Jak wyczyścić grzejnik panelowy?

Jak wyczyścić grzejnik panelowy?
Źródło zdjęć: © https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Radiator_op_blauw-wit-gestreepte_tegels.JPG | Bios

01.06.2018 12:40, aktual.: 12.06.2018 14:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Istnieje kilka miejsc w domu każdej z nas, o których sprzątaniu zapominamy lub przypominamy sobie o nich raz na jakiś czas. Wśród nich zdecydowany prym wiodą kaloryfery, o których sprzątaniu zazwyczaj przypominamy przed sezonem grzewczym. Nie jest to zbyt dobra praktyka, ponieważ grzejniki gromadzą wiele kurzu. Dobór metody czyszczenia kaloryferów uzależniony jest głównie od ich typu.

Jak często należy czyścić grzejnik?

Bez względu na typ kaloryfera i rodzaj ogrzewania należy czyścić go co najmniej dwa razy do roku — przed rozpoczęciem sezonu grzewczego i zaraz po jego zakończeniu. Zasada ta dotyczy czyszczenia grzejnika wewnątrz. Z zewnątrz należy czyścić go raz, a nawet jeśli jest to konieczne — dwa razy w tygodniu. Zaniechanie usuwania brudu i kurzu z kaloryfera może skutkować tym, że po uruchomieniu ogrzewania w całym mieszkaniu lub domu, będzie unosił się, niezbyt przyjemny dla nosa, zapach palonego brudu. Nieco inaczej sprawa się ma w przypadku osób uczulonych na roztocza — wówczas należy czyścić kaloryfer wewnątrz co najmniej raz w miesiącu.

Ściąganie osłon z grzejnika panelowego

Czyszczenie grzejnika panelowego wymaga ściągnięcia z niego osłon bocznych i górnej kratki (tzw. grilla). Wbrew pozorom nie jest to zbyt skomplikowane zadanie i poradzi sobie z nim każda kobieta. W niektórych przypadkach demontaż grzejników panelowych nie wymaga nawet użycia specjalistycznych narzędzi — wystarczy wywrzeć nacisk w odpowiednich miejscach i delikatnie podważyć. Przy zdejmowaniu osłon bocznych należy je najpierw przesunąć do góry. Niekiedy osłona i grill grzejników panelowych dodatkowo przymocowane są śrubami — wówczas wystarczy użyć odpowiedniego śrubokrętu. Co istotne, montowanie poszczególnych elementów grzejnika panelowego jest tak samo proste, jak ich demontowanie.

Czyszczenie grzejnika panelowego — dobór środków

Po zdjęciu osłon bocznych i grilla czyszczenie grzejnika panelowego nie jest zbyt skomplikowanym zadaniem. Należy pamiętać jednak o odpowiednim doborze środków — w przeciwnym razie można uszkodzić warstwę antykorozyjną kaloryfera, która zapobiega niszczeniu powłoki metalu. Z tego powodu do czyszczenia grzejników panelowych nie należy używać silnych detergentów (m.in. na bazie alkoholu), a także druciaków i innych tego typu akcesoriów.

Środki i narzędzia do utrzymania czystości w kuchni i całym mieszkaniu znajdziesz teraz na WP radarOkazji.

Do* czyszczenia grzejnika panelowego* z powodzeniem można użyć specjalnych szczotek do kaloryferów, które odznaczają się płaską powierzchnią z mikrowłókien, które dobrze radzą sobie z usuwaniem kurzu. Ponadto tego typu szczotki wykazują właściwości antyseptyczne — przyciągają kurz i zapobiegają jego rozprzestrzenianiu się. Jeśli nie chcemy kupować specjalnej szczotki do czyszczenia kaloryferów (jej koszt to ok. kilkanaście zł) równie dobrze możemy użyć szczotki do czyszczenia butelek.

Po usunięciu kurzu z grzejnika panelowego warto przetrzeć go na mokro — w tym celu można wykorzystać ściereczkę bawełnianą i zwykły płyn do mycia naczyń, który stosunkowo dobrze radzi sobie z usuwaniem zabrudzeń.

Komentarze (0)