Jak zmniejszyć stres w pracy?
Stres może mobilizować do działa, ale może również paraliżować i sprawiać, że nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować. To uciążliwe zwłaszcza w pracy.
24.06.2013 | aktual.: 25.06.2013 16:35
Dlaczego praca stresuje?
Praca to jeden z najbardziej stresogennych czynników. Stresują się, którzy jej szukają, Ci którzy właśnie ją znaleźli oraz Ci, którzy boją się, że mogą ją stracić. Stres może być przyczyną problemów ze skupieniem uwagi, senności, ciągłego zmęczenia, osłabione koncentracji, a to z całą pewnością nie sprzyja wywiązywaniu się ze zleconych zdań. Główną przyczyną stresu w pracy jest wywierana na nas presja. Boimy się, że nie podołamy obowiązkom, nie wypełnimy ich na czas, albo nie wywiążemy się z nich wystarczająco dobrze. Stresuje nas również praca, która nie przynosi satysfakcji. Stresu w pracy nie można uniknąć, ale można sprawić, że stanie się on motywujący i będzie napędzał do działania. Jak to zrobić?
Rozmowa z szefem
Po pierwsze uświadom sobie, co tak naprawdę Cię stresuje, może jest to zbyt duża ilość obowiązków, albo za mało czasu na ich wykonanie? Może brak Ci kompetencji do wykonania niektórych powierzonych Ci zadań? Jeśli już ustalisz, z czym sobie nie radzisz i dlaczego, porozmawiaj o tym ze swoim przełożonym. Jest duża szansa, że termin wypełnienia obowiązków zostanie przesunięty, albo że zostaniesz wysłany na szkolenie, dzięki któremu sprawniej będziesz wykonywał swoje obowiązki.
Metody relaksacyjne
Jest wiele sposób relaksacji, które pomagają zwalczyć stres. Część z nich można wykonywać nawet w pracy. Możesz wykonywać proste ćwiczenia, które pomogą rozluźnić spięte mięśnie szyi, karku, barków i rąk – to tutaj gromadzi się stres. Pomóc mogą również ćwiczenia oddechowe oraz słuchanie muzyki relaksacyjnej, albo po prostu muzyki, którą lubisz i która wprowadza Cię w pozytywny nastrój. Ćwiczenia, które możesz wykonywać także w pracy, znajdziesz na stronieSTREFA RELAKSU
Jeśli nie możesz stosować technik relaksacji w pracy, lub potrzebujesz osiągnąć spokój bardzo szybko, możesz wypróbować łagodne środki uspokajające dostępne w aptekach. Pamiętaj, aby wybierać takie, które nie uzależniają, nie powodują senności i problemów z koncentracją. Pamiętaj, że o pomoc odpowiedniego leku, zawsze możesz poprosić farmaceutę.