Jak wyczyścić kaloryfer płytowy?

Kaloryfery mają tendencję do gromadzenia kurzu, dlatego też co najmniej raz w roku — przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, należy zabrać się za ich dokładne czyszczenie. Ze względu na konstrukcję niektórych grzejników, wiele osób nie wie, jak efektywnie czyścić kaloryfery. Przychodzimy z pomocą i wyjaśniamy jak myć grzejniki płytowe!

Jak wyczyścić kaloryfer płytowy?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

05.06.2018 | aktual.: 19.10.2018 12:32

Grzejniki płytowe — czym się charakteryzują?

Grzejniki płytowe są jednymi z najchętniej montowanych kaloryferów w naszych domach. Na ich korzyść przemawia to, że są one stosunkowo niedrogie, a przy tym dobrze współgrają z wnętrzami urządzonymi w różnych stylach. Uniwersalność grzejników płytowych sprawia, że montowane są one zarówno w domach, jak i w miejscach publicznych. Charakterystyczną cechą tego typu kaloryferów jest obudowa, która w przypadku czyszczenia grzejnika, stanowi spore utrudnienie.

Czyszczenie grzejnika płytowego — jak się za to zabrać?

Podstawą w czyszczeniu grzejnika płytowego jest uprzednie zdjęcie osłon bocznych i kratki górnej (potocznie nazywanej grillem). Nie jest to zbyt kłopotliwe zadanie, jednakże bez odpowiedniej instrukcji, możemy niechcący uszkodzić nawet całą instalację grzewczą. Zazwyczaj grzejniki płytowe wyposażone są w zatrzaski, które w przypadku demontażu, należy lekko podważyć. Niekiedy konieczne jest także odkręcenie dwóch śrubek.

Jak często należy czyścić grzejnik płytowy?

Grzejnik płytowy, podobnie jak i inne typy grzejników, należy czyścić przynajmniej raz w roku (a najlepiej dwa — przed rozpoczęciem sezonu grzewczego i po jego zakończeniu). Zasada ta dotyczy czyszczenia kaloryfera wewnątrz — z zewnątrz należy myć go tak często, jak jest to konieczne (nawet raz na tydzień). Zaniechanie czyszczenia kaloryfera wewnątrz może skutkować tym, że kilka dni po rozpoczęciu sezonu grzewczego możemy spodziewać się unoszącego się po całym domu nieprzyjemnego zapachu palonego kurzu. Co istotne, w przypadku osób uczulonych na roztocza kaloryfery należy czyścić znacznie częściej niż raz lub dwa razy do roku.

Środki i akcesoria do czyszczenia grzejnika

Wśród najpotrzebniejszych środków i akcesoriów do czyszczenia grzejnika można wymienić:

  • szczotkę do czyszczenia grzejnika, której kształt został dostosowany do usuwania kurzu nawet w najtrudniej dostępnych miejscach. Opcjonalnie można użyć szczotki do czyszczenia butelek,
  • ściereczki z mikrofibry lub z bawełny, a także zestaw gąbek do mycia naczyń,
  • płyn do naczyń, za pomocą którego można skutecznie pozbyć się wszystkich zabrudzeń,
  • specjalistyczny płyn do usuwania farby z kaloryfera (jeśli istnieje taka konieczność),
  • preparat przeciw kurzowy np. w sprayu, w płynie lub w aerozolu. Spowalnia on proces ponownego osadzania się kurzu,
  • odkurzacz, który jest znacznie szybszym i skuteczniejszym sposobem na pozbycie się kurzu od szczotki.

Wszystkie produkty niezbędne do zachowania czystości w kuchni i w całym mieszkaniu znajdziesz teraz na WP radarOkazji.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)