UrodaJaka pielęgnacja po wakacyjnym plażowaniu?

Jaka pielęgnacja po wakacyjnym plażowaniu?

Kąpiele słoneczne, kąpiele w wodzie morskiej, wiatr we włosach, piasek tu i ówdzie... Te z nas, które mają urlop za sobą z pewnością naładowały akumulatory na nadchodzące miesiące, są wypoczęte, opalone, z pozytywną energią. Zanim jednak wrócimy do szarej rzeczywistości i pozwolimy wyblaknąć opaleniźnie, warto wykonać kilka zabiegów pielęgnacyjnych i regenerujących nasze włosy oraz skórę po urlopie.

Jaka pielęgnacja po wakacyjnym plażowaniu?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

21.07.2011 | aktual.: 22.07.2011 16:48

Kąpiele słoneczne, kąpiele w wodzie morskiej, wiatr we włosach, piasek tu i ówdzie... Te z nas, które mają urlop za sobą z pewnością naładowały akumulatory na nadchodzące miesiące, są wypoczęte, opalone, z pozytywną energią. Zanim jednak wrócimy do szarej rzeczywistości i pozwolimy wyblaknąć opaleniźnie, warto wykonać kilka zabiegów pielęgnacyjnych i regenerujących nasze włosy oraz skórę po urlopie.

Odpoczynek na plaży i orzeźwiające kąpiele w morzu z pewnością pozytywnie wpłynęły na nasze samopoczucie. Jesteśmy zrelaksowane i pełne sił. Ale czy tak samo pozytywnie odebrało to nasze ciało? Efekty długotrwałego działania promieni ultrafioletowych i nadmiar kąpieli w słonej wodzie mogą mieć tragiczne skutki dla naszej urody. Istnieje duże ryzyko, że skóra w wyniku odwodnienia stała się szorstka, pozbawiona blasku, utraciła jędrność. Nieprawidłowa ochrona przed promieniami UV mogła przyczynić się do powstania przebarwień i łuszczenia się skóry. Nasze dłonie, stopy i paznokcie również aż się proszą o dłuższą chwilę uwagi, a włosy są matowe, pozbawione blasku, szorstkie i w kiepskim kolorze...

Co możemy zrobić same w zaciszu własnej łazienki, aby cofnąć negatywne efekty urlopu?

Pielęgnacja stóp...

Zacznij od kąpieli stóp. Kąpiel powinna trwać około 15 minut. W zależności od celu, jaki chcesz uzyskać, możesz sporządzić:

  1. kąpiel oczyszczająca – do ciepłej wody dodajemy ocet jabłkowy albo sól morską;
  2. kąpiel klasyczna – do wody ciepłej dodajemy olejki albo specjalne płyny, które w zależności od zastosowania wpływają, np. nawilżająco, relaksująco albo regenerująco na skórę stóp;
  3. kąpiel lawendowa – do wody dodajemy płyn albo olejki lawendowe (mają one działanie relaksujące i odprężające);
  4. kąpiel pomarańczowa – z olejkami albo płynami cytrusowymi (działanie energetyzujące i odprężające).

Pod koniec kąpieli należy wykonać peeling, który pięknie wygładzi skórę stóp, usunie zrogowacenia, czyli pozbędziesz się najbardziej widocznych skutków plażowania i długich spacerów. Możesz użyć gotowych preparatów albo np. zwykłego tłustego kremu lub żelu pod prysznic zmieszanego z cukrem bądź solą. Masuj dokładnie kilka minut, po czym spłucz. Usunięcie martwego naskórka powoduje, że stopy nabierają młodości i delikatności.

Następnie usuwamy zrogowaciałą skórę pięt i podbicia stop. Najlepiej jest to wykonać frezarką, ale też możemy posłużyć się specjalną tarką lub pumeksem. Jeśli odciski i nagniotki są szczególnie uporczywe zastosuj wcześniej płyn zmiękczający. Nigdy nie wycinaj odcisków nożyczkami, bo grozi to infekcją i powoduje szybkie odrastanie.

Po kąpieli wysusz dokładnie stopy i skróć paznokcie, nadając im ładny naturalny kształt. Odsuń za pomocą drewnianego patyczka skórki, ewentualne zadziorki usuń cążkami.

Następnie aplikujemy na skórę stóp pielęgnacyjny krem, wsmarowujemy go, wykonując jednocześnie przez około jedną minutę masaż. Masowanie stóp pobudza receptory i pomaga wzmocnić odporność całego ciała. Następnie, po odtłuszczeniu paznokci, możesz pomalować je na ulubiony kolor.

Więcej na temat pielęgnacji:

Pielęgnacja dłoni...

Zacznij od peelingu. Wmasuj kosmetyk w dłonie i paznokcie, po kilku minutach spłucz wodą i delikatnie osusz ręce. Delikatnym pilniczkiem nadaj odpowiedni kształt paznokciom, odsuń patyczkiem skórki. Jeśli skórki są wyjątkowo uporczywe, możesz zastosować specjalny płyn zmiękczający.

Na całych dłoniach rozprowadź i wmasuj nawilżający oraz odżywczy krem. Jeśli skóra jest wyjątkowo przesuszona i łuszcząca się, możesz nałożyć krem też na dłonie na noc, zakładając foliowe rękawiczki. Taki nocny kompres będzie ukojeniem dla suchych i zniszczonych dłoni.

