estetycznym, ale także dermatologicznym. W rzeczywistości jest złuszczonym naskórkiem głowy powstałym zazwyczaj na skutek zakażenia grzybiczego. Nieleczony, może zadomowić się także w okolicy wąsów i płatków nosa. Łupież można podzielić na dwa rodzaje:

  • Łupież tłusty - dotyka przeważnie osoby z przetłuszczającą się skórą głowy. Może powodować zaczerwienienia, swędzenie oraz powstawanie drobnych krostek. Następnie dochodzi do złuszczania naskórka, a nawet do pojawienia się stanu zapalnego skóry.
  • Łupież suchy - przypomina drobne, suche paproszki pomiędzy włosami, które mogą opadać na ramiona. Łupież suchy powoduje niewłaściwe bądź nadmierne stosowanie produktów kosmetycznych, takich jak żele, lakiery czy farby do włosów. Produkty te mogą prowadzić do zapalenia skóry, a w konsekwencji do złuszczenia naskórka. Ten rodzaj łupieżu dotyka zazwyczaj osoby ze skórą wrażliwą.

Przyczyny powstawania łupieżu

Przyczyn powstawania łupieżu jest wiele. Jedną z nich jest niedostateczna bądź niewłaściwa higiena. Przykładem może być zbyt rzadkie mycie skóry głowy, stosowanie niewłaściwych kosmetyków, zbyt mocne drapanie skóry głowy paznokciami (np. podczas mycia), a nawet kładzenie się spać z mokrą głową.

Inną przyczyną łupieżu są problemy skórne, w tym łojotokowe zapalenie skóry, egzema czy łuszczyca. Na pojawienie się łupieżu narażone są także osoby ze skłonnościami do alergii skórnych oraz z problemami endokrynologicznymi. W niektórych sytuacjach łupież może pojawić się na skutek stresu, który zaburza prawidłową pracę organizmu.

Jak zwalczyć łupież? Najlepszy szampon na łupież

W wielu przypadkach skuteczną pomocą w leczeniu łupieżu jest odpowiedni szampon przeciwłupieżowy. Jak powinien działać? Dobry szampon przeciwłupieżowy nie tylko pozwoli pozbyć się łupieżu, ale zlikwiduje też świąd skóry głowy i zapobiegnie nawracaniu dolegliwości. W składzie najlepszego szamponu na łupież znajdziemy m.in. pirytonian cynku, etokonazol i siarczan selenu.

Czasem jednak kuracja szamponem przeciwłupieżowym może być niewystarczająca, szczególnie w przypadku dużego namnożenia się grzybów na skórze głowy. Wówczas należy sięgnąć po pomoc specjalisty - trychologa bądź dermatologa. Lekarz może wdrożyć leczenie przy pomocy odpowiednich leków przeciwgrzybicznych.

Łupież u dziecka

Łupież u dzieci również jest powszechnym zjawiskiem. W tym przypadku może wynikać z nieprawidłowej higieny bądź problemów zdrowotnych. Często jest to też skutek niewłaściwej diety, wpływającej na kondycję organizmu, w tym skóry głowy.

Łupież u dziecka może być objawem niedoborów witamin z gruby A, B i E, jak również makro- i mikroelementów, w szczególności magnezu, fosforu, potasu i cynku. Aby ocenić stan zdrowia osoby dorosłej bądź dziecka należy wykonać szczegółowe badanie krwi.

Komentarze (12)