Trwa ładowanie...

Jaki ciśnieniowy ekspres do kawy kupić?

Ciśnieniowy ekspres do kawy to urządzenie, dzięki któremu codziennie będziemy mogli się cieszyć filiżanką aromatycznego naparu rodem z kawiarni. Jak wybrać odpowiedni? Jakie są rodzaje ciśnieniowych ekspresów do kawy?

Share
Jaki ciśnieniowy ekspres do kawy kupić? Źródło: iStock.com
d3oj2tg

Rodzaje ciśnieniowych ekspresów do kawy

Wybór ekspresu ciśnieniowego do kawy jest kwestią indywidualną i zależną od preferencji konsumenta. Aby dobrać urządzenie do naszych potrzeb, należy zapoznać się z 4 rodzajami ekspresów ciśnieniowych, które są dostępne w polskich sklepach. To pomoże w odpowiedzi na pytanie: jaki ciśnieniowy ekspres do kawy kupić?

Kawiarka

Jest to najprostszy rodzaj ciśnieniowego ekspresu do kawy, jaki można kupić. Składa się z dzbanka, sitka oraz pojemnika na kawę. Kawiarka jest wykonana z metalu lub aluminium. Musi to być materiał odporny na wysokie temperatury, ponieważ aby zaparzyć napar, należy całe urządzenie postawić na kuchence gazowej. Na rynku dostępne są również kawiarki elektryczne, które posiadają wbudowaną bazę grzejącą.

Przygotowanie kawy tą metodą zajmuje około 10 minut i jest ona wyrazista i esencjonalna. W zależności od pojemności kawiarki można w niej przygotować napój dla jednej lub dwóch osób. Cena kawiarki bez bazy grzejącej waha się między 30 a 130 zł.

iStock.com
Źródło: iStock.com

Kolbowy ekspres ciśnieniowy

Jest to ręczny ekspres ciśnieniowy, który można spotkać w kawiarniach. Na użytek domowy urządzenie to jest znacznie mniejsze i wyróżnia się ciekawym designem oraz żywą kolorystyką. Ekspres posiada kolbę, która jest zakończana sitkiem na zmieloną kawę. Urządzenie przepuszcza przez ziarna wodę pod wysokim ciśnieniem, która spływa w formie kawy do podstawionej pod dozownik filiżanki.

Kolba musi być opróżniana z kawowych fusów po każdym użyciu, więc jednorazowo można wykonać tylko jedną filiżankę kawy. Większość kolbowych ekspresów ciśnieniowych jest wyposażona w dysze do spieniania mleka. Zaletą tego urządzenia jest jego cena, która plasuje się w przedziale od 200 do 1000 zł.

iStock.com
Źródło: iStock.com

Kapsułkowe ekspresy ciśnieniowe

Do przygotowania kawy z kapsułkowym ekspresie ciśnieniowym potrzebna będzie specjalna kawa zamknięta w plastikowych pojemniczkach. Niewątpliwą zaletą tego urządzenia jest możliwość wyboru różnego rodzaju kapsułek. Codziennie będzie można eksperymentować z nowym naparem. Na rynku dostępne są dedykowane kapsułki z kawą smakową (np. waniliową, orzechową, karmelową) lub cappuccino, late macchiato czy flat white.

Obsługa kapsułkowego ekspresu ciśnieniowego jest bardzo prosta – wystarczy włożyć plastikowy pojemniczek z kawą do otworu i nacisnąć przycisk. Dołączony zbiornik na wodę należy systematycznie uzupełniać, a jego pojemność można wybrać podczas zakupu urządzenia. Kawowe fusy zostają w kapsułce, która ląduje w specjalnym zbiorniku. Cena kapsułkowego ekspresu ciśnieniowego to od 250 do 1000 zł.

Fotolia
Źródło: Fotolia

Automatyczne ekspresy ciśnieniowe

Automatyczny ekspres ciśnieniowy z młynkiem to najdroższa, ale jednocześnie najbardziej rozbudowana i profesjonalna opcja dla smakoszy kawy. Tego typu urządzenia posiadają wbudowany stalowy lub ceramiczny młynek do kawy, dzięki któremu użytkownik zaoszczędzi czas na mieleniu ziaren. Ekspres pozwala na szybkie i proste przygotowanie różnych rodzajów kaw (espresso, cappuccino czy latte).

Urządzenie jest w pełni zautomatyzowane, więc wymaga od nas tylko dosypywania ziaren kawy oraz dolewania wody do zbiornika. Dodatkowo większości modeli pozwala na indywidualne dobranie parametrów parzenia naparu. Można ustawić m.in. grubość ziaren oraz temperaturę wody. Cena automatycznego ekspresu ciśnieniowego z młynkiem to powyżej 3000 zł.

iStock.com
Źródło: iStock.com

Jaki ciśnieniowy ekspres do kawy wybrać?

To, jaki ciśnieniowy ekspres do kawy zdecydujemy się kupić, zależy od wielu czynników. Jeżeli w codziennym życiu najbardziej cenimy sobie wygodę, warto zainwestować w kapsułkowy ekspres ciśnieniowy. Jego kompaktowy rozmiar sprawi, że nie zajmie zbyt dużo miejsca na kuchennym blacie. Do dodatkowych zalet kapsułkowego ekspresu ciśnieniowego należą: przystępna cena, ciekawy design (od bardzo nowoczesnego do inspirowanego klimatem retro) oraz intuicyjna obsługa. Niestety w przypadku tego urządzenia nie oszczędzimy na kawie, ponieważ kapsułki ze zmieloną kawą są stosunkowo drogie.

Osoby, które lubią ułatwienia i są w stanie zainwestować nieco więcej w wymarzony ekspres ciśnieniowy do kawy, mogą kupić automatyczny ekspres ciśnieniowy. Zapewnia on najlepszą jakość naparu ze względu na świeżo zmielone ziarna. Zaletami automatycznego ekspresu ciśnieniowego do kawy z młynkiem są: szybkość przyrządzenia napoju, możliwość przygotowania różnych rodzajów kawy oraz łatwość konserwacji urządzenia (większość ekspresów ma automatyczne programy czyszczące). Wadami tego ekspresu są jego wysoka cena oraz spory rozmiar.

d3oj2tg

Przed kupnem jakiegokolwiek ciśnieniowego ekspresu do kawy warto sprawdzić w instrukcji obsługi danego urządzenie, pod jakim ciśnieniem przygotowuje napar. Im wyższe ciśnienie, tym zdrowsza i bardziej aromatyczna kawa. Powyżej 10 barów wystarczy do przyrządzenia dobrej filiżanki kawy.

d3oj2tg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3oj2tg
d3oj2tg