GwiazdyJak zbudować satysfakcjonujący związek?

Jak zbudować satysfakcjonujący związek?

Jak zbudować satysfakcjonujący związek?
Źródło zdjęć: © 123RF

20.01.2015 09:15, aktual.: 12.02.2015 09:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak wytrwać w związku? Jak zachowywać się na co dzień, aby czerpać radość z bliskiej relacji? Dlaczego tak trudno przyznać się do własnych błędów? Eksperci zdradzają koncepcje, które mogą doprowadzić nas do sukcesu. Poznaj 5 sekretów udanego związku.

Jak wytrwać w związku? Jak zachowywać się na co dzień, aby czerpać radość z bliskiej relacji? Dlaczego tak trudno przyznać się do własnych błędów? Eksperci zdradzają koncepcje, które mogą doprowadzić nas do sukcesu. Poznaj pięć sekretów udanego związku.

Miłość to też przeprosiny

Przeprosiny mogą zakończyć konflikt i pomogą ci uzdrowić relację. Nikt nie jest doskonały, wszyscy popełniamy błędy, które nas czegoś uczą. Jednak trzeba umieć się do nich przyznać. Warto podejść do siebie z dystansem. Partner na pewno doceni naszą szczerość.

Terapeuta David Sbarra przyznaje, że pracował z wieloma ludźmi, którzy nie potrafią wziąć odpowiedzialności za swoje zachowanie i strasznie ciężko było im powiedzieć: "Przykro mi, że tak postąpiłem”, „Przepraszam, że wybrałam niewłaściwą drogę”, „Przykro mi, że czujesz się w ten sposób”. Niektórzy mówią coś, co brzmi jak przeprosiny, ale w rzeczywistości nimi nie jest.

Dlaczego tak trudno przyznać się do swoich błędów, słabości i prosić o wybaczenie? Przecież nie spadnie nikomu korona z głowy. Nie pozwala nam to przeświadczenie o nieodpowiednim zachowaniu partnera, który w naszych oczach nie jest godzien przeprosin.

Negatywne cechy przypisanemu naszemu partnerowi stają się po jakimś czasie destrukcyjne. Nierzadko powiedzenie „przepraszam” wiążemy z wytłumaczeniem zachowania partnera i potraktowaniem go dość - można by rzec - łagodnie. Warto spróbować spojrzeć na sytuację z innej perspektywy. Nauczyć się stawiania partnera w lepszym świetle. To pomoże nam zrobić miejsce na przebaczenie i przeprosiny.

Bliskość fizyczna

W bestsellerze "Zmiana na lepsze: nauka o dobrym małżeństwie" ("For Better: The Science of a Good Marriage") Tara Parker-Pope wyjaśnia znaczenie bliskości fizycznej dla utrzymania dobrej relacji. Dużą część książki poświęca wnioskom dotyczącym seksu i zadowolenia ze związku. - „Odłóż książkę i idź uprawiać seks ze swoim mężem lub żoną” – czytamy. Jej zdaniem utrzymanie życia seksualnego na dobrym poziomie i w razie potrzeby ożywienie go jest jedną z najważniejszych rzeczy, którą możesz zrobić, aby uszczęśliwić swój związek. Miłość opiera się także na intymności fizycznej, która umacnia więź między partnerami. Czasem w natłoku obowiązków trudno znaleźć chwilę tylko dla siebie. Powinniśmy jednak pamiętać o podnoszeniu temperatury uczuć w związku.

Poznaj mnie

Poznaj mnie (oceń mnie, wspieraj i zrozum) również nieodłącznie wiąże się z kochaj mnie. Warto nauczyć się uważnie słuchać partnera. Ale trzeba również sygnalizować mu swoje potrzeby. On chce wiedzieć, jak się czujesz; chce poznać twoje pragnienia i jest gotowy cię wspierać. Powinnaś tylko dać mu szansę. Zachęć go do poznania twojej osoby.

Potrafisz dostrzec, że twój partner jest dla ciebie stworzony? Co podpowiada ci twój wewnętrzny głos? Musicie rozmawiać i słuchać siebie nawzajem. Niech wasza miłość będzie nieustającą przygodą. Niech umożliwi wam poznawanie siebie i konfrontację różnych punktów widzenia. Uczenie się siebie nawzajem może być miłe i często prowadzi do zrozumienia oraz głębszego poznania naszej natury. Nieustannie trzeba inwestować w związek i pracować nad sobą. Upewnij się, że twój partner wie, że go szanujesz, cenisz i rozumiesz.

Unikanie schematycznego zachowania

Badania przeprowadzone przez amerykański Instytut Gottmana wykazały, że wszelkie nieporozumienia między partnerami związane są ze wzrostem ciśnienia krwi. Przewodniczący zespołu badaczy - profesor psychologii John Gottman wyróżnia cztery rodzaje zachowania, które przyczyniają się do rozpadu związku. Określa je mianem „Czterech Jeźdźców Apokalipsy”, ponieważ sygnalizują mroczne czasy, które niebawem mają nadejść. Wśród nich znalazła się krytyka (atakowanie osobowości lub charakteru partnera), pogarda (obrażanie swojego partnera i doprowadzenie do sytuacji wzbudzania odrazy), obrona (niepowodzenie w braniu odpowiedzialności za swoje czyny i słowa), samozaparcie (częściej obserwowane u mężczyzn – wycofanie się z relacji). Połączenie tych zachowań może przynieść katastrofalny skutek. Warto nauczyć się eliminować je z naszej relacji.

Nie przestawaj podziwiać i inspirować

Podobno idealizowanie naszych partnerów prowadzi do poprawy relacji i pomaga osiągnąć satysfakcję. Pozytywne iluzje powinny na stałe wpisać się w nasz związek. Dlaczego? Są niczym samospełniającą się przepowiednia, która udoskonala relacje i chroni pary przed nieuniknionym bólem, który jest częścią życia.

Zdaniem ekspertów szczególnie ważne są podziw i inspiracja. Warto przyjrzeć się pozytywnym cechom naszego partnera; przypomnieć sobie, dlaczego darzysz go szacunkiem. Mogą one stać się dla ciebie natchnieniem i inspiracją do działania. Kluczem do znalezienia podziwu i inspiracji jest budowanie pozytywnych wyobrażeń o partnerze.

Osoby, które są w swoim związku szczęśliwe, uważają, że wady ich partnerów są błahe, natomiast zalety – wyjątkowe. Iluzje w bliskim związku odgrywają niebagatelną rolę. Badania psychologów z Instytutu Gottmana wykazały, że zjawisko idealizowania partnera umacnia więź i zaangażowanie.

Należy wyróżnić siedem filarów miłości: wiarę, nadzieję, prawdę, mądrość, zrozumienie, przebaczenie i poczucie humoru. Każdy z nas na pewno doda coś jeszcze do tej listy. Co jest dla was ważne w relacji?

Tekst na podst. youbeauty.com/ms/(gabi), WP Kobieta

POLECAMY:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także