Blisko ludziJak wybrać ślubnego fotografa?

Jak wybrać ślubnego fotografa?

Jak wybrać ślubnego fotografa?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

09.09.2010 09:01, aktual.: 16.09.2010 10:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nieodłącznym elementem przygotowań do ślubu jest wybór fotografa. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto przyjrzeć się najważniejszym aspektom jego pracy, tak aby efekt końcowy nie rozminął się z naszymi oczekiwaniami. W końcu wybieramy człowieka, który ma uwiecznić jeden z najważniejszych momentów w naszym życiu. Ten wyjątkowy moment trwa tylko jeden dzień, wspomnienia zostaną na całe życie.

Nieodłącznym elementem przygotowań do ślubu jest wybór fotografa. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto przyjrzeć się najważniejszym aspektom jego pracy, tak aby efekt końcowy nie rozminął się z naszymi oczekiwaniami. W końcu wybieramy człowieka, który ma uwiecznić jeden z najważniejszych momentów w naszym życiu. Ten wyjątkowy moment trwa tylko jeden dzień, wspomnienia zostaną na całe życie.

Gdzie szukać fotografa?

Najszybszym sposobem jest skorzystanie z wyszukiwarki internetowej, która w ciągu kilku sekund znajdzie dla nas setki ofert. Czy jest to jednak metoda najlepsza? Wyszukiwarki działają jak archaiczna książka telefoniczna, dają nam dużą ilość rezultatów wyrwanych z kontekstu. Jeśli zależy nam na sprawdzeniu poleceń, referencji czy też wiarygodnych opinii klientów, warto poszukać fotografa na portalach społecznościowych, gdzie możemy znaleźć opinie ludzi z którymi ów człowiek pracował w przeszłości.

Warto również zapytać znajomych oraz rodziny, którzy korzystali już z takich usług i mogą służyć nam pomocną radą. Przy podejmowaniu decyzji pamiętajmy jednak o jednej, najważniejszej rzeczy - wybierajmy tylko profesjonalnych fotografów. Jeżeli chcemy zaoszczędzić pieniądze i zatrudnić kogoś, kto zajmuje się robieniem zdjęć hobbistycznie, to możemy się bardzo rozczarować efektami jego pracy i to podczas tak ważnego wydarzenia. Profesjonalni fotografowie mają często bardzo napięty grafik w sezonie ślubnym, dlatego poszukiwania należy zacząć co najmniej 6 miesięcy przed ślubem.

Warto przyjrzeć się bliżej

Zanim podejmiemy współpracę z jakimikolwiek fotografem, przyjrzyjmy się bliżej jego portfolio. Jeżeli posiada on swojego bloga, na pewno warto go odwiedzić. Fotografowie lubią się chwalić swoimi zdjęciami, co z kolei daje nam możliwość oceny ich pracy. Poszukajmy referencji, komentarzy klientów lub też wpisów, które funkcjonują jako polecenia. Zorientujmy się czy dany fotograf posiada profil swojej działalności na Facebooku lub innym portalu społecznościowym. Profil taki, jeśli go znajdziemy, może być kopalnią wiarygodnych opinii, poleceń oraz komentarzy na temat jego twórczości.

Kolorowy zawrót głowy

Przeglądając portfolio fotografów zaobserwujemy różne podejścia do obróbki zdjęć, różne techniki fotografowania, a także różny sprzęt fotograficzny używany podczas pracy. Wszystko to razem daje nam różnorodność, dynamikę oraz kolory, które sprawiają , że dane zdjęcia przypadną nam do gustu lub też nie.

Przy wyborze fotografa nie ograniczajmy się do zdjęć, które ów fotograf prezentuje na swojej stronie internetowej. Obejrzyjmy przykładowy pełny reportaż z danego ślubu, wykonanego ręką interesującego nas fotografa. Poprośmy zatem o galerię wybranej pary młodej, tak byśmy mogli zobaczyć całą opowieść dnia zaślubin, od przygotowań, przez ceremonię zaślubin, aż po uroczystość weselną i plener. Taki pełny reportaż pozwoli ocenić nam nie tylko pojedyncze ujęcia, ale i historię jako całość. Zwróćmy uwagę na spójność kolorów, konsekwencję opowiadania historii czy też różnorodność kadrów.

