Jak zrobić tatuaż z henny?

Jak zrobić tatuaż z henny?

Jak zrobić tatuaż z henny?
Źródło zdjęć: © Pixabay.com | Free-Photos
09.03.2018 13:57, aktualizacja: 20.04.2018 12:47

Przepis na to, jak zrobić tatuaż z henny, jest bardzo prosty, ale wykonanie takiej ozdoby może się okazać dość pracochłonne. By uniknąć rozrabiania henny w proszku i samodzielnego przygotowywania pasty, wystarczy kupić gotowy barwnik w tubie, ale trzeba dokładnie przeczytać skład takiego produktu, by nie nabawić się uczulenia. Naturalna henna do tatuażu nie zagraża skórze.

Co to jest henna?

Henna to naturalny barwnik, który otrzymuje się z liści i pędów lawsonii bezbronnej – krzewu porastającego obszary o klimacie tropikalnym (w Afryce, Ameryce Południowej, Azji i Australii)
. Barwnik ten jest bezpieczny dla zdrowia.

Od tysięcy lat w krajach Środkowego Wschodu kultywuje się tradycję mehendi polegającą na misternym zdobieniu henną skóry dłoni i stóp z okazji zaślubin i innych ważnych uroczystości. Za szczególnie pożądany uchodzi czerwony kolor henny, który według tamtejszych wierzeń przynosi szczęście w małżeństwie. Malunki utrzymują się około 2 tygodni. Robienie tatuaży z henny spodobało się również Europejczykom. Taką pamiątkę w okresie letnim można przywieźć z wielu nadmorskich miejscowości.

Zobacz także:
Jak zrobić tatuaż?
Jak zrobić tatuaż?

Tatuaże z henny - czy są bezpieczne?

Sanepid ostrzega przed wykonywaniem tatuaży z henny w niesprawdzonych miejscach, zwłaszcza jeśli malunki mają mieć kolor czarny. Naturalny barwnik z lawsonii bezbronnej pozostawia na skórze pomarańczowy ślad, z czasem ciemniejący do brązu. Na rynku funkcjonują jednak preparaty black henna zawierające PPD (p-fenylenodiaminę), czyli substancję, której nie powinno się aplikować bezpośrednio na skórę. Jej użycie grozi wystąpieniem ostrej reakcji alergicznej, powstaniem wysypki, a nawet ropiejących ran i blizn. Do robienia tatuaży z henny w domu bezpiecznie jest kupować tylko proszek bez żadnych sztucznych dodatków. Jest on nieco droższy niż black henna.

Jak zrobić pastę z henny do tatuażu?

Pastę do tymczasowego tatuażu robi się ze sproszkowanej henny, którą należy wymieszać w ceramicznym lub plastikowym naczyniu z przegotowaną letnią wodą lub sokiem z cytryny (ten drugi jest zalecany szczególnie przy wrażliwej skórze). Można dodać też kilka kropel ulubionego olejku eterycznego, np. lawendowego, który wzmocni kolor i nada hennie przyjemnego zapachu, oraz trochę cukru albo miodu (1–3 łyżeczki), dzięki któremu henna stanie się lepka i z łatwością będzie można malować nią skórę.

Po połączeniu składników przy pomocy łyżki lub miksera powinna powstać aksamitna, ciągnąca się papka. Trzeba jednak pamiętać, że sok z cytryny może reagować z metalem, dlatego jeśli znajduje się w składzie pasty, lepiej do mieszania użyć plastiku lub drewna. Henna jest gotowa do nałożenia na skórę dopiero po zmianie koloru z zielonego na brązowy, dlatego przygotowaną papkę należy przykryć folią spożywczą i odstawić w zacienione miejsce na 12-20 godzin.

*Wszystkie potrzebne do tego zabiegu przybory kuchenne i inne narzędzia dostępne są na WP radarOkazji. *

Jak zrobić tatuaż z henny krok po kroku?

Pierwszym, co trzeba zarobić, żeby otrzymać piękny wzór z henny na dłoniach, jest przygotowanie aplikatora. Można użyć starej plastikowej butelki po kroplach do oczu albo kupić podobną na aukcji internetowej. W rysowaniu wzorów warto wspomóc się gotowym szablonem w wersji na dłoń (inspirowanym indyjskimi malowidłami) lub dla dzieci (ze zwierzątkami, serduszkami, postaciami z bajek). Przed nakładaniem henny dobrze jest przygotować sobie ręcznik papierowy, na wypadek, gdyby trzeba było wytrzeć nadmiar barwnika, oraz gumowe rękawiczki, które ochronią palce przed zabrudzeniem.

Szablon należy wypełniać zdecydowanymi, szybkimi ruchami, pilnując, by powstające linie miały taką samą grubość. Kiedy tatuaż z henny zaschnie, powstanie na nim skorupka. Nie wolno jej jednak od razu zrywać. Aby malowidło było trwałe, dłoń na kilka godzin zawija się w folię i ręcznik papierowy (najlepiej potrzymać taki opatrunek przez całą noc). Po odwinięciu warstwy ochronnej skorupkę można zdrapać. Do usuwania barwnika z wierzchu dłoni nie używa się wody, bo może to doprowadzić do zmycia tatuażu z henny.

Zobacz, jakie wzory mogą mieć tatuaże z henny

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także