Blisko ludziJak wyczyścić buty z błota? Na to warto zwrócić uwagę

Jak wyczyścić buty z błota? Na to warto zwrócić uwagę

Jak wyczyścić buty z błota? Trzeba zwrócić uwagę na to, z czego są wykonane
Jak wyczyścić buty z błota? Trzeba zwrócić uwagę na to, z czego są wykonane
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | Michael Asbury / EyeEm
06.10.2022 15:57

Pobrudzone błotem buty to częsty obrazek, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Ważne, aby zabrudzenie usunąć w miarę szybko i w taki sposób, aby nie uszkodzić materiału, z którego obuwie jest wykonane.

Zwykle wystarczy dzień deszczu i w wielu miejscach pojawia się błoto, a wtedy chwila nieuwagi i buty robią się brudne. Niestety czasem błoto jest na tyle gęste, że buty będą nadawały się do wyrzucenia, warto więc zadziałać szybko, zanim zaschnie i wsiąknie w materiał.

Dlatego warto nosić ze sobą chusteczkę, którą - w razie potrzeby – szybko przetrzemy obuwie. Czasami jednak nie ma takiej możliwości i trzeba poradzić sobie z zaschniętym błotem. Podpowiadamy, jak zrobić to sprawnie i nie zniszczyć ulubionych butów.

Jak wyczyścić zamszowe buty z błota?

Podstawową kwestią narzucającą sposób czyszczenia jest materiał, z którego buty są wykonane. Jednym z najtrudniejszych w utrzymaniu niewątpliwie jest zamsz. W tym przypadku kluczowa jest impregnacja tuż przed pierwszym użyciem. Na rynku dostępne są dedykowane preparaty i dobrze z nich korzystać, aby buty służyły przez więcej niż jeden sezon.

Jeśli już dojdzie do zabrudzenia obuwia z tego materiału, należy pamiętać, aby kontakt z wodą ograniczyć do minimum. Do czyszczenia można wykorzystać parę wodną lub po prostu usunąć pierwszą warstwę zaschniętego błota i przeczyścić buty szczoteczką z miękkim włosiem. Pomocna może okazać się także zwykła gumka do ścierania ołówka.

W przypadku większej plamy po błocie z pomocą może przyjść mikstura mleka z sodą oczyszczoną - wystarczy do szklanki mleka dodać łyżkę sody oczyszczonej, zamieszać, niewielką ilość preparatu wetrzeć w zabrudzone miejsce i pozostawić do wyschnięcia. Podobnie zadziałać może zwykły talk, który wciera się w brudne miejsce miękką szczoteczką, usuwając plamy.

Jak wyczyścić skórzane buty z błota?

W przypadku skórzanych butów, także warto zainwestować w odpowiednie przygotowanie obuwia do sezonu i przed pierwszym wyjściem dokładnie go wypastować i zaimpregnować. Jeśli już się pobrudzą, dobrze od razu usunąć błoto nawilżaną chusteczką.

Podobnie w domu, jeśli zabieramy się za usunięcie zaschniętego brudu, trzeba to zrobić lekko wilgotną ściereczką ze względu na to, że w błocie zwykle znajduje się wiele różnych drobinek, jak np. piasek, które mogą porysować wykonane z tego materiału obuwie.

Dlatego właśnie nigdy do czyszczenia tego rodzaju butów z błota nie powinno się używać suchej szmatki. Na większe zabrudzenia pomocna będzie ściereczka nasączona wodą z mydłem. Po przemyciu buty należy zostawić do wyschnięcia, a następnie zapastować.

Czy można prać buty w pralce?

Pozostałe rodzaje butów spokojnie można czyścić wilgotną szmatką. To zdecydowanie lepsze wyjście niż wrzucanie ich do pralki, ponieważ woda i detergenty mogą uszkadzać klej i doprowadzić do całkowitego zniszczenia butów.

Wyjątkiem są buty sportowe, które w większości przypadków są zszywane, nie powinny się więc zniszczyć w pralce. Oczywiście, zanim zdecydujemy się na ten sposób, warto i w tym przypadku dokładnie przeanalizować z jakiego materiału zostały wyprodukowane.

Zagłosuj na #Wszechmocne 2022
Zagłosuj na #Wszechmocne 2022© WP Kobieta

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta