Jaką lodówkę turystyczną wybrać?
Na wyjazd na piknik, rejs żaglówką, odpoczynek pod namiotem, przyda się lodówka turystyczna. Można w niej umieścić żywność oraz napoje i nie martwić się, że w upalny dzień zepsują się...
29.06.2005 | aktual.: 03.04.2018 13:41
Na wyjazd na piknik, rejs żaglówką, odpoczynek pod namiotem, przyda się lodówka turystyczna. Można w niej umieścić żywność oraz napoje i nie martwić się, że w upalny dzień zepsują się.
W sklepach można kupić lodówki turystyczne: elektryczne lub na mrożące wkłady żelowe. Jedne i drugie są w wersjach o różnej pojemności - 18 litrów, 22 litry, 28 litrów czy 40 litrów.
Elektryczne lodówki turystyczne, składają się z:
- przykrywy chłodząco grzewczej,
- pojemnika izolacyjnego,
- kabla podłączeniowego. Lodówka elektryczna zaczyna działać, gdy podłączymy ją do samochodowego gniazda zapalniczki. Można też korzystać z niej w domu, wówczas potrzebny jest dodatkowo transformator. Niektóre modele tych lodówek posiadają funkcję grzania, którą można wykorzystać do przechowywania ciepłego jedzenia.
Utrzymanie odpowiedniej temperatury w lodówce zależy od tego, jakie produkty - gorące czy zimne, do niej włożymy. Ważna jest też temperatura jaka panuje na zewnątrz i szczelność zamknięcia lodówki. Częste jej otwieranie, powoduje utratę stałej temperatury.
Lodówki elektrycznej nie można używać dłużej niż przez dwie godziny od momentu wyłączenia silnika samochodowego. Dłuższe eksploatowanie może spowodować rozładowanie akumulatora.
Nie pozostawiamy jej także w zamkniętym bagażniku wystawionym na działanie promieni słonecznych. Powinna być umieszczona w miejscu, gdzie jest dobra cyrkulacja powietrza. Nie można też zakrywać zainstalowanego w niej wentylatora.
Lodówki na zamrożone wkłady żelowe, składają się z:
- pojemnika z uchwytem, który najczęściej służy jako zabezpieczenie przed samowolnym otwieraniem się,
- pokrywy. Niską temperaturę utrzymuje się w nich dzięki specjalnym wkładom, które trzeba wcześniej zamrozić. Wkłady te, to najczęściej plastikowe pojemniki wypełnione wodą i substancją żelową. Dzięki substancji żelowej nie tracą one szybko właściwości chłodzących. Już wcześniej zmrożone wkłady umieszcza się wewnątrz lodówki wraz ze schłodzoną żywnością.
Jeśli lodówka jest szczelnie zamknięta, utrzymuje stałą temperaturę do 12 godzin. Jest to możliwe dzięki specjalnej izolacji ścianek pojemnika. Może ona być wykonana ze styropianu (tańsze lodówki) lub z pianki politurenowej (droższe modele). Pokrywa nie musi mieć izolacji, gdyż pod nią umieszcza się wkłady chłodzące. Nie można kłaść ich na dno lodówki, bo nie spełnią swego zadania.
Utrzymanie stałej temperatury wewnątrz lodówki zależy od temperatury, jaka panuje na zewnątrz, ale też od temperatury żywności (im bardziej schłodzona, tym lepiej) i ilości wkładów. Im lodówka ma większą pojemność, tym wkładów powinno być więcej. Na przykład do lodówki 25 litrowej trzeba użyć wkładów o wadze około 1kg.
Którą wybrać
Posiadacze samochodów wybiorą z pewnością lodówkę elektryczną, a pozostali lodówkę na wkłady żelowe. Niezależnie jednak od ostatecznego wyboru warto zwrócić uwagę czy posiada atest PZH. Gdy takiej informacji nie znajdziemy na opakowaniu, najlepiej spytać się o to obsługę sklepu. Ważna też może okazać się wysokość tego urządzenia. Jeśli zamierzamy chłodzić napoje w dużych butelkach, lepiej żeby była wyższa.
Decydując się na zakup lodówki na wkłady, dobrze jest sprawdzić szczelność pokrywy. Uchwyt powinien być sztywny i nie powinien wypadać z mocowań. Zaopatrując się w lodówkę turystyczną, trzeba też pamiętać o kupieniu wkładów. Najlepiej by były żelowe, gdyż dłużej utrzymują niską temperaturę.
(WP)