Jak zabezpieczyć drewniany blat kuchenny?

Jak zabezpieczyć drewniany blat kuchenny?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

10.09.2018 14:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Blat kuchenny to ta część wyposażenia kuchni, która w pierwszej kolejności zwraca uwagę. Jest też najprawdopodobniej najczęściej używanym elementem mebli kuchennych. Dlatego właśnie blaty z drewna powinny być zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne oraz bezpieczne.

Lakierowanie blatów kuchennych z drewna

Istnieje wiele materiałów, z których wykonywane są blaty kuchenne. Może to być kamień, kompozyt, laminowana płyta wiórowa lub drewno. Ten ostatni materiał będzie najcieplejszy, a przy tym niezwykle efektowny. Będzie wymagał również najwięcej troski.

Jednym ze* sposobów na zabezpieczenie drewnianego blatu kuchennego* jest lakierowanie. W ofertach sklepów znaleźć można blaty już lakierowane. Jeśli jednak zdecydujemy się na surowe drewno, musimy być świadomi, że bez zabezpieczenia nie będzie ono użyteczne.

Lakiery do blatów kuchennych z drewna dostępne są w wersji z połyskiem lub półmatowe. Wybór zależy od charakteru kuchni i indywidualnych upodobań domowników. Należy pomalować lakierem blat na powierzchni roboczej oraz po bokach. W ten sposób utworzymy zabezpieczenie drewnianego blatu kuchennego przed wodą i zabrudzeniami.

Warto pamiętać, że lakierowany blat z drewna będzie się ścierał i po jakimś czasie wymagał konserwacji. Tę należy wykonywać na całej powierzchni roboczej.

Olejowanie drewnianych blatów kuchennych

Kolejny sposób na zabezpieczenie drewnianego blatu kuchennego to olejowanie. Zaletą tej metody jest to, że olej wnika w drewno, nie pozostawiając równej warstwy na powierzchni, przez co blat nie traci swojej charakterystycznej chropowatej struktury.

Olejowanie także stosuje się w przypadku surowego drewna. Blat maluje się przy użyciu pędzla, ale w przeciwieństwie do lakierowania na powierzchni nie zostanie żadna warstwa, a jedynie drewno nieco ściemnieje. Ciemnieć będzie również po upływie pewnego czasu, dlatego i w tym przypadku olejowanie drewnianego blatu kuchennego trzeba będzie powtarzać po kilku latach.

Jak okleić blat kuchenny?

Jeśli domownicy traktują drewno jako materiał budowlany, nie zaś dekoracyjny, to zamiast lakierowania lub olejowania mogą postawić na oklejenie drewnianych blatów kuchennych. W sklepach dostać można okleiny w różnych kolorach, które z powodzeniem pokryją blaty bezpieczną warstwą odporną na wodę i zabrudzenia.

Montowanie okleiny na blacie jest bardzo proste. Wystarczy odpowiednio wymierzyć i ułożyć okleinę na drewnianej powierzchni. Osobno oklejać blat roboczy i brzegi.

Codzienna pielęgnacja drewnianych blatów kuchennych

Nic nie wpływa lepiej na estetykę i funkcjonalność blatów kuchennych jak codzienne dbanie o porządek i bezpieczne ich użytkowanie. Co warto robić? Otóż:

  • do krojenia należy używać desek, a unikać krojenia produktów na blacie kuchennym,
  • pod gorące garnki kłaść podkładki lub nawet ściereczki, które pozwolą uniknąć odkształceń,
  • jak najczęściej myć blaty kuchenne środkami czystości do tego przeznaczonymi, aby uniknąć trudnych do usunięcia plam, na przykład z tłuszczu,
  • możliwie jak najszybciej zbierać wylaną na blat wodę, aby nie przesiąkła w szczeliny.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także