Dopiero po doprowadzeniu skóry do porządku możesz zająć się zdobieniem, czyli malowaniem paznokci. Po odtłuszczeniu płytki, nałóż na nią warstwę odżywki lub lakieru podkładowego. Kolejną warstwą będzie lakier kolorowy (lub bezbarwny jeśli wolisz), na koniec nałóż lakier utrwalający lub nabłyszczający.

Pielęgnacja twarzy...

Kiedy zbyt silnie eksponowałyśmy swoje ciało na słońce pojawić się mogą przebarwienia skórne. W przypadku niewielkich przebarwień najprawdopodobniej jest w stanie poradzić sobie peeling oraz kremy o właściwościach wybielających.

Jeśli dodatkowo dotknął Cię problem popękanych naczynek, to sięgnij po kosmetyki przeznaczone do cery naczynkowej. Wskazane jest także przyjmowanie witaminy C. Słońce sprzyja wysuszeniu skóry, dlatego po sezonie nie trudno o suchość skóry i pojawienie się zmarszczek. Skórze należy wówczas zafundować co najmniej dwumiesięczną kurację kremami bogatymi w takie składniki odżywcze jak: ceramidy i kwas hialuronowy.

Nie zapominaj o nawilżających maseczkach - tę z naturalnych składników możesz stosować nawet codziennie, bo działa łagodnie. Pokrój brzoskwinię w plasterki i trzymaj na twarzy przez kwadrans. Albo wymieszaj 2 łyżki twarogu ze słodką śmietanką oraz łyżeczką miodu i masę tę rozsmaruj na skórze. Doskonale nawilża i wygładza cerę. Możesz też zastosować w domu gotową maseczkę z drogerii.

Pielęgnacja ciała...

Po pierwsze peeling. Usuniesz martwy naskórek, zaraz po tym zabiegu powita cię gładsza, jaśniejsza, świetlista skóra.

Po drugie intensywne nawilżanie. O zabiegu tym należy pamiętać każdego dnia. W tym celu dobrze sięgnąć po balsam nawilżający z funkcją odnowy bariery tłuszczowej naskórka oraz utrzymania wody w jej głębszych partiach.

Nie zapominaj o łokciach i kolanach. W tych miejscach odwodniony naskórek rogowacieje najbardziej. Usuń zgrubienia. Nie ścieraj ich pumeksem, bo podrażnisz skórę. Najpierw trzeba ją zmiękczyć w kąpieli. Potem zastosuj mocny peeling. Możesz go zrobić sama: gruboziarnistą sól, np. iwonicką, wymieszaj na papkę z oliwą z oliwek.

Więcej na temat pielęgnacji:

Pielęgnacja włosów...

Włosy po lecie są mocno przesuszone i tym samym wymagają od nas trochę więcej uwagi i troskliwej pielęgnacji. Dlatego poza delikatnymi szamponami w naszej kosmetyczce nie powinno zabraknąć dobrych odżywek.

Delikatniejszy niż zazwyczaj szampon, który będziesz teraz używać, powinien spełniać trzy warunki:

  1. intensywnie pielęgnować (zapytaj się w sklepie, czy szampon zawiera np. alantoine),
  2. chronić włosy (zwróć uwagę, czy szampon zawiera witaminę E),
  3. zregenerować włosy(najczęściej w szamponach znajduje się prowitamina B5).

Teraz powinnaś unikać:

  1. Gorąca.Nie poleca się: suszenia włosów suszarką, gorącej lokówki, przyrządów prostujących włosy. Wszystko to niszczy oskórek włosa i powoduje wyparowywanie wody. O ile to możliwe przez jakiś czas pozwól włosom schnąć naturalnie.
  1. Wycierania. Zaraz po wyjściu z basenu, morza, spod prysznica najczęściej intensywnie wycieramy głowę. Jest to jeden z elementów, który niszczy nasze włosy, są one wtedy bardzo podatne na „pękanie”, wyrywamy je.
  1. Diety. Brak odpowiednich substancji odżywczych, spowodowany zwłaszcza gwałtownym odchudzaniem, może spowodować, że nasz włosy stracą swój blask i mogą zacząć wypadać. Warto rozpocząć przyjmowanie suplementów odżywczych, który wzmocnią nasze włosy, np. skrzyp polny, dostępny w aptece.

Jeśli jednak okaże się, że z dobrodziejstw natury korzystałaś w nadmiarze i domowymi metodami nie udało się do końca zregenerować skóry, czy włosów, warto odwiedzić gabinet kosmetyczny i dobry salon fryzjerski, aby poddać się bardziej specjalistycznej regeneracji. Pamiętaj też, że taka powakacyjna sesja w domowym SPA czy w specjalistycznym gabinecie nie będzie skuteczna, jeśli zostanie przeprowadzona tylko raz. Ideałem będzie, jeśli wygospodarujesz dla siebie czas raz w tygodniu i wykonasz zabiegi pielęgnacyjne co najmniej w kilku seriach. A może wejdzie Ci to w nawyk i nawet podczas kolejnego urlopu nie zapomnisz o zabiegach?

(jj/bb)

Więcej na temat pielęgnacji:

Źródło artykułu:WP Kobieta
dłonielatoskóra

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (11)