Świat widziany oczami fotografa

Fotografów ślubnych możemy podzielić na trzy grupy. Pierwszą z nich będą reportażyści. Taki fotograf będzie czuł się jak ryba w wodzie wszędzie tam "gdzie się dzieje". Czując się dobrze w centrum wydarzeń, dokumentuje przebieg najważniejszych chwil podczas trwania przygotowań, czy uroczystości w kościele. Reportażysta ma wyczucie chwili, fotografuje ciekawe momenty, widzi o wiele więcej niż przeciętny zjadacz chleba i widać to w jego portfolio, które będzie pełne ciekawych momentów, ilustrujących „akcję”. Jeśli cenimy ciekawe pomysły na sesję plenerową szukajmy fotografa w grupie wizjonerów. Konikiem tej drugiej grupy fotografów będą sesje plenerowe. Zaskoczą nas podczas sesji realizowanej po ślubie, swoimi pomysłami, nietuzinkową techniką światła błyskowego czy unikalnymi miejscami do ich realizacji. Sesji plenerowa to nie rzadko miniaturowa sesja mody, fotografowi może towarzyszyć asystent, wizażysta czy specjalista od scenografii i kostiumów. Przeglądając zdjęcia fotografów kreacyjnych, szukajmy w ich
pracach unikalnych pomysłów na sesje plenerowe.

Trzecią grupą będą fotograficy którzy bieli są zarówno w reportażu, jak i zdjęciach kreacyjnych. Jeśli zależy nam na sesji plenerowej i reportażu, zwracajmy uwagę na ten podział, przeglądajmy różne portfolio porównując fotografów pod kątem umiejętności reportażowych i plenerowych.

A gdzie zdjęcia Wujka? Tak ładnie tańczył . . .

Pamiętajmy, że jeżeli zależy nam na zdjęciach pokazujących historię tego wyjątkowego dnia, nie możemy oczekiwać od fotografa archiwizacji wszystkich weselnych gości. Zadaniem fotografa jest przygotowanie spójnego reportażu z dnia zaślubin, na tym też zadaniu wynajęty przez nas człowiek powinien się skoncentrować. Porozmawiajmy zatem o tej kwestii z fotografem, najlepiej podczas spotkania przed ślubem. Czy zależy nam na zdjęciach pokazujących historię dnia zaślubin, czy katalogu weselnych gości.

Wideo, zdjęcia czy jedno i drugie?

Filmowanie i fotografowanie bardzo często występują podczas ślubu w konflikcie ze sobą. Jeżeli zapraszamy kamerzystę i fotografa do niedużego mieszkania, pamiętajmy, że każdy z nich będzie miał o wiele mniej miejsca do pracy, niż gdybyśmy zaprosili tylko jednego z nich. Jednak największym mankamentem pracy obu fachowców naraz jest to, iż w części materiału (szczególnie wideo) będziemy mieli sylwetki fotografa, bądź kamerzysty.

Umowa

Koniecznie pamiętajmy o podpisaniu umowy. Jest to nasz parasol bezpieczeństwa w razie nieprzewidzianych okoliczności. Doprecyzujmy w niej dokładną cenę oraz sposób rozliczenia. Uwzględnijmy także wszystkie szczegóły jakie ustaliliśmy z fotografem, aby później móc je wyegzekwować.

Ślub jest niezapomnianym wydarzeniem w życiu każdego człowieka. Podczas wyboru fotografa ślubnego pamiętajmy, aby zwrócić uwagę na tych kilka punktów, które pomogą znaleźć nam prawdziwego profesjonalistę. Będzie nas to kosztować tylko trochę czasu, a w zamian dostaniemy niezapomnianą pamiątkę na całe życie.

Źródło artykułu:WP Kobieta
fotografweselezdjęcia
Komentarze (13)